To ud af fem vil betale for bæredygtig levering – men mulighederne mangler

Selvom 37 procent af danskere vurderer, at de gerne vil betale ekstra for bæredygtig levering, har kun fem procent rent faktisk gjort det. Det tyder på, at der er et stykke fra ord til handling. Ligeledes kan tallene fra Foreningen for Dansk Internet Handels juliundersøgelse betyde, at mulighederne mangler på netbutikkerne.

Selvom 37 procent af danskere vurderer, at de gerne vil betale ekstra for bæredygtig levering, har kun fem procent rent faktisk gjort det. Arkivfoto..

23.09.2020

SCM.dk

Valget i 2019 blev kaldt et klimavalg. Skolestrejke for klimaet er blevet et globalt fænomen. Bevidstheden om klimaforandringer og bæredygtigt forbrug er vokset de seneste år: I særdeleshed blandt de unge, hvor over halvdelen tilkendegiver, at de gerne vil betale ekstra for en bæredygtig levering, når de handler på nettet, ifølge tal fra Foreningen for Dansk Internet HandelSamlet set gælder det for 37 procent af danskerne

Tallene viser dog samtidig, at det kun er fm procent af danskerne, der rent faktisk har gjort det. Tallene kan være et udtryk for, at der er længere fra ord til handling end som så – men også at danskerne mangler muligheder for at tilkøbe grønnere leveringsformer. 

Flere unge vælger bæredygtigheden til

Prisen er en faktor

Der er stor forskel på tværs af generationer, hvor mange der vil betale for en grøn leveringsform – men også hvor meget de vil betale. 

- 30 kroner: Fælles for alle grupper er kun en til tre procent vil give 30 kroner yderligere. 

- 20 kroner: Fra tre procent blandt pensionister op til otte procent blandt de unge vil give 20 kroner. 

- 10 kroner: Fra seks procent blandt pensioner op til 17 procent blandt børnefamilier vil give 10 kroner. 

- 5 kroner: Det største spænd ligger ved fem kroner ekstra: her er kun syv procent af pensionister villige, mens hele 26 procent af unge er ønsker at betale for bæredygtig levering.

Kilde: FDIH 

Blandt de 37 procent af danskerne, der tilkendegiver, at de ønsker at købe grønnere levering, er det 13,5 procent, der efterlever det. Kigger man isoleret på de unge, er dette tal dobbelt over dobbelt så stort: hele 28,8 procent. Enten er de unge bedre til at efterleve deres principper end de ældre, eller også er de mere bevidste omkring de valgmuligheder, som netbutikker giver. 

Adm. direktør hos FDIH, Niels Ralund mener, at der kan være potentiale for netbutikkerne i at brande sig på bæredygtighed og vise, hvordan de kan levere grønt. Han supplerer: “Heldigvis er der jo rigtig mange netbutikker og leverandører, som allerede er godt i gang med at skabe mere bæredygtige løsninger - også på leveringsområdet”.

Bekvemmelighed siger spar to, når det kommer til levering

Væsentligst er stadig bekvemmelighed, når danskerne skal vælge leveringsform ved internethandel, viser tallene fra FDIH. 

I forbindelse med samtlige leveringsformer – fra afhentning ved netbutikkens adresse over pakkeautomat til hjemmelevering – bliver bekvemmeligheden ved løsningen nævnt som årsagen til valget for over 50 procent af kunderne. For levering til privatadresse og arbejdsplads ligger tallet omkring de 70 procent. Til gengæld ligger det i forbindelse med afhentning ved firmaet og en pakkeshop kun lige når over de 50 procent. 

”Bekvemmelighed er generelt den primære grund til e-handel, og det smitter naturligt nok af på valget af leveringsform. Samtidig er der ofte ikke en kæmpe forskel i priserne på levering, og derfor betyder det ikke alverden for forbrugerne”, siger Simon Bjerremann, analysechef i FDIH

Kun i forbindelse med pakkeshop levering fylder prisen mest for 30 procent af kunderne. Ved alle andre leveringsformer gælder det kun for 11 til 18 procent.

Kilde: FDIH 

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

11.11.2025SCM.dk

Nu sker det: Industriens brug af elektrificering oplever gennembrud

11.11.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Genbrug på autopilot – nemt og smart

10.11.2025SCM.dk

Dansk Industri samler kræfterne for et stærkere beredskab

10.11.2025SCM.dk

ESG i forsyningskæden kræver solidt greb om scope 3

07.11.2025SCM.dk

Droner og betalingskaos får danskerne til at tage kriseberedskab alvorligt

07.11.2025PALOMAT

Sponseret

Slip for tunge løft – gør arbejdsmiljøet smartere med PALOMAT®

07.11.2025SCM.dk

Højesteret sår tvivl om Trumps toldpolitik

07.11.2025SCM.dk

FN slår fast: Målet om 1,5 graders opvarmning er tabt

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden DS 21001:2025 - Ledelsessystemer for jernbanesikkerhed

Standarden DS 21001 for jernbanesikkerhed er blevet opdateret og udkommer nu i en 2025-version. På dette 1-dagskursus præsenteres den nye standard og de væsentligste forskelle til versionen fra 2020

Dato

13.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden DS 21001:2025 – Ledelsessystemer for jernbanesikkerhed

Standarden DS 21001 for jernbanesikkerhed er blevet opdateret og udkommer nu i en 2025-version. På dette 1-dagskursus præsenteres den nye standard og de væsentligste forskelle til versionen fra 2020.

Dato

13.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Kursus
Functionel safety - ISO 13849

Dette kursus handler om konstruktion af sikkerhedsrelaterede styresystemer i henhold til ISO 13849-1.

Dato

13.11.2025

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia

Roima Intelligence
Webinar
Webinar: SCM + WMS accelererer modebranchens time-to-market

På dette webinar sætter ROIMA og e-SCM Solutions fokus på, hvordan samarbejde og udveksling af data på tværs af forsyningskæden er altafgørende og viser, hvordan moderne SCM- og WMS-løsninger i samspil kan accelerere time-to-market.

Dato

13.11.2025

Tid

11:00

Sted

Microsoft Teams

RELEX Solutions
Webinar
Webinar: Beyond the Blind Spots: AI-Powered Merchandising That Actually Works

Join RELEX and Suzy Monford, CEO of Food Sport International, to learn how AI-powered merchandising helps retailers detect shifts earlier, act more quickly, and ensure every decision counts.

Dato

13.11.2025

Tid

18:00

Sted

Online