ITF anmoder Mærsk om at beskytte sine medarbejdere under coronakrisen

Søfarten er i øjeblikket en meget udsat og en meget vigtig branche, men sikkerheden skal altid komme i første række, minder transportarbejderorganisationen ITF Mærsk om.

Mærsk har personalesikkerheden i fokus, men er klar over, at man i øjeblikket spiller en vigtig rolle..

26.03.2020

SCM.dk

ITF og dets tilknyttede selskaber repræsenterer tusindvis af søfolk, havnearbejdere, trækbådarbejdere og indlandstransportarbejdere i Mærsk.

De beder i deres udmelding virksomheden om at have styr på deres beskyttelsesudstyr for at mindske risikoen for coronasmitte.

De opfordrer også til, at en medarbejder, der sendes hjem eller i karantæne på grund af virussen, skal have fuld løn i hjemsendelsesperioden.

Det er nødvendigt, at skibene fortsat sejler for at sikre eksport og import af livsnødvendige varer og medicin, men for at det kan lade sig gøre, skal infektionsbekæmpelsesforanstaltningerne overholdes, mener ITF.

Mærsk forstå selskabets "store ansvar for både sine medarbejdere og partnere, som har lagt store dele af deres forsyningskæder i vores hænder", lyder det fra Vincent Clerc. Foto: Maersk.

Søfolk bør anerkendes
Dette er problematisk i øjeblikket, da søfolk ikke kan bevægelse sig frit, når de skal på- og afmønstre skibe, hvilket skyldes den voksende mængde af sikkerhedsforanstaltninger, som forskellige nationer pålægger alt, der bevæger sig ind og ud af landet.

Derfor, mener ITF, bør også de enkelte landes regeringer anerkende den vigtige rolle, søfolk spiller i øjeblikket, og behandle dem som nøglemedarbejdere.

På Mærsks hjemmeside skriver Vincent Clerc, der er CEO of Oceans and Logistics, i et personligt brev, at det selvfølgelig er personalesikkerheden, der betyder mest for virksomheden, men at man også ved, at koncernens rolle er mere vigtig end nogensinde:

Læs også: Konsulentfirma: Sådan forbereder du din forsyningskæde på covid-19

”Vi er glade for, at vi er i stand til at kombinere vores medarbejderes sikkerhed og vores forretningsforpligtelse samtidig med, at vi holder hjulene kørende”, lyder det.

- SMF

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Effektivitet, komfort og lavere omkostninger: Derfor vælger flere den nye Traigo48 fra Toyota

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

12.06.2025SCM.dk

Vestlige lande udskyder klimahandling med kreative undskyldninger

11.06.2025SCM.dk

Dårligt arbejdsmiljø koster Danmark milliarder hvert år

10.06.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Et samarbejde der forenkler din pallehåndtering

07.06.2025SCM.dk

Eksport holder stand trods Trumps toldmure

06.06.2025SCM.dk

Grøn magt i Danmark er i erhvervslivets hænder

05.06.2025SCM.dk

CEO Kasper Tranberg står nu i spidsen for brændstofforsyning til dansk luftfart

04.06.2025SCM.dk

Nyt partnerskab vil bygge grønne mikronet og øge elektrificeringen

04.06.2025SCM.dk

Trump-politik får danske ingeniører til at overveje exit

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle