Forskere og industrigigant leverer afgørende brik til grøn omstilling

SDU, Aalborg Universitet og Danfoss bag afgørende forskningsprojekt om effektiv konvertering af grøn energi. Projektet er del af Erhvervsfyrtårn Sydjylland, som har fokus på grøn energi og sektorkobling.

”Det er et afgørende men lille første skridt, som kan være med til at sikre den transformation, sektorkobling og etablering af PtX (Power-To-X, red.)-produktion, som er nødvendig, hvis Danmark skal blive selvforsynende med grøn energi og reducere sine CO2-udledninger”, siger professor og leder af Center for Industriel Elektronik (CIE) på SDU i Sønderborg, Thomas Ebel. Foto: SDU. .

05.09.2022

SCM.dk

Forskere fra SDU og Aalborg Universitet skal i samarbejde med den danske industrigigant Danfoss levere en afgørende brik til produktion af grøn brint, som spiller en vigtig rolle i den grønne omstilling i Danmark.

”Det er et afgørende men lille første skridt, som kan være med til at sikre den transformation, sektorkobling og etablering af PtX (Power-To-X, red.)-produktion, som er nødvendig, hvis Danmark skal blive selvforsynende med grøn energi og reducere sine CO2-udledninger”, siger professor og leder af Center for Industriel Elektronik (CIE) på SDU i Sønderborg, Thomas Ebel.

Forskerne fra de to danske universiteter skal sammen med Danfoss udvikle en energieffektiv konverter til PtX-produktion, som gør det muligt i stor skala at omdanne grøn strøm fra vind og sol til flydende grønne brændstoffer. Brændstoffer, som vel og mærke kan anvendes, hvor direkte el-energi ikke er velegnet, f.eks. i den tunge transportsektor eller i industrien.

Læs også: 2022 er den grønne omstillings år

Konvertering og lagring af grøn energi er en afgørende brik i ambitionerne om at nå det danske 2030-mål om en 70 procent reduktion af drivhusgasser. Samtidigt kan det udgøre et potentielt nyt eksporteventyr af grøn energiteknologi, lyder vurderingen fra Danfoss.

Et vigtigt element i projektet er etableringen af et såkaldt elektrolyseanlæg på Alsion hos Syddansk Universitet i Sønderborg. Hvis produktion af grønne brændstoffer skal blive et nyt eksporteventyr for Danmark – og Danfoss – kræver det, at prisen på grøn brint bliver lavere. Udviklingen af en mere energieffektiv konverter, som er kernen i det nye projekt, vil gøre det billigere at fremstille grøn brint.

Det kommende elektrolyseanlæg på SDU i Sønderborg vækker begejstring hos forskningskollegaerne på Aalborg Universitet, hvor man i flere år har forsket i at spalte vand til brint (elektrolyse). Det banebrydende i projektet er udviklingen af en såkaldt mellemspændingskonverter. Testopstillingen giver forskerne mulighed for at teste både konverter og elektrolyse i et fuldt integreret anlæg.

-PiB

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

18.08.2026SCM.dk

Ny CEO skal styrke GS1 Denmarks standarder

18.08.2026Consafe Logistics

Sponseret

Anna Jäger bliver ny CMO hos Consafe Logistics

SCM.dk

Ét kølerum skal effektivisere Nemlig.coms dagligvarelogistik

SCM.dk

Arbejdsforhold i levering af e-handelspakker er under stort pres i hele Europa

10.08.2026SCM.dk

Rekordinteresse for ingeniøruddannelser på DTU

07.08.2026SCM.dk

Speditionselev fra H. Daugaard vinder DI-lærlingepris

06.08.2026SCM.dk

Rekordmange konkurser i USA øger eksport­risikoen

03.08.2026SCM.dk

Stabil ingeniørsøgning styrker fremtidens forsyningskæder

31.07.2026SCM.dk

Nyt center skal styrke ledelse i kriser

17.07.2026SCM.dk

Lager- og transportmedarbejdere søger sjældnere hjælp

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger?

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup