Ingen udsigt til hurtig tilbagevenden til Suez efter våbenhvile

Selvom der nu er indgået en aftale om våbenhvile mellem Israel og Hamas, er der ikke umiddelbart udsigt til, at skibsfarten hurtigt vender tilbage til ruten gennem Suez, vurderer Lars Jensen fra Vespucci Maritime.

Foto: EUNavfor

16.01.2025

SCM.dk

Siden oktober 2023 har Houthi-oprørere angrebet utallige handelsskibe i regionen omkring Det Røde Hav i sympati med Hamas.

Det har fået container- og tankskibe til at tage den lange vej rundt om Afrika.

Nu er der aftalt en våbenhvile, der skal træde i kraft på søndag, men der ikke umiddelbart udsigt til, at angrebene mod skibsfarten vil stoppe.

En talsmand for Houthierne fastslår således, at deres angreb først vil stoppe, når “alle militære operationer fra den israelske hær er stoppet, belejringen af Gaza er ophævet, humanitær bistand får lov at flyde frit, besatte områder i Gaza er rømmet og alle militære aktioner fra Storbritannien, USA og Israel mod Yemen er ophørt”.

Våbenhvilen er opdelt i tre faser, hvor af de to sidste først skal forhandles på plads.

Lars Jensen fra Vespucci Martime forventer på den baggrund, at rederierne vil afvente den videre udviklking.

“Alt i alt er det sandsynligt, at de rederier, der i øjeblikket omdirigerer deres ruter rundt om Afrika, ønsker at se ikke kun våbenhvilen holde søndag, men også se konkret fremdrift i forhandlingerne om fase 2 og 3 af våbenhvilen – samt høre klare udmeldinger fra Houthierne om, at de ikke længere vil angribe handelsskibe,” skriver Lars Jensen på sin Linkedin profil.

Det bekræftes af Lars H. Barstad, der er CEO i tankrederiet Frontline og genopslår et opslag på X fra juni, hvor der også var udsigt til våbenhvile:

“Vi ønsker alle en våbenhvile mellem Hamas og Israel, men at forvente, at skibsejere vil udsætte deres søfolk for risici ved at genoptage sejladserne genne Det Røde Hav og Adenbugen er lidt naivt. Gennemsejlingen tager tid, og enhver våbenhvile vil være sårbar med risiko for, at besætningen bliver fanget, hvis den brydes.”

“Vi er alle håbefulde, men mit indlæg fra juni er i høj grad stadig validt,” skriver Frontlinedirektøren.

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

14.09.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Løfteudstyr hos Jollyroom

14.09.2026SCM.dk

Maersk skruer op for trafikken gennem Suez

SCM.dk

Tænk sammenhæng når I automatiserer på lageret

SCM.dk

Maersk skruer op for trafikken gennem Suez

11.09.2026nShift

Sponseret

nShift kåret til Årets Virksomhed ved 2026 Global Supply Chain Awards

10.09.2026SCM.dk

Kina barsler med arktisk containerrute til Europa

10.09.2026SCM.dk

Clerc varsler større Maersk-flåde

09.09.2026SCM.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

09.09.2026SCM.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

08.09.2026SCM.dk

Omniterminalen får 430 meter ny kaj

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

16.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

16.09.2026

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

16.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn