Fremtidens pakkepost er let og sikker

Hvis man kigger på markedet for 10 år siden, så diskuterede man, om postkasserne var på vej ud. Men de seneste års store interesse for nethandel og især Covid-19 har skabt en helt ny dagsorden. Nu skal der i stedet være på plads til og styr på sikkerheden for pakkepost.

Hvor det før var postkasser, er det nu avancerede digitale systemer, der kan sikre værdifulde forsendelser og sørger for, at modtageren får besked, når der er post med Renz’ model. Foto: Renz A/S.

20.01.2022

SCM.dk

Engang var postkasser blot til breve og aviser, men den voldsomme stigning i nethandlen gør, at pakkepostanlæg til virksomheder og pakkeanlæg til Click & Collect er fremtiden.

Hvis man kigger på markedet for 10 år siden, så diskuterede man, om postkasserne var på vej ud. Men de seneste års store interesse for nethandel og især Covid-19 har skabt en helt ny dagsorden.

”Vi kan se et stort behov hos køberen. Man vil jo gerne have varen leveret i sin pakkeboks derhjemme, så man slipper for at stå i kø en kiosk eller pakkebutik”, siger Kenneth Steinmetz, der er adm. direktør i Renz A/S.

Det betyder også, at der opstår et øget behov for, at man sikkert kan modtage sine pakker, uden de bliver beskadiget eller stjålet på dørtrinnet. Bliver pakkerne leveret til et sikkert pakkepostanlæg, så fjerner man de risici.

Læs også: Postnord optrapper på pakkeområdet med opkøb af Nærboks

Her gør digitale pakkepostanlæggene fra Renz A/S en forskel. Hvor det før var postkasser, er det nu avancerede digitale systemer, der kan sikre værdifulde forsendelser og sørger for, at modtageren får besked, når der er post, ligesom den også vil kunne bruges til at sende og returnere.

”Det skal være nemt og bekvemt. Det, som vi exceller i, er digitalisering af postkasserne. Forsendelserne nu om dage bliver tracket og vores postkasser er kompatibelt med alle kendte systemer. Det betyder, at forsendelsen er fuldstændig digital. Modtageren får besked om pakkens lokation på mail eller mobil, og så er det bare at hente den”, uddyber Kenneth Steinmetz.

”Samtidig har vi udviklet software og systemer, der er sikre og lukkede. Du får din vare udleveret, og du skal ikke bekymre dig for, om den bliver snuppet foran hoveddøren, mens du er på arbejde”, siger han.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

26.11.2025SCM.dk

Suez-kanalen: Maersk vender tilbage så snart, det er muligt

21.11.2025N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

21.11.2025SCM.dk

Tre grønne søfragtsråd til ministeren efter IMO-skuffelsen

21.11.2025SCM.dk

Danskerne handler mere trygt og globalt end nogensinde før

20.11.2025SCM.dk

Rapport: Løs el-ledning på containerskib rev bro ned

19.11.2025SCM.dk

DHL løfter effektiviteten med AI-agenter

19.11.2025SCM.dk

Bring opruster for at håndtere rekordmængder af julepakker

18.11.2025SCM.dk

DHL investerer millarder i Indien frem mod 2030

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle