Forskningsaftale fremmer fremtidens Produktionsdanmark

Regeringen har landet en bred aftale om fordelingen af næste års forskningsreserve. Aftalen udmønter det offentlige forskningsbudget på 28,7 milliarder kroner svarende til 1 procent af BNP.

Emil Drevsfeldt Nielsen, erhvervspolitisk chef i Dansk Metal. Foto: Dansk Metal

07.11.2023

SCM.dk

Aftalepartierne har peget på en række områder med stor præcision, som vil fremme Danmarks teknologiske udvikling. Det vækker glæde hos Dansk Metal, erhvervspolitisk chef, Emil Drevsfeldt Nielsen udtaler:  

”Det er positivt, at der øremærkes midler til blandt andet forskning i fremtidens erhvervsuddannelser, kvanteteknologi, mikrochips og til rumforskning. Det er fremtidens arbejdskraft og teknologier, som sammen med forskningen i det grønne, skal sikre arbejdspladserne i Produktionsdanmark”. 

Dansk Metal kommer dog også med en advarsel til politikere. Forskningspolitik er fremtidens levebrød, derfor bør politikerne undlade at bruge forskningsreserven til alle mulige andre formål. 

Emil Drevsfeldt Nielsen uddyber: 

”Aftalen rummer en række positive initiativer blandt andet inden for fremtidens offentlige velfærd og forsvar. I vores optik er det initiativer, der burde finansieres af andre kasser og ikke denne pulje, som er sat i verden for at sikre fremtidens vækst, arbejdspladser og den grønne omstilling”. 

Læs også: Mere plads til udvikling og produktion af brændstofsystemer

Dansk Metal har længe efterspurgt en kraftig forøgelse af de offentlige forskningsmidler, så Danmark ikke halter efter vores nabolande og i særlig grad USA og Kina. Det er bekymrende, at aftalepartierne accepterer, at forsvarsforskning kan finansieres af forskningsreserven frem for det 143 milliarder kroner store forsvarsforlig fra juni måned. Dansk Metal opfordrer regeringen og Folketingets partier til at løfte de offentlige forskningsmidler fra 1 procent til 1,5 procent af BNP.  

”Konkurrencen om fremtidens jobs og nye grønne teknologier er i skarp international konkurrence både internt i EU, men også i forhold til USA og Kina. I de her år investerer udlandet massivt i fremtidens teknologier, og Danmark sakker bagud ved at fastholde og udvande et offentligt forskningsbudget på kun 1 procent af BNP. Det bliver vi simpelthen nødt til at tage et opgør med”, slutter Emil Drevsfeldt Nielsen, erhvervspolitisk chef i Dansk Metal.  

/ PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen sætter fokus på optimering af Supply Chain og WMS

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

11.06.2025SCM.dk

Festool fejrer 100 år med blikket rettet mod fremtiden

10.06.2025SCM.dk

Dana Tank forbedrer både økonomi og arbejdsmiljø med automatisering

10.06.2025Global AGV

Sponseret

Hjælp fra førerløs truck sikrer 30 % vækst hos Fasterholt Maskinfabrik

10.06.2025SCM.dk

Dansk Metal ser kun begrænset effekt af amerikanske toldsatser på beskæftigelsen

06.06.2025SCM.dk

Nyt liv til gamle biler: Toyota åbner europæisk genbrugsfabrik

04.06.2025SCM.dk

Virksomheder kæmper med indberetning af emballage

04.06.2025Global AGV

Sponseret

"Gør-det-selv" med Global AGV - Fuld fleksibilitet med få klik

03.06.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Kranløsninger sikrer et bedre arbejdsmiljø

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 42001: 2023 Artificial Intelligence Management System Foundation

This two-day course provides an overview of the ISO/IEC 42001 standard and essential knowledge required for the establishment, implementation, maintenance, and continuous improvement of a responsible Artificial Intelligence Management System (AIMS).

Dato

16.06.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.06.2025

Sted

Copenhagen

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.06.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.06.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

16.06.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Forstå hvad en dansk Azure-region betyder for din virksomhed

Microsofts nye datacenterregion består af tre lokationer i Roskilde, Køge og Høje Taastrup. Her opbevares data lokalt i overensstemmelse med både danske og europæiske regler.

Dato

16.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online