Godt gang i grænsetransporten

Godstransporten over de danske grænser stiger fortsat, viser tal fra ITD. Væksten kommer især fra Østeuropa mens chaufførmanglen vestpå skaber udfordringer.

Den dansk-tyske grænse i Sønderjylland håndterer den største andel af lastbiltrafikken ind og ud af Danmark. Trafikmængden er stigende for tiden, viser tal fra ITD. Foto: Bobby Hidy.

10.08.2016

SCM.dk

Lastbiltrafikken ved de danske grænseovergange trives i bedste velgående. Den seneste måling fra ITD, Brancheorganisation for den danske vejgodstransport, viser at 5.786 lastbiler krydsede de danske grænser på et gennemsnitsdøgn i andet kvartal af i år, en stigning på 237 biler i forhold til første kvartal, skriver Transportmagasinet.

Læs også: Blandede holdninger til den nye grænsekontrol

Inden for det seneste år er den internationale trafik vokset med 1,3 procent og sammenlagt kører der i dag godt 500 lastbiler mere i hver retning end i foråret 2008. Det er tal, der vækker glæde hos branchen.

”Vi ser et billede af en sektor og et marked i vækst. Det er positivt for vores medlemmer og for samfundsøkonomien generelt. Antallet af transporter er en direkte indikator på, at der bliver transporteret mere gods til og fra resten af Europa. Der er tale om en fortsat vækstkurve for sektoren og vi glæder os over, at danske virksomheder fortsat bidrager til at sikre vækstkurven i det europæiske marked”, siger Public Affairs chef i ITD, Karen Roiy.

Vækst fra øst – chaufførmangel i vest
Samtidig er man også bevidst om, hvor hurtigt billedet kan vende på grund af den hårde konkurrence i Europa. Det er således specielt østfra, at væksten kommer, hvilket i høj grad skyldes chaufførmanglen både herhjemme og i flere af vores nærmarkeder.

”Det er de østeuropæisk indregistrerede lastbiler, som kører med en stadig større mængde af godset, mens antallet af lastbiler fra Vesteuropa er stagnerende. Baggrunden er bl.a. manglen på kvalificerede chauffører i de store transportnationer, som bl.a. Tyskland. Rekrutteringsudfordringen har vi også inde på kroppen i Danmark. Det er en udfordring, som branchen står over for at skulle løse, hvis vi fortsat skal have danske chauffører til at køre lastbiltransporter”, siger Karen Roiy til Transportmagasinet.

Læs også: DSV: Ingen problemer med grænsekontrol

Lastbiler ejet af danske virksomheder, enten i Danmark eller i udenlandske datterselskaber, har siden 2011 udgjort en stabil andel på godt 50 procent af alle de transporter, der kører over grænsen i Sønderjylland, hvor det største træk (58 procent) af lastbiler kommer ind i Danmark. Herefter tager Øresund sig af 20 procent, mens Femern Bælt står for godt 13 procent. Trafikken til og fra Norge og Sverige igennem Nordjylland står for otte procent, og endelig tilskrives én procent øvrige grænseovergange. 

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

11.12.2025SCM.dk

ESG-rapportering: Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.2025SCM.dk

Global handel vokser fortsat trods masser af forstyrrelser

09.12.2025SCM.dk

Få det fulde overblik over forsyningskæden – direkte i din indbakke

09.12.2025SCM.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i ESG-rapportering

08.12.2025SCM.dk

Millioner til cirkulære løsninger i SMV’er skal sparke bæredygtig vækst i gang

08.12.2025SCM.dk

Ny diplomuddannelse skal styrke ledelsen af danske forsyningskæder

08.12.2025SCM.dk

Fellowship-program styrker bæredygtig fødevareinnovation

05.12.2025Hans Schourup A/S

Sponseret

Hvorfor en AGV ofte er den mest effektive løsning – selv i en tid domineret af AMR-hype

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

15.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Implenter - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer

Dato

15.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed

Dato

16.12.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

16.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

AGR
Webinar
Chain reactions: The spark behind smarter supply chain decisions

Two CEOs, Once Supply Chain: 2025 Reflections and 2026 Realities

Dato

17.12.2025

Tid

12:30

Sted

Online on LinkedIn