GLS udvider sin kapacitet med tre nye depoter

GLS er som følge af stigende pakkemængder i fuld gang med et større udvidelsesprojekt, der indebærer nye depoter i København, Odense og Horsens.

GLS har netop udvidet deres kapacitet i København ved at åbne endnu et depot. Foto: GLS.

12.11.2018

SCM.dk

"Kvalitetsførende inden for europæisk pakkelogistik".

Sådan lyder grundprincippet i GLS. For at leve op til det og samtidig fremtidssikre høj sorterings- og distributionskvalitet har GLS åbnet nye depoter i København og Odense, ligesom man er i gang med at opføre en ny facilitet i Horsens.

Læs også: Transportgiganter står i stigende grad for levering af dansk nethandel

"Højsæsonens markant stigende pakkemængder fra vores kunder har i de seneste år givet os kapacitetsmæssige udfordringer", siger general manager for GLS Denmark, Karsten Klitmøller.

"Derfor har vi valgt at investere i alle dele af landet, så vi også fremover kan sikre vores kunder høj kvalitet - hele året", tilføjer han.

Største udvidelsesprojekt i virksomhedens historie
Selvom det er under et år siden, at GLS udvidede sit depot i København, så opgraderer de nu igen deres kapacitet i hovedstadsområdet med endnu et depot, beliggende kun 300 m fra det eksisterende.

Det nye depot er på 3.000 kvadratmeter med plads til håndtering af op til 20.000 pakker pr. dag. Det er en væsentlig kapacitetstilførsel for det stadigt stigende antal e-handelspakker, som GLS oplever især i hovedsæsonen og frem til jul. Bygningsmæssigt er der mulighed for senere udvidelse og en fordobling af sorteringskapaciteten.

I Odense er GLS for nylig flyttet ind i nybyggede faciliteter otte kilometer fra det oprindelige depot. På 3.200 kvadratmeter kan der sorteres op til 25.000 pakker om dagen. Det er en kapacitetsforøgelse på 70 procent.

GLS er netop gået i jorden på det nye depot ved Horsens. Foto: GLS.

Endvidere er antallet af læsseramper fordoblet til 81. Det betyder, at virksomheden kan læsse flere distributionsbiler på samme tid og sikre direkte line hauls til systemets øvrige depoter - uden omlæsning på hubben Kolding. Dette gør GLS-netværket til en endnu stærkere enhed, lyder det fra selskabet.

I Horsens er startskuddet gået for opførelsen af det første GLS-depot i området. Det nye depot er bygget efter samme model som depotet i Odense og skal fremadrettet forsyne region Østjylland direkte. Det får en sorteringskapacitet på 25.000 pakker pr. dag, samt mulighed for udvidelse. Depotet kommer til at betyde en væsentlig aflastning af GLS-depoterne i Kolding og Aarhus.

Læs også: Black Friday har skabt pakkeboom hos GLS

GLS Denmark startede i 2017 det største udvidelsesprojekt i virksomhedens historie. Ud over de nævnte byggerier har GLS udvidet det allerede eksisterende depot i København to gange. Også i Herning har man udvidet og moderniseret. Derudover er der yderligere projekter er på tegnebrættet. Når projektet er gennemført, vil der, udover hubben i Kolding være i alt ni depoter.

- JMA

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

17.09.2025Element Logic Danmark

Sponseret

Element Logic afholder webinar om OmniMod - den manglende brik i lagerautomation

17.09.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Automatiseret palletransport med Swarm Automation Go – Toyotas nemme, risikofrie AGV-løsning.

16.09.2025SCM.dk

Nyt lager styrker STARKs logistik i hele Danmark

16.09.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Vi sætter ind i slutspurten på NAU’s interne logistik

16.09.2025Norris Print-Tech A/S

Sponseret

Extrem range stregkodelæsere

15.09.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Toyota Material Handling Danmark præsenterer fremtidens logistikløsninger på HI-messen 2025

14.09.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

09.09.2025Norris Print-Tech A/S

Sponseret

Ringscanner i fjervægtsklassen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetsleder

Kompetencegivende kvalitetslederuddannelse

Dato

18.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Implement Consulting Group
Webinar
Boost production scheduling efficiency with SAP PP/DS Boost production scheduling efficiency with SAP PP/DS

Effective PP/DS integration and advanced workload management

Dato

18.09.2025

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed

Dato

22.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale 0, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense