Ingen udsigt til hurtig tilbagevenden til Suez efter våbenhvile

Selvom der nu er indgået en aftale om våbenhvile mellem Israel og Hamas, er der ikke umiddelbart udsigt til, at skibsfarten hurtigt vender tilbage til ruten gennem Suez, vurderer Lars Jensen fra Vespucci Maritime.

Foto: EUNavfor

16.01.2025

SCM.dk

Siden oktober 2023 har Houthi-oprørere angrebet utallige handelsskibe i regionen omkring Det Røde Hav i sympati med Hamas.

Det har fået container- og tankskibe til at tage den lange vej rundt om Afrika.

Nu er der aftalt en våbenhvile, der skal træde i kraft på søndag, men der ikke umiddelbart udsigt til, at angrebene mod skibsfarten vil stoppe.

En talsmand for Houthierne fastslår således, at deres angreb først vil stoppe, når “alle militære operationer fra den israelske hær er stoppet, belejringen af Gaza er ophævet, humanitær bistand får lov at flyde frit, besatte områder i Gaza er rømmet og alle militære aktioner fra Storbritannien, USA og Israel mod Yemen er ophørt”.

Våbenhvilen er opdelt i tre faser, hvor af de to sidste først skal forhandles på plads.

Lars Jensen fra Vespucci Martime forventer på den baggrund, at rederierne vil afvente den videre udviklking.

“Alt i alt er det sandsynligt, at de rederier, der i øjeblikket omdirigerer deres ruter rundt om Afrika, ønsker at se ikke kun våbenhvilen holde søndag, men også se konkret fremdrift i forhandlingerne om fase 2 og 3 af våbenhvilen – samt høre klare udmeldinger fra Houthierne om, at de ikke længere vil angribe handelsskibe,” skriver Lars Jensen på sin Linkedin profil.

Det bekræftes af Lars H. Barstad, der er CEO i tankrederiet Frontline og genopslår et opslag på X fra juni, hvor der også var udsigt til våbenhvile:

“Vi ønsker alle en våbenhvile mellem Hamas og Israel, men at forvente, at skibsejere vil udsætte deres søfolk for risici ved at genoptage sejladserne genne Det Røde Hav og Adenbugen er lidt naivt. Gennemsejlingen tager tid, og enhver våbenhvile vil være sårbar med risiko for, at besætningen bliver fanget, hvis den brydes.”

“Vi er alle håbefulde, men mit indlæg fra juni er i høj grad stadig validt,” skriver Frontlinedirektøren.

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.09.2026SCM.dk

Mellemøstkrig får supertanker ordrebog til at eksplodere

21.09.2026SCM.dk

Maersk bestiller 26 store containerskibe

SCM.dk

Forsinkelser skærper fokus på logistik og planlægning i byggeriet

SCM.dk

AI dæmper virksomhedernes nyansættelser

17.09.2026SCM.dk

IVECO lancerer komplet elektrisk modelprogram

17.09.2026SCM.dk

Clicktrans åbner transportplatform i Danmark

16.09.2026SCM.dk

ADP og PFA starter Fyn Dry Port

15.09.2026Lyngsoe

Sponseret

Dansk IoT-løsning bag international prisnominering efter markante resultater hos bpost

14.09.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Løfteudstyr hos Jollyroom

14.09.2026SCM.dk

Maersk skruer op for trafikken gennem Suez

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

25.09.2026

Sted

Online

BITO Storage Systems Nordic A/S
Netværksmøde
Kom med til 'Automated Logistics Synergy Day' i Odense

Fredag den 25. september 2026 kl. 11-14 inviterer BITO - i samarbejde med en lang række andre udstillere - til en spændende dag i teknologiens og intralogistikkens tegn. Det hele foregår hos EFFIMAT i Odense.

Dato

25.09.2026

Tid

11:00

Sted

EFFIMAT, Emil Neckelmanns Vej 15E, 5220 Odense SØ

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia