IoT-enheder udgør en væsentlig sikkerhedsrisiko

I en række nye udgivelser sætter Center for Cybersikkerhed (CFCS) fokus på cybertruslen mod IoT-enheder og giver vejledning til, hvordan man bedst beskytter dem. Udgivelserne er udarbejdet efter dialog med Dansk Erhverv og Rådet for Digital Sikkerhed.

I en ny trusselsvurdering vurderer CFCS, at truslen fra cyberangreb mod IoT-enheder er MEGET HØJ. Truslen kommer både fra statslige og ikke-statslige hackere, der løbende forsøger at kompromittere IoT-enheder i Danmark og i udlandet. Foto: 123rf.com

27.11.2023

SCM.dk

Den teknologiske udvikling har de seneste år medført en markant stigning i nye typer enheder, som forbindes til internettet (IoT-enheder). På arbejdspladsen og på tværs af samfundet kobles alt fra køleskabe til overvågningskameraer i dag til internettet, så vi blandt andet kan tjekke overvågningskameraet eller reparere printeren fra distancen. Brugen af IoT-enheder har mange fordele, men indebærer også en væsentlig sikkerhedsrisiko, som virksomheder og myndigheder skal forholde sig til.

På den baggrund og efter dialog med Dansk Erhverv og Rådet for Digital Sikkerhed har CFCS udarbejdet tre udgivelser, som sætter fokus på cybertruslen mod IoT-enheder og giver konkrete råd og vejledning til, hvordan de bedst beskyttes.

I en ny trusselsvurdering vurderer CFCS, at truslen fra cyberangreb mod IoT-enheder er MEGET HØJ. Truslen kommer både fra statslige og ikke-statslige hackere, der løbende forsøger at kompromittere IoT-enheder i Danmark og i udlandet. Det skyldes, at IoT-enheder i hackernes øjne er attraktive mål, fordi de kan bruges til mange formål, herunder at udføre overbelastningsangreb eller som indgangsvinkler i eksempelvis ransomware-angreb. Samtidig er IoT-enheder ofte er mere eksponerede og dårligere beskyttede end for eksempel almindelige computere.

Læs også: Dansk infrastruktur har været mål for flere cyberangreb

Trusselsvurderingen ledsages af en vejledning og en kort guide til, hvordan organisationer kan beskytte og sikre sine IoT-enheder efter best practice. Vejledningen har fokus på, at organisationer skal medtænke sikkerhed i hele livscyklussen for IoT-enheder. Både ved indkøb, opsætning og drift samt ved bortskaffelse. 

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.03.2026Context& A/S

Sponseret

Event hos Microsoft: Én samlet løsning - en stærkere supply chain

06.03.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Andrup Vin: Digital styrke møder personlig vinoplevelse

SCM.dk

Antallet af drikkevarer med pant slår rekord

SCM.dk

Søfartsstyrelsen hæver sikkerhedsniveauet for Mellemøst-farvande

03.03.2026SCM.dk

Du får kun gevinst af AI, hvis du selv er dygtig

03.03.2026SCM.dk

Ny løsning giver mulighed for at trykke "fortryd" på AI-agenters fejl

02.03.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Sensorbaseret indsigt giver Brenntag bedre kontrol over logistikken

02.03.2026Datacon A/S

Sponseret

Business Intelligence – Målet var at vende 80/20-Reglen på hovedet

27.02.2026SCM.dk

Onlinehandel holdt stand i 2025

26.02.2026SCM.dk

Digital sikkerhed i SMV’er kalder på stærkere ledelsesfokus

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

10.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om pakning, læsning og dokumentation

ADR Uddannelsen om pakning, læsning og dokumentation sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke forsendelser samt kontrollere og udarbejde dokumentation til transport. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3.

Dato

10.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

10.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

10.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online