Greenpeace-rapport roser Apples forsyningskæde mens Amazon får høvl

Ny Greenpeace-rapport rangerer forskellige elektronikgiganter efter hvor miljøvenlige og gennemsigtige deres forsyningskæder er. Mens Apple placeres blandt de mest ansvarlige firmaer, bliver Amazon kaldt ”en af de mindst transparente virksomheder i verden”.

Der er en del miljørisici forbundet med elektronik, både omkring produktion, brug og bortskaffelse, og her roser Greenpeace Apple for at være åben om sine tiltag, mens Amazon får hug for det modsatte..

24.10.2017

SCM.dk

Rapporten analyserer, hvad 17 af verdens førende virksomheder inden for forbrugerelektronik gør for at tage miljømæssigt ansvar og arbejde for en gennemsigtig og bæredygtig forsyningskæde. Det har resulteret i en rangliste, der bygger på den klassiske amerikanske karakterskala fra A til F, hvor både A, B, C og D også kan gives med minus eller plus.

En af rapportens konklusioner går på, at der generelt mangler gennemsigtighed i forsyningskæderne, da virksomhederne kun i lav grad offentliggør information om deres leverandører og deres miljømæssige præstationer. Ud af de 17 selskaber udgiver kun seks en basisliste med leverandørernes ansvarstagen – eller mangel på samme.

Ingen af de 17 virksomheder opnår A som samlet karakter, til gengæld ender tre kinesiske elektronikvirksomheder og amerikanske Amazon med karakteren F. Grafik: Greenpeace. .

Apple går efter bæredygtig forsyningskædestruktur
Apple er en af de virksomheder, der klarer sig bedst. iPhone-skaberen får den overordnede karakter B-, som er et gennemsnit af karaktererne for kategorierne energiansvarlighed (A-), kemikalier (B) og ressourcer (C). Apple bliver blandt andet rost for at sætte mål for inddragelsen af vedvarende energiformer – både for egne aktiviteter og ikke mindst for samarbejdspartnere i forsyningskæden.

Apple er den eneste af virksomhederne i rapporten, der har gjort sidstnævnte, og det er lykkedes virksomheden at få 14 leverandører til at indgå kortsigtede forpligtigelser om udelukkende at bruge vedvarende energi.

Apple udmærker sig også i forhold til sin forsyningskædestruktur. I rapporten roser Greenpeace virksomheden for at forpligtige sig til at ”lukke loop’et” for materialer i dets forsyningskæde, til at starte med tin og aluminium.

Apple opnår dog ikke førstepladsen – her sætter Fairphone sig med den samlede karakter B. Et af de steder, hvor Apple falder i gennem, er ift. bæredygtigt produktdesign og muligheden for at reparere ældre produkter.

Det er også den kritik, der giver Apple et C i ressource-kategorien og hiver virksomhedens samlede karakter ned. C’et er dog stadig en bedre karakter end detailgiganten Amazon formår at hive hjem i en eneste af kategorierne.

Amazon rammer bunden
Sammen med Oppo, Vivo og Xiaomi opnår Amazon den laveste, samlede karakter i rapporten – nemlig bundkarakteren F. I kategorierne energiansvarlighed og kemikalier får virksomheden hhv. D og D-, hvilket betyder, at det er F’et i kemikalie-kategorien, der hiver Amazon ned på den dårligst mulige samlede bedømmelse.

Kritikken i rapporten er omfattende, og Greenpeace kalder Amazon ”en af de mindst transparente virksomheder i verden i henhold til dets miljømæssige præstation”.

Læs også: Værdier skal i spil for stoppe slaveri i forsyningskæden

Greenpeace kritiserer både Amazon for slet ikke at rapportere sin udledning af drivhusgasser og for håndteringen af farlige kemikalier i virksomhedens forsyningskæde.

Læs mere om rapportens konklusioner her.

-CHM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

19.06.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Bliv skarpere på SCM med diplomkurser på DTU

16.06.2026TOPmanager A/S

Sponseret

Får I det fulde udbytte af jeres ledelsessystem?

SCM.dk

Ingka køber sine første solparker i Spanien

SCM.dk

Mennesketomme lagre kræver stærkere digital infrastruktur

05.06.2026SCM.dk

DI om vismandsrapport: Virksomheder oplever en anden hverdag

04.06.2026SCM.dk

Global kerneplatform understøtter KK Groups enorme vækst

03.06.2026SCM.dk

Ledere vægter kultur højere end løn

02.06.2026SCM.dk

Forvent massive AI-drevne automatiseringer de kommende 5 år

29.05.2026Consafe Logistics

Sponseret

Cybersikkerhed i logistik er et ledelsesanliggende

27.05.2026SCM.dk

UNCTAD advarer om nye chok for verdensøkonomien

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle