Forskere vil have øget fokus på unødvendig plastik

Det er vigtigere at få reduceret forbruget af plastik og skabe produkter, der holder længere, end at se på genanvendelse, hvis vi skal problemet med plastikforurening til livs. Det skriver lektor Kristian Syberg fra Roskilde Universitet sammen med en række internationale forskere i det anerkendte videnskabelige tidsskrift Science.

Lektor Kristian Syberg har skrevet et letter i det anerkendte videnskabelige tidsskrift Science sammen med en række internationale forskere. Foto: Camilla Hey/Roskilde Universitet

26.04.2024

SCM.dk

Repræsentanter fra regeringer på tværs af verden og forskellige aktører på tværs af samfundet mødes i slutningen af april i Ottawa, Canada, til den fjerde forhandlingsrunde om en FN-traktat, der skal stoppe plastikforurening.

I den forbindelse har en gruppe internationale forskere skrevet et letter til det anerkendte videnskabelige tidsskrift Science, hvori forskerne anbefaler et andet fokus for løsningerne end hidtil, hvor meget af indsatsen har handlet om genanvendelse.

Lektor Kristian Syberg fra Institut for Naturvidenskab og Miljø på Roskilde Universitet er en af forfatterne:

”Hvis vi kun fokuserer på genanvendelse, har historien vist, at det ikke er tilstrækkeligt, og så får vi ikke de løsninger, der skal til at for at løse problemet med plastikforurening. Vi bliver nødt til at tænke på, hvordan vi reducerer vores brug af unødvendig plastik. Vi bliver nødt til at kigge på, hvordan vi laver produkter, der holder længere, og hvordan vi kan genbruge dem. Først derefter skal vi se på at genanvende det”, siger Kristian Syberg og tilføjer:

”Samfundet er nødt til at tænke mere holistisk i indsatsen, og så skal man lade implementeringen af cirkulær økonomi være mere inspireret af det, der hedder affaldshierarkiet”. 

De øverste og vigtigste niveauer i affaldshierarkiet er:

1. Skab ikke mere affald.
2. Lav produkter, der holder længere og kan genbruges.
3. Genanvendelse af materiale, hvor materialet knuses og smeltes om til noget nyt.

Bethanie Carney Almroth, der er professor på Göteborgs Universitet, påpeger:
"En af de vigtigste løsninger på plastforurening er reduktion, det allerførste trin i affaldshierarkiet. Et sådant fokus kan være med til at drive innovative løsninger for at finde sikrere og mere bæredygtige anvendelser af plastmaterialer og mere cirkulære systemer for vores samfund”, siger hun.

Læs også: Cirkulær tilgang til affald giver anerkendelse

Forskerne bag teksten er alle en del af Scientists’ Coalition for an Effective Plastics Treaty, der er et globalt netværk af mere end 300 videnskabelige og tekniske eksperter fra mere end 50 lande, der ønsker at bidrage til traktatprocessen med viden til de beslutningstagere og øvrige deltagere i forhandlingerne. Koalitionens mål er at opnå en effektiv global traktat, som er forankret i og centreret omkring robust evidensbaseret beslutningstagning. 

Kilde: Roskilde Universitet

/ PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.09.2026Global AGV

Sponseret

Kom gratis med til PACK EXPO i Chicago

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

SCM.dk

AI-lokkemad åbner nye veje for cyberangreb

SCM.dk

Handelsskibe i kø for eskorte i Det Røde Hav

01.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Robotter møder en anden virkelighed i fødevareproduktionen

01.09.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

PPWR er ikke et rapporteringsproblem. Det er et dataproblem.

28.08.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Hvor forsvinder pengene i den interne logistik?

13.08.2026PALOMAT

Sponseret

Kender du hemmeligheden bag effektiv pallehåndtering? 👀 X-faktoren er...

11.08.2026Global AGV

Sponseret

Gør det nemt at tage beslutningen om automation

05.08.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Godt samarbejde i 25 år

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.10.2026

Sted

On-Demand Webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

01.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
IATA Packer Training

IATA Packer Training giver dig forståelse for opbygningen af IATA DGR og sætter dig i stand til at pakke og mærke farligt gods forsendelser i henhold til IATA DGR. Kurset medfører samtidig, at du overholder kravet til en Category 2 uddannelse i IATA kapitel 1.5.

Dato

01.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

01.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

01.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Implement Consulting Group
Webinar
Scenario planning for better decisions in an uncertain world Scenario planning for better decisions in an uncertain world

Leadership begins where certainty ends

Dato

01.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online