Forskere og praktikere vil accelerere innovation inden for logistik

Massachusetts Institute of Technology Center for Transportation & Logistics (MIT CTL) og intralogistikgruppen Mecalux har indledt et femårigt samarbejdsprojekt for at fremme integrationen af selv-lærende kunstig intelligens (AI) i logistik. Gennem MIT’s Intelligent Logistics Systems Lab vil de to institutioner udforske nye anvendelser af AI-modeller med betydelig potentiale for både erhvervsliv og samfund.

Massachusetts Institute of Technology Center for Transportation & Logistics (MIT CTL) og intralogistikgruppen Mecalux har indledt et femårigt samarbejdsprojekt. Gennem MIT’s Intelligent Logistics Systems Lab vil de to institutioner udforske nye anvendelser af AI-modeller med betydelig potentiale for både erhvervsliv og samfund. Foto: MIT og Mecalux

06.12.2024

SCM.dk

"Formålet med vores samarbejde med Mecalux er at fremme disruptiv innovation og opnå to meget betydningsfulde anvendelsesmuligheder, hvor AI transformerer beslutningsprocesser i industrien. Vi vil træne komplekse selv-lærende maskinlæringsmodeller for i sidste ende at reducere omkostninger, sænke CO₂-aftrykket og forbedre servicekvaliteten for kunderne”, siger Dr. Matthias Winkenbach, forskningsdirektør ved MIT CTL og Intelligent Logistics Systems Lab.

I det første år af dette banebrydende projekt vil holdene i Intelligent Logistics Systems Lab og Mecalux udvikle to nøgleområder inden for forskning for at fremme innovation. Det første fokusområde vil være at øge produktiviteten af autonome lagerrobotter. Ved hjælp af avancerede simulerings-, optimerings- og maskinlæringsteknikker vil forskerne udvikle et "swarm intelligence"-system, der gør det muligt for flere robotter at operere som en samlet enhed og træffe kollektive beslutninger. 

"Vi sigter mod at skabe en ny generation af autonome robotter, der lærer af menneskelig adfærd for at fremme større samarbejde og effektivitet i lagre”, siger Winkenbach.

Det andet forskningsområde vil omhandle træning af selv-lærende AI-modeller. Intelligent Logistics Systems Lab vil designe systemer, der kan lære af efterspørgselsmønstre og forudsige nye kunders købsadfærd. 

"Nuværende distributionssystemer tager ikke højde for den fulde kompleksitet i logistiknetværk og laver ofte stærkt forsimplede antagelser. Dette projekt sigter mod at hjælpe virksomheder, der opererer store netværk af lagre, distributionscentre og butikker, med automatisk at bestemme den mest effektive måde at udføre hver ordre på, under hensyntagen til netværkets status i realtid”, forklarer Winkenbach.

Læs også: Verden fastholder globaliseringsniveau på 25 procent

Dette forskningssamarbejde mellem MIT CTL og Mecalux vil hjælpe logistikeksperter, lagerpersonale og transportører med at udføre deres arbejde med maksimal præcision. 

"Ved at have bidraget til grundlæggelsen af MIT’s Intelligent Logistics Systems Lab har Mecalux brugt sin praktiske ekspertise inden for lagerhåndtering samt sine software- og automatiseringseksperter til at støtte MIT’s forskning. Målet er at transformere virksomheders logistikoperationer for at opnå større effektivitet", siger Javier Carrillo, administrerende direktør for lagerteknologivirksomheden Mecalux.

Kilde: MIT og Mecalux

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

18.06.2026Descartes

Sponseret

Descartes Releases Global Shipping Report on Strait of Hormuz Disruption

16.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

SCM.dk

IKEA satsede tidligt og hårdt på elektriske leveringer – og det betaler sig

SCM.dk

Dansk plastikforbrug holder højt niveau

04.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Rasmus, Rolli, Gitti, Anni og T-Rex indtog gulvet

02.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

MADE TO MOVE er veloverstået. Og sikke en dag det blev

22.05.2026SCM.dk

Lad den kolde kæde blive 3 grader varmere – og gør os alle en stor tjeneste

11.05.2026SCM.dk

Lexit Group styrker nordisk position med NPT-opkøb

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle