Gavn af MES kræver en veldefineret produktionsstrategi

Hvis en virksomhed skal have udbytte af et Manufacturing Execution System, skal det være forankret i produktions- og ledelsesstrategien.

01.11.2013

SCM.dk

”Man er i bund og grund nødt til at vide, hvordan man vil lede sin virksomhed, for ellers kan man ikke vælge et MES, der passer til behovene”, siger Jacob Veiss, cluster operation director i Lantmännen Schulstad. Foto: Privat. .

Når en virksomhed skal vælge et Manufacturing Execution System (MES), er det essentielt, at produktionsstrategien er fuldstændig på plads inden. Det var hovedbudskabet fra Jacob Veiss, der er cluster operation director i Lantmännen Schulstad A/S, da han for nylig holdt et indlæg på en konference arrangeret af Dansk Automationsselskab om agilt MES.

Læs også: Apps udfordrer det klassiske MES

I og med, at MES er i stand til at samle data op fra produktionen og dermed giver mulighed for at kombinere data, udtrække analyser og trends med mere, kan MES være et vigtigt værktøj i jagten på den perfekte produktion. Men det kræver, at man gør sit forarbejde og sørger for, at de rigtige oplysninger er tilgængelige.

”Man er i bund og grund nødt til at vide, hvordan man vil lede sin virksomhed, for ellers kan man ikke vælge et MES, der passer til behovene”, siger Jacob Veiss, der opfordrer til, at man tænker grundigt over, hvordan MES-data skal bruges i forhold til eksempelvis at motivere medarbejderne.  

Rette data på rette sted
At det er vigtigt at motivere medarbejderne med de rette data, illustrerer Jacob Veiss med følgende grove eksempel: Hvis man fortæller en pakkeriarbejder, at han skal arbejde på at forbedre virksomhedens dækningsgrad med x-antal procent, vil det ikke være motiverende. Medarbejderen vil tænke, at det har han da ingen indflydelse på. Selv om han efterfølgende prøver at pakke produkterne lidt mere effektivt, vil det aldrig afspejle sig i dækningsgraden i et koncernregnskab.

Pointen er, at der er forskellige niveauer af KPI’er, og at man skal ramme et niveau, som er relevant og giver et konkret resultat for medarbejderne. Jacob Veiss sammenligner det med, at man forestiller sig en fodboldkamp, hvor resultatdelen var taget ud.

”En fodboldkamp uden et resultat ville ikke være sjov. Det, man skal prøve at tænke ind i sin produktionsstrategi, er, at MES skal kunne give resultatet af fodboldkampen. Når jeg har pakket Skovmandsbrød ned i en kasse, skal jeg kunne få at vide, hvor godt jeg gjorde det”, siger Jacob Veiss.  

Har ledelsen eksempelvis besluttet at arbejde efter lean-filosofien, der blandt andet betyder, at medarbejderne skal komme med forslag til løbende forbedringer, bliver de motiverede af, at MES kan trække et konkret resultat ud af deres anstrengelser, for eksempel at en arbejdsgang blev ti minutter hurtigere og/eller spildet en procent mindre.

Inddrag alle relevante parter i forarbejdet
Jacob Veiss råder desuden til, at der tænkes grundigt over, hvordan man sammensætter den arbejdsgruppe, der skal bestemme funktionaliteten og i sidste ende udvælge MES.

”Det skal eksempelvis en økonomiafdeling ikke definere alene. Som produktionsmand skal jeg være med i processen, fordi det er mig, der efterfølgende skal lede og motivere medarbejderne ud fra de data, som bliver trukket ud af MES”, siger Jacob Veiss.

I en fødevarevirksomhed er kvalitets- og salgsdimensionen vigtig, så i vores tilfælde vil det være relevant at få folk med derfra, men det varierer fra virksomhed til virksomhed, understreger han.   

Læs også: It batter på bundlinjen for produktion

”Først når alt dette er på plads, kan man begynde at kigge efter, hvilket MES man skal implementere”.

Sådan får du ifølge Jacob Veiss det bedste udbytte af MES

  • Sørg for at vide, hvad du vil med de data, du får ud af MES. Det hænger nøje sammen med din produktions- og ledelsesstrategi.  
  • Sørg for at foretage en tilbundsgående analyse af, hvem der skal have noget ud at tallene og involver dem i beslutningsprocessen.
  • Derefter handler det om praktik, det vil sige valg af system, implementering med mere.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

17.10.2025Global AGV

Sponseret

Slip for flaskehalse – få flow i produktionen med Global AGV

13.10.2025Global AGV

Sponseret

De skjulte omkostninger koster mere, end du tror

03.10.2025SCM.dk

Hardware-startups får en hjælpende hånd

03.10.2025SCM.dk

Stigende andel af virksomheder melder om tynd ordrebog

02.10.2025SCM.dk

Ny robotpalleteringsløsning fra gør automatisering enklere og mere tilgængelig

02.10.2025PALOMAT

Sponseret

70% lavere energiforbrug fra automatiseret pallehåndtering

01.10.2025SCM.dk

Emballageretur sænker priser og relancerer prisværktøj

30.09.2025SCM.dk

Grossist: Producentansvar ender i kaos og kæmpe regning

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Skab værdi med Microsoft Azure

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og få konkrete idéer til, hvordan du udnytter platformen bedst muligt i din virksomhed?

Dato

20.10.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

21.10.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Bliv klar til NIS2 med ISO 27001 - diplomkursus

På dette to-dages kursus får du en gennemgang af kravene i EU's NIS2-direktiv med fokus på, hvordan du kan efterleve og implementere kravene i praksis med ISO/IEC 27001 - ledelsessystem for informationssikkerhed.

Dato

21.10.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

22.10.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

23.10.2025

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

23.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup