Folkelig opbakning til solceller på industritage

Solceller på industritage bliver positivt modtaget af mere end 9 ud af 10 borgere, der har deltaget i en undersøgelse om accept af grønne teknologier.

Solceller på industritage bliver positivt modtaget af 9 ud af 10 borgere, viser en ny befolkningsundersøgelse. Foto: Mariia Mutova. .

06.09.2023

SCM.dk

Solceller på industribygninger bliver mødt med bred folkelig opbakning. Det viser en spørgeskemaundersøgelse fra DTU, der dokumenterer borgernes accept af grønne teknologier. I undersøgelsen svarer 93 procent af danskere, at de går ind for flere solceller på industritage. Samme tendens står igennem i støtten til havvindmølleparker, som får positiv opbakning fra i alt 87 procent af de adspurgte i undersøgelsen.

”Resultaterne viser, at den folkelige opbakning til solceller giver teknologien et stort potentiale på industritage. Borgernes synes, det er en fantastisk ide og det bør samfundet handle på og undersøge, om der brug for at give ejerne af industribygningerne bedre incitamenter til at sætte solceller op, fjerne eventuelt regulatoriske barrierer og gøre det muligt for energiselskaber at stå for installationerne og driften af solceller på industritage”, siger professor Jacob Ladenburg fra DTU Management.

Spørgeskemaundersøgelsen fra DTU er baseret på svar fra 1.589 respondenter og kortlægger deres holdning til grønne teknologier som fjernvarme, energibesparelser, vindmøller, solceller, CO2-fangst og lagring, og atomkraft. Et gennemgående træk i besvarelserne er, at jo længere væk teknologierne placeres fra respondenternes bopæl, jo højere er accepten af teknologierne.

”Vi ved fra flere anlægsprojekter, at den folkelige accept er vigtig for at vi får en smidig indførelse af nye grønne teknologier. Og hvis der er modstand mod den geografiske placering af teknologierne, så har vi set, at det har skabt markante forsinkelser, store økonomiske omkostninger eller ligefrem aflysning af flere projekter med både vindmøller til lands, vandkraft og solceller”, siger Jacob Ladenburg.

Læs også: Langsigtet aftale resulterer i ny solcellepark i Jylland

Undersøgelsen viser, at ud over solceller på industritage, så er fjernvarme, energibesparende teknologier og havvindmølleparker de mest accepterede teknologier og bliver positivt modtaget af henholdsvis 93 procent, 91 procent, 91 procent og 87 procent af de adspurgte. Derudover er der også positiv opbakning til CO2-fangst og lagring offshore, fra 54 procent i undersøgelsen. Det er til trods for, at det er en helt ny teknologi, som de danske borgere kun har lidt kendskab til. De mindst populære teknologier i undersøgelsen er CO2-fangst og -lagring i byområder, landdistrikter og kystnære områder, som kun modtages positivt i henholdsvis 25 procent, 32 procent og 35 procent af respondenterne. Atomkraft var den fjerde mindst accepterede teknologi med 40 procent støtte.

Endelig viser undersøgelsen, at der er betydelige forskelle i teknologiens accept på tværs af aldersgrupper. Yngre respondenter er mere positive over for atomkraft, mens ældre er mere positive over for fjernvarme.

- PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Nævnt i denne artikel:

Relateret indhold

09.09.2026SCM.dk

FDE Fonden åbner for transportprojekter

08.09.2026GS1 Denmark

Sponseret

Nu kan du gøre PPWR-dokumentationen lettere med en automatisk DoC

SCM.dk

Supply chain-organisationer mangler plan for AI

SCM.dk

Lav vandstand presser Europas flodtransport og industri

08.09.2026SCM.dk

Nordiske virksomheder ser fysisk AI som en stor hjælp til de ansatte

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Stærk ledelse skaber stærkere virksomheder

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Styrk dine kompetencer i projektledelse

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

Hvordan arbejder man struktureret med miljøledelse? Hvordan bruger man ISO 14001 som et praktisk værktøj - ikke bare som dokumentation, men som et fundament for grøn drift, compliance og mindre risiko? På ISO 14001 Inspirationsseminar får du et klart overblik over standardens krav og muligheder, så du kan vurdere, hvor jeres organisation står i dag, og hvad der skal til for at komme videre.

Dato

17.09.2026

Sted

Fredericia

AAASCM
Konference
Home Alone – new normal in supply chains

For more than two decades, global supply chains were built on a simple promise: openness, interdependence, and the free flow of goods across borders. We designed value streams based on value sharing — in the belief that together we could grow the pie faster than any of us could independently. That promise is now under siege.

Dato

17.09.2026

Tid

12:30

Sted

Copenhagen Business School, Porcelænshaven

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle