GEA indgår samarbejde med Bossard

For nylig indgik GEA og Bossard en treårig aftale om et smart lagerstyringssystem, der skal fremtidssikre GEA’s danske produktion og reducere virksomhedens omkostninger med knap 67 procent.

Et nyligt indgået samarbejde mellem GEA og Bossard skal hjælpe med at sikre en reducering af omkostningerne i GEA’s danske produktion. Arkivfoto..

19.04.2017

SCM.dk

I de danske landbrugsvirksomheder fylder teknologi efterhånden mere og mere, da den skal være med til at optimere produktionen.

Udviklingen skal forvandle traditionelle produktionsvirksomheder til intelligente smart factories ved hjælp af digitalisering, automatisering og trådløs kommunikation.

Læs også: Ansvarlig leverandørstyring giver overblik

Af samme årsag har GEA Farm Technologies Mullerup, der producerer automatiske fodringsanlæg, for nylig implementeret Bossards lagerstyringssystem SmartBin.

Det har sikret virksomheden en årlig besparelse på 154.309 kroner, hvilket svarer til en reducering af omkostningerne på 67 procent.

Forbedring af virksomhedens produktivitet
Løsningen forbedrer virksomhedens produktivitet via central live-monitorering af lagerbeholdninger af en række varenumre, som sikrer, at virksomheden undgår at løbe tør for befæstelseselementer som fx skruer og møtrikker.

Ifølge Jacob Aagaard, der er indkøber hos GEA, har virksomheden fulgt smart factory-udviklingen nøje, hvorfor det også er årsagen til virksomhedens investering i den nye teknologi:

”Fordelen ved den nye implementering er, at systemet forenkler og effektiviserer de mest tids- og ressourcekrævende processer. Implementeringen er sket i tre trin – fra manuel disponering til 2-boks-system og videre til SmartBin, som reducerer lagerbinding og interne logistikomkostninger og giver høj leveringssikkerhed”.

Stigende efterspørgsel på kvalitetsløsninger
Ifølge Bossard er der en stigende efterspørgsel på kvalitetsløsninger og rådgivning hos danske produktionsvirksomheder, da de danske virksomheder er presset grundet omkostningerne til produktion i forhold til resten af Europa og lande som fx Kina og Rusland.

Derfor mener Martin Andersen, der er sales manager hos Bossard, at investeringer er vejen frem:

”Vi oplever en voksende efterspørgsel på kvalitetsløsninger og rådgivning hos danske produktionsvirksomheder, der skal konkurrere på både kvalitet og effektivitet – og behovet er særligt stort i landbrugs- og fødevareindustrien”.

Læs også: Sanistål klar med to lagerstyringskoncepter

Aftalen mellem GEA Farm Technologies og Bossard løber tre år med mulighed for forlængelse.

- EL

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

SCM.dk

Det går godt for luftfragt i Billund

SCM.dk

Stadium vælger Infor og Columbus til unified commerce- og supply chain-platform

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

Columbus
Webinar
Webinar: AI in the core — win every day

Learn how consistent use of your core systems enables AI to support daily operations, improve data quality, and deliver real business value.

Dato

19.05.2026

Tid

13:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle