Globalisering er ikke kun costs, men også vækst

Globalisering er ren business og åbner for store muligheder for både costs og vækst. Men virksomheder må finde sin egen unikke vej, og tyngdepunktet i globaliseringsprocessen er tippet fra skub til sug – viser en undersøgelse.

15.10.2012

SCM.dk

”…omrokeringen af forsyningskæden har fundet sit eget moment nu, og tyngdepunktet er skiftet fra skub til sug”, siger director Lars Bo Hansen, Valcon. Foto: Valcon..

Der er stor uenighed, forvirring og tænksomhed, når skandinaviske virksomhedsledere bliver spurgt til deres erfaringer med at globalisere.

”Vores hovedkonklusion på undersøgelsen er: Tænk jer lige om igen! Der findes ingen fast model for globalisering og ingen nemme svar. Der eksisterer en masse støj omkring, hvad der virker, og hvad der ikke virker; men der er ingen vej udenom selv at tage arbejdshandskerne på og nøje undersøge, hvad der vil give den største effekt for lige præcis min virksomhed”, fortæller director Lars Bo Hansen, Valcon, der har gennemført en interviewundersøgelse med en række skandinaviske virksomhedsledere.

Kompleksitet
Undersøgelsen kan dog slå én ting fast, og det er, at globalisering er seriøs business og ikke hype. Globaliseringen øger kompleksiteten i virksomheden, og det sker i alle dimensioner. Men virksomhederne er ikke enige om, at svaret på at håndtere øget kompleksitet for eksempel er centralisering eller decentralisering. For nogle virksomheder giver det størst forenkling og overblik at centralisere, hvor det stik modsatte gælder for andre.

Hver sin vej til global
Én ting er undersøgelsen dog entydig omkring, og det er, at der ikke findes nogen fast fasemodel for, hvordan virksomheder bevæger sig fra det lokale over det regionale til det globale. Her følger virksomhederne unikke veje, og der er ingen generisk model, som synliggør trinene på vejen fra lokal til global.

Ledelse
Skal skandinaviske virksomheder holde fast i en skandinavisk ledelsesmodel, når de går ud i verden? Tjahh, det er der ikke klar enighed om blandt respondenterne, der bliver stadig grublet over denne del de fleste steder.

”Vi kan dog registrere i undersøgelsen, at omrokeringen af forsyningskæden har fundet sit eget moment nu, og at tyngdepunktet er skiftet fra skub til sug. Det betyder nogle steder, at virksomheden i praksis vælger en virksomhedsspecifik ledelsesmodel, andre vælger en mere autoritativ model etc.”, fortæller Lars Bo Hansen.

”… svaret på globaliserings-udfordringen er fuldstændig afhængig af virksomhed, branche, marked og kontekst”.

Lars Bo Hansen, director i Valcon.

Kontrol og automatisering
Kan man flytte egen produktion uden at have 100 procent styr på den? Det er der også uenighed om. Nogle mener, at orden på eget hus er en forudsætning for at kunne lægge ud. Andre indtager det standpunkt, at det har eller får leverandøren styr på, og ellers bygger vi det op på ny.

Det samme differentierede billede tegner sig, når undersøgelsen ser på automatisering som alternativ til outsourcing eller opkøb som genvej til at globalisere. Der er mange eksempler på, at automatisering ikke betaler sig, men samtidig falder priser på robotter kraftigt i disse tider, og nærhed til markedet er en parameter, der stiger i betydning blandt andet drevet af klima og oliepriser. Opkøb kan i nogle tilfælde være en genvej til global tilstedeværelse, mens det i andre tilfælde kan være en stor faldgrube.

Din fulde opmærksomhed, tak
Som nævnt er der fuld drøn globaliseringsprocessen, og der er ingen vej tilbage eller udenom.

”Vores undersøgelse viser, at svaret på globaliseringsudfordringen er fuldstændig afhængig af virksomhed, branche, marked og kontekst, og at der er mange nuancer at analysere for hver enkelt virksomhed”, fortæller Lars Bo Hansen.

Undersøgelsen er dog entydig på enkelte punkter som for eksempel:

  • Globalisering handler ikke kun om omkostninger, men også vækst, og
  • globalisering kræver opmærksomhed samt action.

Grib mulighederne
Einar Scholte, director i Valcon supplerer Lars Bo Hansen med en historie fra det virkelige konsulentliv:

”For to måneder siden var jeg sammen med min kinesiske samarbejdspartner på besøg hos en mellemstor dansk produktionsvirksomhed. Virksomheden havde planer om etablere eget kontor i Kina for både at source og sælge. Kineseren spurgte til salgsforventninger, og svaret, han fik, var 80 produkter per år. Hans respons var, at han så et stort potentiale i produktet på det kinesiske marked og gerne ville købe 3000”.

Det svarer til orientering til ét års produktion på den danske fabrik. Dagen efter ringede kineseren og korrigerede tallet fra 3000 til 10.000. Den danske virksomhed griber nu chancen og har mulighed for på kort sigt at fordoble eller mangedoble omsætningen uden, at risikoen vel at mærke er højere.

”Min pointe her er, at vi skal blive bedre til at forstå, hvilket netværk vi indgår i og for eksempel være åben for, at en leverandør også kan være en salgskanal”, fortæller Einar Scholte.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Effektivitet, komfort og lavere omkostninger: Derfor vælger flere den nye Traigo48 fra Toyota

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

30.07.2025Global AGV

Sponseret

Vil du spare penge på din truckdrift? Så se med her 👀

29.07.2025SCM.dk

Høje energipriser og mangel på risikovillig kapital turer Europas vækst

24.07.2025Global AGV

Sponseret

Global AGV flytter 2 ud af 3 medarbejdere til andre opgaver

22.07.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Gennemtestet teknologi du kan stole på

07.07.2025Global AGV

Sponseret

Skab et bedre arbejdsmiljø, ligesom Danpo

03.07.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Vindmølleindustrien giver behov for endnu flere kraner

30.06.2025Global AGV

Sponseret

"Den Usynlige Faktura" - superskurken i din drift

25.06.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Case: Effektiv opmærkning hos Kohberg

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Power Platform – Lav løsninger med Plan Designer

Fra kravindsamling og procesdesign til færdige apps – opdag de nye funktioner i Power Platformen

Dato

13.08.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: - Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2025 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på din erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Skab værdi med Microsoft Azure

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og få konkrete idéer til, hvordan du udnytter platformen bedst muligt i din virksomhed?

Dato

18.08.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia