Horisont Gruppen lancerer nyt SCM.dk

SCM.dk får nu nyt layout og forbedrede funktioner, der skal gøre det lettere for logistikchefen, speditøren og supply chain-direktøren at finde inspiration og fagrelevante nyheder. Det nye site skal være et community for ledelse af forsyningskæden – stedet hvor alle kommer.

16.01.2018

SCM.dk

Mediehuset Horisont Gruppen relancerer nu både SCM.dk og Magasinet SCM+Logistik. Det betyder, at der fra hovedsitet SCM.dk bliver nemmere adgang til de forskellige undersektioner, bloggen og ikke mindst temaerne, der vil blive mere synlige.

Et centralt element i det nye design er det redesignede nyhedsflow, som betyder at partnerindhold i langt højere grad bliver sidestillet med det redaktionelle, hvilket vil gavne alle parter. På den måde skal SCM.dk blive en samlende platform for SCM- og logistiksektoren, og stedet alle i branchen kommer for at finde inspiration og nyheder på en lang række områder.

Eksempelvis vil skiftende temaer gøre det muligt at samle artikelserier med input fra både redaktion og partnere, og på den måde fremhæve et område over længere tid. Emner som distribution, lagerstyring og WMS, datafangst, IT, bæredygtig transport og meget andet vil på skift fungere som samlende paraplyer for indhold fra både redaktionen og partnerne.

Fordele for partnere
Som et online fællesskab for alle, der arbejder professionelt med ledelse af forsyningskæden, vil det nye SCM.dk i høj grad tilgodese vores faste læsere. Fremover vil dele af SCM.dk således blive låst af, og dele af indholdet vil kun være tilgængeligt for medlemmer og partnere.

Du kan læse mere om et medlemskab her. Hvis du er levereandør af produkter eller ydelser inden for logistik og SCM, så læs mere om et partnerskab her.

Vores partnere vil til gengæld også få en mængde forskellige nye muligheder. Medlemsuniverset bliver synligt, så man dels kan få et overblik over medlemmerne og dels udvide sit netværk. Det skal sikre et aktivt community med dedikerede brugere og engagerede meningsdannere. Log på din profil her.

Derudover bliver det muligt at uploade videoer, brochurer, white papers og kataloger i løbet af 2018, ligesom muligheden for at kommentere på artikler vil blive implementeret.

Både SCM.dk og magasinet får samtidig et nyt, enkelt og stilrent layout, ligesom det nye site automatisk vil tilpasse sig den platform, som læserne foretrækker; smartphone, tablet eller desktop. Det højner læsevenligheden og skal derudover øge synligheden for SCM.dk’s partnere og annoncører. Du kan helt selv bestemme hvortil dit magasin skal sendes via din profil.

De samme tanker gør sig gældende for bladets vedkommende. Allerede fra første udgivelse i 2018 vil magasinet have fået sit nye look, ligesom det i stil med husets andre udgivelser vil blive trykt på FSC-mærket, biologisk nedbrydeligt papir. Magasinet vil desuden også udkomme i et nyt digitalt e-paper-format til alle medlemmer i løbet af 2018, så det – ligesom med sitet – bliver muligt at læse og følge med på alle platforme; mobil, tablet og desktop.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Rasmus, Rolli, Gitti, Anni og T-Rex indtog gulvet

02.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

MADE TO MOVE er veloverstået. Og sikke en dag det blev

SCM.dk

DHL lancerer ekspresservice til luftfragt i sværvægtsklassen

SCM.dk

Praksisnær model tilbyder styrket cybersikkerhed i SMV’ers værdikæder

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Implement Consulting Group
Konference
The Future of Planning Conference - Keynote by Implement Consulting Group

How will supply chain planning look in the future and how will the development with AI and other technologies impact how we work with planning?

Dato

18.06.2026

Tid

12:00

Sted

IDA Conference Kalvebod Brygge 31-33 1780 København V