Forberedelse er alt når krisen rammer

Pandemien har været og er stadig en kæmpeudfordring for Karen-Marie Katholm, der er ansvarlig for DuPont Nutrition & Biosciences globale forsyningskæde med 70 fabrikker over hele verden. Men det var en stor hjælp, at kriseberedskabet var forberedt på forhånd – og at nye digitale værktøjer gør det lettere at samarbejde ”med afstand”.

”Det vigtigste i en kriseplan er nok at kortlægge hele forsyningskæden med alle forbindelser og forsyninger og forankre kortlægningen i et digitalt værktøj, så det er nemt og hurtigt at arbejde med”, fortæller Karen-Marie Katholm. Foto: Camilla Hey / DuPont Nutrition & Biosciences..

15.02.2021

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

”Prioriteterne var klare, da coronakrisen ramte verden og DuPont i starten af 2020. Det er noget, vi havde gennemtænkt i vores krisestyring lang tid før, pandemien brød ud. Omfanget og påvirkningerne af covid-19 nåede hidtil usete højder og et omfang, ingen havde forudset, og vi måtte da også justere nogle steder i vores kriseberedskab. Men det var en kæmpe fordel, at vi havde et solidt fundament på plads fra starten af”, fortæller Karen-Marie Katholm. Hun er er Integrated Operations Leader, DuPont Nutrition & Biosciences med ansvar for 70 fabrikker og cirka 7000 medarbejdere fordelt over hele verden.

Men det var en kæmpe fordel, at vi havde et solidt fundament på plads fra starten af.

Karen-Marie Katholm

DuPonts prioriteter var: 1) Medarbejdernes sikkerhed, 2) produktionens kontinuitet og 3) krisestyring lokalt og regionalt.

”Denne krise har været meget anderledes end nogen krise, vi tidligere har været ramt af. Det har gjort den meget uforudsigelig”, fortæller Karen-Marie Katholm og tilføjer fortæller: ”I første omgang havde vi en masse lavpraktiske udfordringer som for eksempel at skabe nok båndbredde til vores kundeservicemedarbejdere og andre administrative medarbejdere, der pludselig var nødsaget til at arbejde hjemmefra. Vi fik også travlt med at etablere nye arbejdsgange i produktionen på fabrikkerne, desinficere lokaler og bygninger, etablere nye rengøringsrutiner og skaffe samt distribuere værnemidler til produktionsmedarbejderne”.

Læs også: Din næste strategi skal handle om risici og robusthed

100 procent produktion
DuPont Nutrition & Biosciences leverer blandt andet store mængder ingredienser og varer til både medicinal- og fødevaresektoren, og virksomhedens produktion er derfor klassificeret som ”essentiel produktion”, der skal holdes åben.

”Vi indførte mere flex-tid og flere skift i produktion for at kunne holde afstand, begrænsede antallet af gæster på fabrikkerne, etablerede smittesporing i alle processer og etablerede nødplaner for alle roller i produktionen, så smittede nøglemedarbejdere hurtigt kunne blive afløst”, fortæller Karen-Marie Katholm. Hun fortæller også, at det lykkedes virksomheden at holde produktionen på 100 procent bortset fra nogle få dage i Indien. DuPont Nutrition & Biosciences var hurtige til at gøre brug af virtuelle audits og digitale møder med leverandører for at sikre forsyning og med kunder for at berolige deres nervøsitet for DuPont Nutrition & Biosciences’ leverancer.

”Vi har noteret os, at det betaler sig at være proaktive i forhold til både leverandører og kunder både for at sikre forsyninger, berolige og for at orientere om mulige forsinkelser”, fortæller hun.

Forberedelse er alt
I det hele taget fremhæver Karen-Marie Katholm, at DuPonts vigtigste læring af coronakrisen er at være forberedt. Virksomheden har arbejdet med kriseplaner på forhånd, de har gennemført kriseøvelser på fabrikkerne, og de havde allerede en del erfaringer med digitale samarbejdsværktøjer. Hendes væsentligste anbefalinger til andre virksomheder lyder derfor:

• Lav kriseplanen, før krisen rammer.
• Hent inspiration fra andre virksomheder og andre brancher.
• Kortlæg jeres forsyningskæde i detaljer og læg ”mappingen” i digitalt værktøj.

Om Karen-Marie Katholm

  • Uddannelse: Executive MBA fra Aarhus Universitet, HD Organisation fra SDU og Ingeniør fra Københavns Teknikum.
  • Erhvervserfaring: Ledererfaring fra DuPont/Danisco, Lego, Orkla, United Biscuits, Nutreco og Arla Foods. Også bestyrelsesmedlem i Terma Group og NTG | Nordic Transport Group.

”Det vigtigste i en kriseplan er nok at kortlægge hele forsyningskæden med alle forbindelser og forsyninger og forankre kortlægningen i et digitalt værktøj, så det er nemt og hurtigt at arbejde med. Bare det at gennemføre kortlægningen er en rigtig god øvelse i sig selv. Den gør jer klogere på jeres forsyningskæde, I kommer tættere på, og I vil derfor også være hurtigere til at omstille og tilpasse jer”, fortæller Karen-Marie Katholm.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

13.05.2026SCM.dk

EU-Parlamentet vil skabe tydeligere regler for mobile chauffører

05.05.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

SCM.dk

PostNord TPL overtager driften af Amazons nordiske lager

SCM.dk

Varetransport får dyrere faste aftaler

24.04.2026SCM.dk

Uudnyttet arbejdskraft kan styrke virksomheder

21.04.2026SCM.dk

Ledelsesstrukturen kan ikke holde trit i vækstvirksomheder

21.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

20.04.2026SCM.dk

EU enige om toldreform med stor betydning

15.04.2026SCM.dk

Skævvridning af afgifter kan ramme dansk erhvervsliv

09.04.2026SCM.dk

Stigende søgning til ingeniøruddannelser

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATA Freightforwarder/Operator Acceptance excl. cl. 7

IATA Freightforwarder/Operator Acceptance excl. cl. 7 medfører, at du overholder uddannelseskravet i IATA kapitel 1.5.1.2.1(IATA CBTA guidance tabel 7.3A) og sætter dig i stand til at gennemføre accepteringskontrol af forsendelser, der skal sendes som luftfragt, ekskl. Kl 7.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
IATA Freightforwarder/Operator Acceptance incl. CL 7

IATA Freightforwarder/Operator Acceptance incl. CL 7 medfører, at du overholder uddannelseskravet i IATA kapitel 1.5.1.2.1 ((IATA CBTA guidance tabel 7.3A) og sætter dig i stand til at gennemføre acceptance kontrol af forsendelser, der skal sendes som luftfragt, inkl. Kl 7.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR- og RID-konventionen, og hvordan du anvender dem som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

18.05.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR-konventionen, og hvordan du anvender den som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

18.05.2026

Sted

Fredericia