IT-branchen har haft sit bedste halvår nogensinde

Med en stigning på 13,2 procent i omsætningen og 20,2 procent i eksporten samt 4.685 flere ansatte på bare et år, har den danske it-branche haft sit bedste halvår nogensinde. Det viser nye e-indkomsttal fra Danmarks Statistik og Dansk Erhverv.

IT-branchen slår omsætningsrekord efter omsætningsrekord. Arkivfoto.

15.11.2021

SCM.dk

Den danske it-branche omsatte samlet set for 138,9 milliarder kroner i første halvår af 2021. Dermed fortsætter branchen med at slå omsætningsrekord efter omsætningsrekord.

”Digitaliseringen af ikke bare erhvervslivet men af hele samfundet har i den grad taget fart under coronaen, og it-leverandørerne har aldrig haft så travlt, som de har nu. Mere end hver 4. melder faktisk, at de bliver nødt til at sige nej til ordrer, fordi de ganske enkelt ikke kan skaffe folk nok til at løse de mange opgaver”, siger Natasha Friis Saxberg, der er adm. direktør i IT-Branchen.

Det er da heller ikke blot danske virksomheder, der efterspørger løsninger fra danske it-virksomheder. Også udlandet har under coronakrisen fået øjnene op for dansk teknologi.

Læs også: It-medarbejderne har talt: Fremover vil vi også kunne arbejde hjemmefra

Eksporten er på blot et år steget med 20,2 procent, så vi nu eksporterer nu it-løsninger og ydelser for 48,2 milliarder kroner, hvilket svarer til, at 35,1 procent af branchens samlede omsætning nu kommer fra eksport.

”Danske it-virksomheder er med hastige skridt ved at gøre sit indtog på den globale scene, og det er et godt tegn for branchens fremtid, at flere og flere nu går internationalt med deres løsninger – og har succes med det”, udtaler Natasha Friis Saxberg.

Tæt på 100.000 ansatte

Bortset fra en kort opbremsning under coronaen, er antallet af fuldtidsansatte steget uafbrudt siden 2013, og der er nu 98.558 ansat i branchen. På bare et år er der blevet ansat 4.685 flere it-folk, hvilket svarer til en stigning på 5,0 procent.

Det er især indenfor antallet af softwareudviklere, informationstjenester og it-konsulenter, at man har set en stor medarbejdervækst.

Lige nu mangler der akut 7.600 it-specialister, og om blot ni år forudsiger IRIS Group og HBS Economics for Danske Gymnasier og Ingeniørforeningen IDA, at der vil mangle op mod 22.000 it-folk.

Læs også: Digitale investeringer gik amok under coronakrisen

Netop på grund af den enorme efterspørgsel på it-kompetencer er lønnen i branchen allerede høj, da der er rift om specialisterne. Gennemsnitligt tjener man i it-branchen nu 51.210 kroner om måneden, hvilket er en stigning på 2,3 procent på bare et år.

”Virksomhederne kan ganske enkelt ikke blive ved med at hæve lønnen, selvom kampen om medarbejdere aldrig har været større. Så vi ser flere og flere it-virksomheder begynde at gøre sig attraktive på andre parametre som eksempelvis work/life balance, fire dages arbejdsuger og fleksible arbejdsdage”, fortæller Natasha Friis Saxberg.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.02.2026SCM.dk

Stor efterspørgsel på teknisk og naturvidenskabelig hjernekraft

05.02.2026SCM.dk

Kom med i pitten når ground handling går i aktion på landingsbanen

04.02.2026SCM.dk

Columbus etablerer AI Center of Excellence og udnævner ny VP Group AI

03.02.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Et studieprojekt, der tog virkelighedens udfordringer alvorligt

30.01.2026SCM.dk

Ekstra pulje på én millard skal styrke Danmarks beredskab

29.01.2026SCM.dk

IFS ansætter softwareveteran som ny nordisk direktør

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

28.01.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Closes 2025 with Strong Subscription Growth and Expanding AI Capabilities

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online