Fragtgiganter tester ladcykler i New York

Amazon, DHL og UPS tester sammen med New Yorks departement for transport leveringer på ladcykler i stedet for varevogne og lastbiler. Mindre trængsel og en grønnere by er hovedmålene.

Amazon, UPS og DHL tester i samarbejde med New Yorks transportafdeling ladcykler, der skal supplere fragten af leveringer..

10.12.2019

SCM.dk

Det skal undersøger mulighederne for at fragte en mindre andel af leveringer på ladcykel i stedet for traditionelle køretøjer som varevogne og lastbiler, skriver bl.a. Streetsblog NYC og New York Times.

Trængsel på vejen i New York er et voksende problem, hvor lastbiler i år været årsag til, eller involveret i, en større mængde af fatale cykelulykker. Med programmet håber DOT derved, at man kan opfodre og medvirke til en grønnere og mere sikker storby at færdes i.

Målet er at have 100 ladcykler på gaderne under pilottesten, hvor der undervejs i undersøgelsen bliver indsamlet data, som skal bruges til at fastsætte den endelige fartgrænse, tilladte størrelse på ladcyklerne og eventuelle parkeringsgebyrer.

UPS har forhen været del i en lignende test i Seattle, der startede i oktober 2018 og DHL benytter sig på nuværende tidspunkt af ’Cubicycles’ i Europa som en del af virksomhedens bæredygtighedsstrategi, der blandt andet fokuserer på at have CO2-neutral transport i 2050 og 70 procent af deres last-mile deliveries til at ske med grønne køretøjer inden 2025.

Læs også: 100.000 elkøretøjer og nul CO2 i 2040: Amazon skruer op for klimaindsatsen

Pilottesten kommer til at foregå i et afgrænset område i downtown Manhattan, hvor DOT i forvejen planlægger at implementere en betalingszone i myldretiden for køretøjer i starten af 2021.

- HL

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

22.09.2026Implement Consulting Group

Sponseret

The foundation that makes your AI yours

22.09.2026Implement Consulting Group

Sponseret

What do you wish you could say about your supply chain that you cannot say today?

SCM.dk

Salling Group runder milepæl i egen energiproduktion

SCM.dk

Mange nye containerskibe på tegnebrættet varsler kapacitetskamp

09.09.2026SCM.dk

FDE Fonden åbner for transportprojekter

08.09.2026GS1 Denmark

Sponseret

Nu kan du gøre PPWR-dokumentationen lettere med en automatisk DoC

08.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Et tavlemøde behøver ikke altid foregå i egne lokaler

08.09.2026SCM.dk

Supply chain beslutninger er en kompleks øvelse

08.09.2026SCM.dk

Nordiske virksomheder ser fysisk AI som en stor hjælp til de ansatte

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

25.09.2026

Sted

Online

BITO Storage Systems Nordic A/S
Netværksmøde
Kom med til 'Automated Logistics Synergy Day' i Odense

Fredag den 25. september 2026 kl. 11-14 inviterer BITO - i samarbejde med en lang række andre udstillere - til en spændende dag i teknologiens og intralogistikkens tegn. Det hele foregår hos EFFIMAT i Odense.

Dato

25.09.2026

Tid

11:00

Sted

EFFIMAT, Emil Neckelmanns Vej 15E, 5220 Odense SØ

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia