ITD reagerer på ulovlige bøder fra kilometerbaseret vejafgift

Siden den nye kilometerbaserede vejafgift trådte i kraft, har staten spyttet uretmæssige bøder ud i hobetal. ITD – International Transport Danmark – kan nu offentliggøre, at praksissen bag bødeudstedelsen de facto er ulovlig. ITD’s direktør, Stefan K. Schou, kalder bruddet på EU-lovgivning for en skandale.

Færdselsstyrelsen har indtil videre udstedt over 17.000 bøder. Det svarer til bøder for over 76 millioner kroner på under to måneder. ITD kan nu offentliggøre, at praksissen bag bødeudstedelsen for overtrædelse af den kilometerbaserede vejafgift er ulovlig. Foto: ITD

24.03.2025

SCM.dk

Den 1. januar 2025 udrullede staten den kilometerbaserede vejafgift i Danmark. Siden da har vejafgiftssystemet skudt om sig med uretmæssige bøder, der ofte skyldes omfattende systemfejl, som vognmændene ikke selv kan kontrollere. Således har Færdselsstyrelsen har indtil videre udstedt over 17.000 bøder. Det svarer til bøder for over 76 millioner kroner på under to måneder.

ITD kan nu offentliggøre, at praksissen bag bødeudstedelsen for overtrædelse af den kilometerbaserede vejafgift er ulovlig. Alle bøder, der er udstedt for overtrædelse af vejafgiftsloven, følger nemlig den vejledende sats på 4.500 kroner uanset omstændighederne. Det er et klokkeklart brud på EU-lovgivning, da EU-direktiv 1999/62/E forudsætter, at alle bøder skal være proportionale med overtrædelsens karakter og alvor. 

Det vil sige, at man ikke bare kan udskrive den samme bøde til alle uden at tage hensyn til forseelsens omstændigheder i det konkrete tilfælde. At netop dét også gør sig gældende i forbindelse med vejafgifter er senest stadfæstet af EU-domstolen i november 2024.

“I sin iver for at smøre endnu en afgift ud over vognmandsbranchen har den danske stat fuldstændig overset eller set bort fra, at deres bødepraksis er ulovlig. Jeg er helt enig i, at systematisk snyd med betaling af vejafgiften skal straffes hårdt, og det er vigtigt, at man ikke er til grin for at overholde reglerne. Men at man fuldstændig afviser at tage hensyn til systemfejl og hændelige menneskelige fejl, ja, det er simpelthen en skandale”, siger direktør for ITD, Stefan K. Schou.

Udrulningen af vejafgiften har ført til stor frustration for vognmænd over hele Danmark. Systemet er fejlbehæftet, og ITD har fremvist eksempler på, hvor galt det står til. Derfor har ITD flere gange informeret myndighederne om systemfejlenes omfang og i den forbindelse opfordret til at suspendere bødeudstedelserne til dem, der i god tro forsøger at overholde reglerne. Direktør for ITD, Stefan K. Schou, uddyber:

“Gennem løbende dialog med de forskellige myndigheder har vi forsøgt at gøre opmærksom på de store konsekvenser ved de massive systemfejl. I den forbindelse har vi oplevet, at transportminister Thomas Danielsen arbejder for de bedste betingelser for vognmandsbranchen og da også forsøger at udvise konduite. Nu mangler vi at se konduiten i praksis fra Sund & Bælt, der foreløbigt ikke har vist vognmændene megen forståelse og gang på gang har afvist fejl, selvom vi sort på hvidt har fremvist beviserne”.

Læs også: Toldkrig rammer først shipping på længere sigt

For at få myndighederne til at tage det nødvendige ansvar har ITD nu klaget til EU-kommissionen. På vegne af deres medlemmer kræver ITD, at den danske stat stopper sin ulovlige bødepraksis, og at alle vejafgiftsbøder, der er udstedt ulovligt, annulleres.

I en intern mail til alle transportbrancheorganisationens medlemmer lover ITD-direktøren endvidere, at ITD følger sagen til dørs og fortsat vil hjælpe alle medlemmer så meget som overhovedet muligt.

Kilde: ITD

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

08.12.2025SCM.dk

Maersk lancerer nyt alternativt brændstofforsøg

05.12.2025SCM.dk

Hapag-Lloyd byder på ZIM

05.12.2025SCM.dk

DHL investerer 130 millioner euro i nyt logistikcenter i Saudi-Arabien

05.12.2025SCM.dk

Krigsrisikopræmier i Sortehavet tredoblet efter nye angreb

04.12.2025SCM.dk

Salling Group fastlægger 51 beredskabsbutikker i hele landet

03.12.2025SCM.dk

Eldrevne lastbiler fornyer pant- og retursystemet

02.12.2025SCM.dk

Femern Bælt kan blive et væksteventyr – men jernbanen halter lang bagefter

01.12.2025SCM.dk

Skræddersyet GPS hjælper 615.000 truckere i Europa

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Cirkulært produktdesign og cirkulære forretningsmodeller i praksis

Få inspiration til at komme i gang med cirkulært produktdesign og omlægning til cirkularitet i din virksomhed. Få indblik i udvalgte dele af standarden DS/EN 45560:2024, ’Metode til at opnå cirkulært produktdesign’, som netop er udkommet på dansk.

Dato

09.12.2025

Tid

10:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: - Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2025 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på din erhvervede viden og færdigheder.

Dato

10.12.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

15.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Implenter - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer

Dato

15.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed

Dato

16.12.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn