IT-Branchen er bekymret for Danmarks digitale udvikling

Danmark har kurs mod det digitale Himmelbjerg. Men det nytter ikke, når resten af EU bevæger sig med hastige skridt mod toppen af Mount Everest, lyder det fra Danmarks største brancheorganisation for it- og televirksomheder, IT-Branchen.

De andre EU-lande bevæger sig langt hurtigere end Danmark på den digitale agenda. Hvis vi fortsætter i samme sneglefart, risikerer vi at stå ensomme på toppen af det jyske Himmelbjerg, mens resten af Europa for længst har plantet flaget på Mount Everests tinde. Foto: Merkur Kommunikation

05.06.2024

SCM.dk

Når det gælder den digitale udvikling, så taber vi tempo i Danmark. De andre EU-lande bevæger sig langt hurtigere end Danmark på den digitale agenda. Hvis vi fortsætter i samme sneglefart, risikerer vi at stå ensomme på toppen af det jyske Himmelbjerg, mens resten af Europa for længst har plantet flaget på Mount Everests tinde.

IT-Branchen vurderer, at flere lande vil overhale Danmark i den nærmeste fremtid, hvis vi fortsætter med den nuværende hastighed. IT-Branchen er yderst bekymrede for, hvor Danmark om bare få år vil befinde sig i det digitale europæiske kapløb. I april kom Digitaliserings- og Ligestillingsministeriet med deres årlige redegørelse om Danmarks Digitale Udvikling.

Læs også: AI-drevne robotter kan afhjælpe mangel på logistikmedarbejdere

Redegørelsen konkluderer, at Danmark heldigvis stadig er langt fremme, når vi ser på de målsætninger, EU har opsat for digitalisering. Det kan IT-Branchen nikke genkendende til, men Danmark er desværre langt fra det land, der udvikler sig hurtigst i dag. EU har tidligere kaldt Danmarks digitale indsats for ”lagging ahead”, da mange andre lande bevæger sig hurtigere end Danmark på den digitale agenda.

Kilde: IT-Branchen

/ PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

26.05.2026SCM.dk

AI-investeringer vokser markant i 2026

25.05.2026SCM.dk

Intelligent opladning skal aflaste elnettet

SCM.dk

AI-investeringer vokser markant i 2026

SCM.dk

Intelligent opladning skal aflaste elnettet

22.05.2026Descartes

Sponseret

Descartes sætter AI-agenter i arbejde - 435.000 nye chauffører koblet på i rekordfart

22.05.2026SCM.dk

Ledere bruger AI bredt men mangler kompetencer

20.05.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

KR AGILUS ultra-dæksel skal have en låg last og tilbyde fleksibel anvendelighed

19.05.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Studerende får den nyeste forskning direkte ind i udviklingsprojekterne

19.05.2026SCM.dk

Logistikvirksomhed vælger standard-it og skalerbarhed

18.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Fremtidens Netto er blevet virkelighed

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle