Hvad der bliver købt på nettet, bliver hos forbrugere

Trods det digitale mellemlægspapir så beholder forbrugerne 9 ud af 10 produkter, som de køber på nettet. Tallene punkterer myten om skyhøje returrater og er godt nyt for netbutikkerne og miljøet – også selvom nogle forbrugere beholder varer, de egentlig ikke vil bruge.

De unge er med afstand den gruppe, som sender mest retur. Det hænger formentlig sammen med, at de unge ofte køber tøj, sko og accessories, som er varegruppen med suverænt højest returrate. Foto: Tommaso Altamura / 123RF.

12.04.2022

SCM.dk

De danske forbrugere er gode til at vælge de rigtige varer online, og de danske netbutikker er gode til at give kunderne det, de efterspørger. Det er i hvert fald konklusionen, hvis man ser på, hvor mange eller rettere sagt få varer, forbrugerne sender retur til netbutikkerne. Dansk Erhvervs E-handelsanalyse viser, at 9 ud 10 forbrugere beholder de varer, de køber.  

Den lave returrate er godt nyt for netbutikkerne, lyder det fra Jens Wedenborg, som er chefkonsulent og logistikekspert i Dansk Erhverv:

”Det er både besværligt og omkostningstungt for netbutikkerne, når varerne sendes retur, så det er glædeligt, at returraten er så lav. Samtidig tager det luften ud af myten om skyhøje returrater i e-handlen”.

Læs også: Indkøberne foretrækker stadig nettet trods genåbning

Tager vi de grønne briller på, bliver det kun mere positivt, fordi man ikke ”spilder” en tur frem og tilbage, pointerer Jens Wedenborg. Der dog et men i den forbindelse: 

”Hver femte kunde har beholdt en vare, som de egentlig ville have returneret. Nogle bliver selvfølgelig brugt, men det kan ikke afvises, at nogle produkter bliver smidt ud eller gemt væk, hvilket hverken er godt for netbutikkens NPS eller miljøet. Det er også derfor, at mange netbutikker og leverandører arbejder hårdt på at gøre returnering så gnidningsløst som muligt”, forklarer han.  

De unge sender tøj retur 

De unge er med afstand den gruppe, som sender mest retur. Faktisk er det hver femte ordre, som sendes helt eller delvist tilbage. Det hænger formentlig sammen med, at de unge ofte køber tøj, sko og accessories, som er varegruppen med suverænt højest returrate. 

”Det er udtryk for, at disse varer er sværest at bedømme på størrelse og fit, og så at prøverummet er rykket hjem i stuen. Det kan vi også se ved, at flere virksomheder kører med ”prøv nu, betal senere.” Det er aldrig godt med en returnering, men det også bare en del forretningen for tøjbutikkerne”, siger Jens Wedenborg. 

Læs også: Selvom Amazon er en e-mastodont, tager det tid at overvinde et marked

Han mener dog, at der er gode muligheder for at mindske returraten i fremtiden 

”Der bliver investeret meget i størrelsesguides og teknologi, der hjælper forbrugerne med at finde de rette størrelser, så det er bestemt muligt”, siger han.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

07.05.2026SCM.dk

Maersk-overskud falder - men mindre end forventet

07.05.2026SCM.dk

BAUHAUS Tilst moderniserer varehus med ny drive-in

SCM.dk

Europæiske krigsskibe har sat kurs mod Hormuz

SCM.dk

Told og geopolitik presser pharma-supply chains

04.05.2026SCM.dk

USA advarer mod at betale Iran for passage

04.05.2026SCM.dk

USA vil “guide” skibe ud af Hormuz-strædet

29.04.2026SCM.dk

EU tager første skridt i brændstofkrise

29.04.2026SCM.dk

Dagrofa vinder stor logistikaftale i Grønland

27.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

Vækst og automatisering hænger i høj grad sammen.

27.04.2026SCM.dk

5 toptendenser for den forretningskritiske levering til forbrugerens dørtrin

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Universal Robots A/S
Webinar
Production Line Bottlenecks - Session 1

How do you keep production moving without adding complexity?

Dato

13.05.2026

Tid

15:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
IATA Freightforwarder/Operator Acceptance excl. cl. 7

IATA Freightforwarder/Operator Acceptance excl. cl. 7 medfører, at du overholder uddannelseskravet i IATA kapitel 1.5.1.2.1(IATA CBTA guidance tabel 7.3A) og sætter dig i stand til at gennemføre accepteringskontrol af forsendelser, der skal sendes som luftfragt, ekskl. Kl 7.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
IATA Freightforwarder/Operator Acceptance incl. CL 7

IATA Freightforwarder/Operator Acceptance incl. CL 7 medfører, at du overholder uddannelseskravet i IATA kapitel 1.5.1.2.1 ((IATA CBTA guidance tabel 7.3A) og sætter dig i stand til at gennemføre acceptance kontrol af forsendelser, der skal sendes som luftfragt, inkl. Kl 7.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR- og RID-konventionen, og hvordan du anvender dem som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

18.05.2026

Sted

Fredericia