ITD’s bestyrelse vil oprette nyt videnscenter

Når deltagerne til ITD’s generalforsamling mødes i Nyborg 12. april, skal de blandt andet stemme om et bestyrelsesforslag om at etablere et helt nyt "Center for Innovation i Logistik og Transport" under brancheorganisationens vinger.

"Vi er nødt til at tænke utraditionelt for at styrke vores erhverv, og det er i ITD, at pladsen og råderummet til visionære nyskabelser for branchen findes", siger ITD’s bestyrelsesformand Gert Jakobsen, om bestyrelsens nye forslag om at etablere et "Center for Innovation i Logistik og Transport". Foto: ITD.

02.04.2014

SCM.dk

Den 12. april skal deltagerne til brancheorganisationen for den danske vejgodstransport ITD’s generalforsamling stemme om et forslag præsenteret af ITD’s bestyrelse.

Forslaget går på at oprette et helt nyt videnscenter - "Center for Innovation i Logistik og Transport" (CILT) – som skal arbejde med tæt udgangspunkt i ITD-medlemmernes dagligdag. Det skriver transporttidende.com.

Læs også: Nyt forskningscenter for landsbrugsmaskiner i Kolding

”Centeret skal fungere som en hjælpende hånd til de vognmænd, som ligger inde med en god ide, men måske lige mangler at få den ud over rampen, fordi de møder spørgsmål fra myndigheder eller forhindringer i de eksisterende rammer og regler. Her kan centeret hjælpe med at lave de beregninger og analyser, der kan bane vejen for eksperimenter og forsøg uden for de normale rammer”, siger Poul Henrik Schou, der er næsteformand i ITD’s bestyrelse, til transporttidende.com.

Læs også: GLS Denmark får nyt pakke- og distributionscenter

Modulvogntog, øgede totalvægte og distribution uden for myldretiderne er eksempler på innovation og udvikling i branchen, som ikke var blevet til noget uden et seriøst forarbejde med analyser og beregninger – og specielt ikke uden en tæt dialog med virksomhederne i branchen. Ifølge ITD’s bestyrelse er det hensigten med ITD’s innovationscenter at følge de gode eksempler og samtidig skabe helt nye.

ITD’s bestyrelse ser centeret som en langsigtet investering i branchens fremtid, og derfor foreslår bestyrelsen foreløbigt en etableringsfase på tre år. 

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

21.11.2025PALOMAT

Sponseret

Den NYE PALOMAT® Inline Elektrisk er landet: 100% fleksibilitet - 70% lavere energiforbrug

19.11.2025SCM.dk

Kvinder forbedrer kulturen i mandsdominerede fag

17.11.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Linerless labels: Fremtidens fleksible løsning

14.11.2025SCM.dk

Ørsted når målet: 98 procent lavere CO2-udledning

14.11.2025SCM.dk

Organisationer jubler over europæisk regelforenkling

14.11.2025SCANLOX ApS

Sponseret

To gode dage med besøg fra AGILOX

14.11.2025SCM.dk

Regler spænder ben for dem, der vil skabe mere natur

13.11.2025SCM.dk

Tidligere forsvarschef Peter Bartram indtræder i Baso Groups bestyrelse

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Sted

Vejle

Slimstock Nordic
Konference
Supply Chain Club den 24. november 2025 på Knudhule Badehotel i Ry. - Fuldt Booket

Fuldt booket. Kom og vær med til en dag fyldt med inspiration, faglig indsigt og aktuelle emner inden for supply chain management.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

Knudhule Badehotel, Ry – Randersvej 88, 8680 Ry

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

25.11.2025

Tid

08:30

Sted

Kgs Lyngby

STILL Danmark A/S
Messe
GRAND OPENING!

Still Danmark inviterer til Åbent Hus I nyt showroom i Kolding

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

Essen 32, 6000 Kolding