Filttæpper kan afhjælpe transportbranchens forsyningskrise

I den nuværende forsyningskrise er der få lyspunkter. Der er mangel på råvarer og et hav af forsinkede containerskibe. Men der er også små lyspunkter, som for eksempel et simpelt og lavteknologisk filttæppe, der afhjælper nogle af forsyningskrisens udfordringer.

I Kinnarps højteknologiske produktions- og logistiksystem udregner man via et avanceret program, fuldstændigt som var det Tetris, først den optimale pladsudnyttelse, som man dernæst pakker efter - primært med filttæpper og dernæst med genbrugspap som adskillelse mellem møblerne. Foto: Kinnarp.

16.02.2022

SCM.dk

Mens flere og flere virksomheder har udfordringer med at få varerne ud til kunderne pga. manglen på alt fra lastbilchauffører til emballagepap, så kører møbelkoncernen Kinnarps sine møbler ud som altid - uden forsinkelser og med grøn samvittighed.  

”Siden 1950erne har vi pakket møblerne ind i filttæpper ved transport. Det gør det muligt at laste helt op til 50% mere end dem, der kun bruger papemballage, som vi kun bruger en lille del af,” fortæller Helle Blædel, produkt- og miljøchef i Kinnarps.  

”Dermed har Kinnarps færre transporter og bliver ikke ramt af den nuværende transportkrise. Vi ved også, at branchen kæmper med leverancer af pap, som nogle steder er gået fra syv dage til seks uger med en prisstigning på 40%1 oveni. Og da vores filttæpper kan bruges igen og igen i årevis, bidrager de sammen med de færre kilometer positivt til CO2 regnskabet. Vores pakkeform sparer 270 kg affald per container sammenlignet med firmaer, der leverer varerne i papkasser - og det bliver til 6,5 ton dagligt sparet emballage på verdensplan for os,” forklarer Helle Blædel.  

Højere fyldningsgrad og mindre emballage er vejen frem 

Ifølge transportbrancheforeningen IDT er fyldningsgraden på lastbiler i dag på 56 procent mod 38 procent i 2008. Men en endnu højere fyldningsgrad er vejen frem - sammen med et mindre emballageforbrug, og det kan blive dyrt, hvis man ikke gør noget ved det. Seneste i 2025 skal Danmark implementere den nye producentansvarslov2, for emballage, der betyder, at virksomheder, der sælger produkter i emballage i Danmark fremover får ansvaret for affaldshåndteringen af den emballage, de anvender. 

I Kinnarps højteknologiske produktions- og logistiksystem udregner man via et avanceret program, fuldstændigt som var det Tetris, først den optimale pladsudnyttelse, som man dernæst pakker efter - primært med filttæpper og dernæst med genbrugspap som adskillelse mellem møblerne. Hermed kan man udnytte 91-100 procent af pladsen i lastrummet. På den måde kan chaufføren have omkring 50% flere møbler med i bilerne sammenlignet med andre leverandører. Og samtidig undgår man transport af dyr luft, som iflg. det engelske emballageproducent DS Smith og Forbes udgør hele 25%3 af alle transporter, fordi emballagen ikke passer præcist til varerne.  

”For os er det vigtigt, at vi både nedsætter CO2-udledningen ved at have færre transporter, da vi kan laste mere på hver enkelt lastbil. Vi har regnet ud, at når andre bruger tre lastbiler til deres transport, så kan vi nøjes med to til samme mængde. Men det er også vigtigt, at vi sparer på engangsemballagen ved at bruge filttæpper af polyester, der kan genbruges år efter år, mens f.eks. papemballage kun kan genanvendes 7 gange 5,” siger Helle Blædel. ”Læg dertil, at produktionen ligger i Sverige, så vi ikke skal køre så langt til Danmark, og aldrig efterlader plastik eller emballagepap til kunderne, som derefter skal bruge tid på at bortskaffe det”.  

”Sidst, men ikke mindst, er det vigtigt, at vores tæpper har en klimavenlig profil, og det har de sammenlignet med for eksempel bomuld. Polyester bedre for klimaet på flere parametre end for eksempel bomuld, da bomuldsproduktion kræver flere ressourcer, udleder mere CO2 og bruger mere plads - og læg dertil, at polyester bedre kan genanvendes”, slutter Helle Blædel, som fortæller, at når den dag kommer, hvor transporttæpperne er for slidte til at passe på møblerne, bliver de trevlet op og sammen med PET-flasker brugt som indmad i de akustiske skillevægge.

På den måde får filttæpperne to liv, der både bidrager til mindre CO2 udledning ved transport, mindre emballageforbrug og bedre arbejdsklima, da de bidrager til mindre støj på kontoret.  

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

SCM.dk

Hver anden virksomhed nedprioriterer AI-træning

SCM.dk

Ledigheden ser ud til at stige svagt

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Styrk dine kompetencer i projektledelse

07.09.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Arkil og Fyns Kran Udstyr sætter fokus på sikkerheden

04.09.2026SCM.dk

Life science-eksport når 208 milliarder kroner

04.09.2026TOPmanager A/S

Sponseret

IADK® - Netværket for Interne Auditorer i Danmark

03.09.2026pinDeliver

Sponseret

Sådan lykkes I med jeres TMS-implementering - fra beslutning til go-live

28.08.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

Den digitale forsyningskæde er blevet en forudsætning for jeres vækst

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

08.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om pakning, læsning og dokumentation

ADR Uddannelsen om pakning, læsning og dokumentation sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke forsendelser samt kontrollere og udarbejde dokumentation til transport. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre