Grønt lys til eTrailere på danske veje

Elektriske sættevogne kan give lastbiler op til 800 km rækkevidde – nu åbner transportministeren for teknologien i Danmark.

”Transportbranchen er godt i gang med den grønne omstilling, og vi tager alle de tiltag i brug, der kan bidrage til udviklingen. De nye eTrailers vil give helt nye muligheder for fragt over længere distancer for både el-lastbiler som dieseldrevne lastbiler”, siger transportminister Thomas Danielsen. Foto: Vejdirektoratet

08.05.2025

SCM.dk

Sættevogne med egen elektrisk drivkraft kan give lastbiler meget længere rækkevidde og dermed være en gevinst for både branchen og klimaet. Derfor åbner transportminister Thomas Danielsen for, at der nu kan køres med de såkaldte eTrailers på de danske veje.

Læs også: Fremtidens grønne transport er på vej ud af garagen. I laveste gear

”Transportbranchen er godt i gang med den grønne omstilling, og vi tager alle de tiltag i brug, der kan bidrage til udviklingen. De nye eTrailers vil give helt nye muligheder for fragt over længere distancer for både el-lastbiler som dieseldrevne lastbiler”, siger transportminister Thomas Danielsen. 

Færdselsstyrelsen er klar til at modtage ansøgninger om at få eTrailere ud på de danske veje.

Kilde: Transportministeriet

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

09.09.2026SCM.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

08.09.2026SCM.dk

Omniterminalen får 430 meter ny kaj

SCM.dk

SMV’ernes eksport til Tyskland falder

SCM.dk

FDE Fonden åbner for transportprojekter

04.09.2026nShift

Sponseret

Betaler du for meget i fragt?

03.09.2026SCM.dk

AI-delirium og tyfon-kaos præger de globale fragtstrømme lige nu

03.09.2026SCM.dk

Royal Arctic Line fragter helikoptere til Grønland

02.09.2026SCM.dk

Besætning forlader angrebet supertanker med råolie i Hormuzstrædet

02.09.2026SCM.dk

Verdens næststørste kranskib under Storebæltsbroen

02.09.2026SCM.dk

Levering og retur afgør danskernes onlinekøb

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle