Fadølsanlæg får overvåget deres ve og vel 24/7 af Carlsbergs nye FSM-løsning

Serviceforretningen skal vækste hos Carlsberg, og derfor investerer man i en digital transformation. Samtidig skal IoT spille en større rolle. Teknologi skal gøre det muligt at overvåge køleskabes og fadølsanlægs behov for reparationer, så man kan være på pletten, før det gælder – også mens de står ude hos kunder.

Brugen af nye teknologier skal løfte serviceforretningen hos Carlsberg et nøk opad. Foto: Carlsberg..

10.03.2021

SCM.dk

Carlsberg er i gang med at vækste sin serviceforretning og udvikle nye services og har i den forbindelse brug for en field service-løsning, der giver fuld kontrol over bryggeriets anlæg, hvad enten de står hos en kunde, på et af værkstederne eller lagrene.

Det blev den svenske softwarevirksomhed IFS, der vandt ordren hos på Carlsbergs fremtidige Field Service Management-platform (FSM). Carlsberg forventer allerede i den indledende implementering af øge effektiviteten i serviceforretningen med 10-15 procent som følge af mere strømlinede og præcise processer. 

Læs også: IoT-demoprojekt forbedrer Stenhøjs testfaciliteter

IFS-løsningen skal anvendes af både de kørende serviceteknikere og Carlsbergs servicecentre på de lokale markeder og vil styre alle serviceopgaver. Ud over at indeholde data om alle leverede fadølsudstyr og køleskabe, skal FSM-løsningen også opsamle IoT-data fra de anlæg, der står hos kunder og grossister. Data om anlæggenes historiske og aktuelle performance giver Carlsberg indsigt i behov for reparationer og forebyggende vedligehold, der vil sikre maksimal oppetid på anlæggene. 

I begyndelsen tages FSM-løsningen i brug Danmark, Sverige, Norge, Finland, Polen og Schweiz. Men løsningen giver også mulighed for at skalere efter behov, hvilket bliver nødvendigt, hvis alt går efter planen. Så skal læsningen nemlig rulles ud globalt.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

23.04.2026SCM.dk

AI-krav gør WI-FI til kritisk infrastruktur

22.04.2026GS1 Denmark

Sponseret

Er din virksomhed klar til næste generation af stregkoder?

SCM.dk

AI-krav gør WI-FI til kritisk infrastruktur

SCM.dk

DTU og Fredericia vil udvikle fremtidens energiløsninger

22.04.2026SCM.dk

AI firedobler tempoet i cyberangreb

21.04.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Ét samlet ERP-setup har givet Mifa bedre flow i forretningen

20.04.2026SCM.dk

AI genkender detaljer og styrker kvalitetskontrol

20.04.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Bilka Odense sætter standarden: Årets hypermarked 2025

17.04.2026Context& A/S

Sponseret

Seminar i Aalborg: Én samlet løsning - en stærkere supply chain

17.04.2026SCM.dk

Flertal af virksomheder kan ikke tåle it-nedbrud

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle