GEA indgår samarbejde med Bossard

For nylig indgik GEA og Bossard en treårig aftale om et smart lagerstyringssystem, der skal fremtidssikre GEA’s danske produktion og reducere virksomhedens omkostninger med knap 67 procent.

Et nyligt indgået samarbejde mellem GEA og Bossard skal hjælpe med at sikre en reducering af omkostningerne i GEA’s danske produktion. Arkivfoto..

19.04.2017

SCM.dk

I de danske landbrugsvirksomheder fylder teknologi efterhånden mere og mere, da den skal være med til at optimere produktionen.

Udviklingen skal forvandle traditionelle produktionsvirksomheder til intelligente smart factories ved hjælp af digitalisering, automatisering og trådløs kommunikation.

Læs også: Ansvarlig leverandørstyring giver overblik

Af samme årsag har GEA Farm Technologies Mullerup, der producerer automatiske fodringsanlæg, for nylig implementeret Bossards lagerstyringssystem SmartBin.

Det har sikret virksomheden en årlig besparelse på 154.309 kroner, hvilket svarer til en reducering af omkostningerne på 67 procent.

Forbedring af virksomhedens produktivitet
Løsningen forbedrer virksomhedens produktivitet via central live-monitorering af lagerbeholdninger af en række varenumre, som sikrer, at virksomheden undgår at løbe tør for befæstelseselementer som fx skruer og møtrikker.

Ifølge Jacob Aagaard, der er indkøber hos GEA, har virksomheden fulgt smart factory-udviklingen nøje, hvorfor det også er årsagen til virksomhedens investering i den nye teknologi:

”Fordelen ved den nye implementering er, at systemet forenkler og effektiviserer de mest tids- og ressourcekrævende processer. Implementeringen er sket i tre trin – fra manuel disponering til 2-boks-system og videre til SmartBin, som reducerer lagerbinding og interne logistikomkostninger og giver høj leveringssikkerhed”.

Stigende efterspørgsel på kvalitetsløsninger
Ifølge Bossard er der en stigende efterspørgsel på kvalitetsløsninger og rådgivning hos danske produktionsvirksomheder, da de danske virksomheder er presset grundet omkostningerne til produktion i forhold til resten af Europa og lande som fx Kina og Rusland.

Derfor mener Martin Andersen, der er sales manager hos Bossard, at investeringer er vejen frem:

”Vi oplever en voksende efterspørgsel på kvalitetsløsninger og rådgivning hos danske produktionsvirksomheder, der skal konkurrere på både kvalitet og effektivitet – og behovet er særligt stort i landbrugs- og fødevareindustrien”.

Læs også: Sanistål klar med to lagerstyringskoncepter

Aftalen mellem GEA Farm Technologies og Bossard løber tre år med mulighed for forlængelse.

- EL

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

SCM.dk

Forbrugerkrav presser fødevareproducenter til lokal sourcing

SCM.dk

EU-Parlamentet vil skabe tydeligere regler for mobile chauffører

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATA Freightforwarder/Operator Acceptance excl. cl. 7

IATA Freightforwarder/Operator Acceptance excl. cl. 7 medfører, at du overholder uddannelseskravet i IATA kapitel 1.5.1.2.1(IATA CBTA guidance tabel 7.3A) og sætter dig i stand til at gennemføre accepteringskontrol af forsendelser, der skal sendes som luftfragt, ekskl. Kl 7.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
IATA Freightforwarder/Operator Acceptance incl. CL 7

IATA Freightforwarder/Operator Acceptance incl. CL 7 medfører, at du overholder uddannelseskravet i IATA kapitel 1.5.1.2.1 ((IATA CBTA guidance tabel 7.3A) og sætter dig i stand til at gennemføre acceptance kontrol af forsendelser, der skal sendes som luftfragt, inkl. Kl 7.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR- og RID-konventionen, og hvordan du anvender dem som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

18.05.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR-konventionen, og hvordan du anvender den som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

18.05.2026

Sted

Fredericia