Iveco flytter produktionen af Nikola TRE til Tyskland

Som følge af et indgået samarbejde skal Ivecos fabrik i Ulm, Tyskland, fremover stå for produktionen af både batteri-elektriske og brændselscelle-elektriske lastvogne i Nikola TRE-serien.

Med flytningen af produktionen vil parterne i samarbejdet investere 40 millioner euro til optimering og effektivisering af produktionsapparatet. Foto: Iveco..

12.02.2020

SCM.dk

Iveco er gået sammen i en joint venture med FPT Industrial og Nikola Motor Company om at producere køretøjer i Nikola TRE-serien på Ivecos produktionsanlæg i Ulm, Tyskland.

Fabrikanten CNH Industrial har købt en andel på 250 millioner dollars (godt 1,7 mia. kr.) i samarbejdet inden for tunge lastvogne. Annonceringen af partnerskabet skete ved investorens kapitalmarkedsdag i september 2019 og fulgt op i december samme år med lanceringen af Nikola TRE, en batteri-elektrisk lastvogn.

Læs også: De første elektriske lastbiler kører nu på danske veje

Fabrikken i Ulm er hovedproducent af Ivecos chassiser og ligger i centrum af delstaten Baden-Württemberg. I regionen har man forpligtet sig til væsentlige investeringer i lokale forsknings- og udviklingsprojekter og er kendt for en række strategiske projektorienterede partnerskaber inden for bilindustrien.

“Vores europæiske joint venture med Nikola og dagens annoncering er et tydeligt tegn på, at nul-emission inden for langdistancetransport er ved at være en realitet, hvilket resulterer i miljøforbedringer for Europas langdistancetransportører og borgere, der er til at tage og føle på”, sagde Hubertus Mühlhäuser, der er topchef i CNH Industrial og fortsætter:

Læs også: PostNord tester lastbil på biogas

“Beslutningen om at bygge Nikola TRE i Ulm, der er centrum for den mest avancerede teknik inden for tunge lastvogne, understreger fabrikkens strategiske placering i hjertet af Tysklands teknologiske brændselscelleklynge”.

I første fase af projektet vil partnerskabet investere 40 millioner euro (knap 300 mio. kr.) i at opgradere produktionsanlægget, der skal fokusere på den afsluttende samling af køretøjet. Produktionsstarten er planlagt til første kvartal af 2021, således at leveringen af Nikola TRE kan begynde senere samme år.

- HCL

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.10.2026PALOMAT

Sponseret

Sådan skaber du mere plads til dine palleteringsløsninger

13.10.2026RELEX Solutions

Sponseret

Telia optimerer sin detailplanlægningen med RELEX

SCM.dk

Bain-ejet konsulenthus åbner nordisk base i København

SCM.dk

A.P. Møller Capital køber havneoperatør

01.10.2026SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

28.09.2026PALOMAT

Sponseret

Amerikanske paller – intet specialbygget pallemagasin nødvendigt

25.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

21.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen 2026 samler supply chain-profiler fra produktion- og handelsvirksomheder

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

Context& A/S
Webinar
Webinar: AI i finansafdelingen - Fra proces til udførelse

Se, hvordan ERP AI-agenten automatiserer økonomiprocesser og omsætter ERP-data til analyser, dashboards og hurtigere indsigt.

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle