Fra benægtelse til forvirring: Moderne klimaskeptikere vil så tvivl frem for at benægte

I takt med at de menneskeskabte klimaforandringer bliver umulige at afvise, er den rene klimabenægtelse gået af mode. I sin moderne form handler det derfor i højere grad om at vildlede og forsinke klimahandling, siger ekspert i desinformation.

Foto: 123rf.com

18.09.2025

SCM.dk

Den direkte benægtelse af, at klimaet forandrer sig, fylder mindre i klimadebatten, mens en ny form for klimaskepsis vinder frem. Den kaldes ’new denial’ og handler ikke om at afvise klimakrisen direkte, men i stedet om at underminere og forsinke løsningerne.

I stedet for at modsige videnskaben direkte, forsøger aktører i stigende grad at flytte fokus: At stille spørgsmålstegn ved vindmøllers effekt, elbilers miljøpåvirkning, eller fremhæve omkostninger ved grøn omstilling uden at nævne alternativerne.

En aktuel case kommer fra Brasilien, hvor landets landbrugslobby spreder historien om, at køers metanudledning indgår i en naturlig, klimaneutral cyklus. Den fortælling bliver brugt til at forsvare en industri, der ifølge Observatório do Clima står for næsten ti procent af verdens metanudledninger.

»Vi har selvfølgelig stadig konspirationsteoretikere, der i bedste jorden er flad-stil benægter klimaforandringerne. Men de er ærlig talt ikke et stort problem. I stedet får vi så folk, der spreder misinformation. Så som at køer, der gumler græs, ikke påvirker klimaet«, sagde Gisele Lobato, journalist og desinformationsekspert ved det brasilianske faktatjekmedie Aos Fatos, til Politiken.

Nødvendigt at forstå for at kunne håndtere

Tendensen bekræftes af en rapport fra organisationen Center for Countering Digital Hate (CCDH), som i 2024 analyserede over 12.000 videoer på YouTube med klimaskeptisk indhold fra 2018 til 2023.

I 2018 udgjorde den klassiske klimabenægtelse, såkaldt ’old denial’, 65 procent af indholdet. I 2023 var det faldet til 30 procent. Samtidig var andelen af ’new denial’ steget til 70 procent. Det vil sige videoer, der ikke afviser klimaforandringer, men undergraver grønne løsninger og forsøger at bagatellisere problemet.

Det er en ”rystende og vigtig forandring”, skrev CCDH’s direktør Imran Ahmed i rapportens konklusion. Han advarede om, at det kan forsinke klimahandlingen, hvis ikke politikere, medier og civilsamfund forstår, hvordan strategien har ændret sig.

Det samme billede tegner sig i en rapport fra forskernetværket International Panel on the Information Environment (IPIE). Her konkluderede man, at aktører som regeringer, virksomheder og politiske partier bevidst spreder unøjagtige eller vildledende budskaber om klimaet.

Professor Klaus Bruhn Jensen fra Københavns Universitet, der stod i spidsen for arbejdet, har udtalt, at vi står midt i en dobbelt krise: En forværret klimakrise og en informationskrise, hvor vildledning forstyrrer beslutningsprocesser og svækker befolkningens forståelse.

Både Klaus Bruhn Jensen og Pallavi Sethi var blandt de 91 eksperter og organisationer, der i 2023 bad FN om at få misinformation på den officielle dagsorden for klimatopmødet i Aserbajdsjan. Forslaget blev afvist.

- lhs

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

18.09.2025SCM.dk

Fra benægtelse til forvirring: Moderne klimaskeptikere vil så tvivl frem for at benægte

15.09.2025SCM.dk

EU udsætter klimamål: Uenigheder spænder ben for 2035- og 2040-mål

12.09.2025SCM.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025SCM.dk

Metalformand fortsætter som formand for Nordic IN

10.09.2025SCM.dk

Arbejdskraft er virksomhedernes vigtigste krav til kommunerne

09.09.2025SCM.dk

Dyrere elmaterialer forhaler tempoet i den grønne omstilling

08.09.2025SCM.dk

Virksomheder misser at udnytte uddannelsesmuligheder trods stor mangel på faglærte

08.09.2025SCM.dk

ESG-mål bliver styringsværktøj i lederaflønning

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed

Dato

22.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale 0, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

22.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart