Gode rammevilkår for metalindustrien skal sikre fortsat vækst

Eksportmarkedet trækker læsset i industrien, hvor særligt metalindustrien stod stærkt i maj måned. Det viser nye tal. Alligevel er der brug for mere fokus på at sikre de bedste rammevilkår i industrien for ikke at blive udkonkurreret på længere sigt, lyder det fra TEKNIQ Arbejdsgiverne.

Eksportomsætningen (sæsonkorrigeret) i den samlede industri sammenlignet med metalindustrien og maskinindustrien. Kilde: Danmarks Statistik, IPOO2021. Foto: TEKNIQ Arbejdsgiverne

18.07.2024

SCM.dk

Metalindustrien har den seneste tid haft godt gang i eksportomsætningen, viser nye tal fra Danmarks Statistik. I maj måned steg omsætningen i metalindustrien, mens den samlet set faldt i industrien som helhed. Det bryder dog ikke med den gennemgående tendens til, at væksten på eksportmarkedet i høj grad er drevet af medicinalindustrien, og derfor er det værd at holde et skarpt fokus på de udfordringer, der fortsat lurer. Det gælder ikke mindst den omfattende statsstøtte til industrien, som både Kina og USA ruller ud i disse år.   

”Selvom det går rigtig godt på eksportmarkederne for metalindustrien lige i øjeblikket, så er virksomhederne på længere sigt udfordret af omfattende statsstøtte fra både Kina og USA. Derfor bliver vi - både i Danmark og Europa - nødt til at finde holdbare løsninger for ikke at blive udkonkurreret på længere sigt”, siger Maria Elisabeth Kjærsgård-Jensen, økonom i TEKNIQ Arbejdsgiverne, der organiserer virksomhederne i det tekniske erhvervsliv.  

Da den økonomiske redegørelse blev præsenteret i maj, var en af konklusionerne også, at medicinalindustrien har spillet en afgørende rolle for væksten i det reelle BNP de seneste to år, mens andre dele af økonomien har oplevet stilstand eller tilbagegang.  

Læs også: Jernstøberi finder balancen efter hektisk periode

I det tekniske erhvervsliv, som TEKNIQ Arbejdsgiverne repræsenterer, har man gennem længere tid kunnet spore tendensen til færre ordrer og deraf mindre efterspørgsel på medarbejdere. Der er heller ikke meget optimisme at spore i omsætningstal i industrien, når man ser på det indenlandske marked. Her er tendensen for nedadgående.  

”Vi kan ikke bare læne os tilbage og tro, at den hellige grav er velforvaret. Der er god grund til at holde fokus på, at virksomhederne i metal- og maskinindustrien har de bedst mulige rammevilkår for at kunne køre deres virksomheder videre. Det er helt afgørende, at vi fortsat er konkurrencedygtige i forhold til udlandet”, siger Maria Elisabeth Kjærsgård-Jensen. 

Kilde: Tekniq Arbejdsgiverne

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.01.2026Global AGV

Sponseret

Din tur til at få en problemfri og gennemtestet løsning!

13.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

65% af tiden sparet

07.01.2026Global AGV

Sponseret

Få 125.000 kr. til at afprøve en Global AGV - Først til mølle!

07.01.2026SCM.dk

Danmarks IP-styrke løfter eksporten med 105 milliarder kroner

06.01.2026SCM.dk

Nyt program skal redde hardware-startups fra produktionsmuren

06.01.2026SCM.dk

Nyt nationalt netværk skal accelerere metal 3D-print i dansk industri

05.01.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Ny og forbedret produktion krævede nye traverskraner

02.01.2026SCM.dk

AI har potentialet – men produktionen halter bagefter

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

16.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

19.01.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

20.01.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

20.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Webinar
Microsofts håndhævelse af licensbehovet, gør det aktuelt at kende de nye muligheder i Security Governance værktøjskassen.

Fra d.15. januar 2026 begynder Microsoft at indføre teknisk licensvalidering. Og har du en bruger uden licens, så kan du ikke længere logge ind når jeres system har fødselsdag.

Dato

20.01.2026

Tid

10:00

Sted

Online