Kan et skab være en større disruption end en robot?

Droner er nonsens og robotter er ikke nogen ægte disruption. Det er et leveringsskab derimod, mener polsk producent. Men de er ofte for små, siger norsk onlinemarked, og de fleste vil hellere have deres varer hjem. Shoptalk trak fronterne op.

Rafal Brzoska fra InPost præsenterede den pakkeautomat, han i modsætning til droner og gadeplansrobotter er den rigtige disruption af last mile-leveringsmarkedet. Foto: Anders Kampmann.

07.11.2017

SCM.dk

InPosts pakkeautomat er allerede at finde i tusindvis af eksemplarer rundt omkring i Europa. Illustration: InPost.

To aktører, der hører hjemme i den sidste kategori var blandt talerne på en session om On demand, levering og logistik på sidste måneds Shoptalk Europe-konference i København – og trods ligheder og en fælles front mod de mere autonomi-/hightech-baserede tilgange, var de ikke helt enige om slutproduktet.

”Droner er nonsens, der er for små og for dyre, og det samme gælder gadeplansrobotter. De er afhængige af tidsintervaller og derfor ufleksible, og ultimativt er de ikke nogen ægte disruption”, sagde Rafal Brzoska, der er CEO og bestyrelsesformand for den polske virksomhed InPost, der har et mere jordnært produkt som sin kerne.

Pakkeautomaten er en sand disruption
Kritikken af de (mere eller mindre) selvstyrende enheder blev afsendt med slet skjult henvisning til to af sessionens tidligere talere, kinesiske JD.com og halvdanske Starship, der beskæftiger sig med netop den type løsninger.

Men de kan slet ikke konkurrere med de pakkeautomater, der er InPosts bud på, hvordan last mile skal løses.

”Vores model er billigst, hurtigst og mest bekvem for alle parter. Leverandøren afleverer en stor mængde pakker samme sted, kunderne får besked øjeblikkeligt og kan hente deres vare, når det passer dem. Det er en sand disruption”, sagde Rafal Brzoska.

For kolonial.no er en leveringskasse ved kundens bolig, som den Karl Munthe-Kaas her viser frem, den optimale løsning. Foto: Anders Kampmann.

Den norske dagligvareforhandler og -leverandør, kolonial.no, bevæger sig inden for samme indgangsvinkel, og deler da også flere synspunkter med InPost, uden at man dog mener at den løsning er optimal.

Leveringsskabet som idealet – drone måske i spil på sigt
”At få løst last mile-knuden er vigtigt for den fortsatte vækst indenfor e-handel, men vi mener heller ikke at pakkeskabe er nøglen. Ligesom robotterne er de for små, og vores viden fortæller os, at 80 procent af kunderne hellere vil have leveret deres varer hjem til deres bolig”, sagde virksomhedens direktør og medgrundlægger, Karl Munthe-Kaas.

Kolonial tager derfor pakkeskabet et skridt videre og arbejder med leveringskasser ved kundernes boliger, ligesom man supplerer med en række pick up-lokationer, primært i supermarkeder, hvorfra folk kan tage deres ting med hjem.

Det skal dels sikre fleksibilitet og dels være fundamentet for at man kan opfylde det behov for næste dags-levering, som udgør 95 procent af Kolonials ordrer.

Shoptalk Europe blev afholdt i Bella Center med over 2.000 deltagere fra hele verden. Foto: Rune Johansen/Shoptalk.

Læs også: PostNord tester ny leveringsmetode

Altså en solid tro på håndgribelige og forholdsvis lavteknologiske løsninger – som man dog alligevel godt kan se udvikle over tid. For da Karl Munthe-Kaas fra sessionens ordstyrer blev spurgt om, hvorvidt man ikke i fremtiden kunne forestille sig en større, mere stabil drone bringe varer ud til leveringskasserne, måtte han alligevel medgive, at det ”naturligvis er noget, vi vil undersøge på sigt”.

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

01.10.2026SCM.dk

Maersk åbner stort logistikcenter i Tyskland

29.09.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

STILL er mere end trucks – vi bygger løsninger til hele lageret

SCM.dk

Større containerskibe presser havnenes flaskehalse ind på land

SCM.dk

Stadig 43 millioner kroner tilbage til grønne lastbiler

28.09.2026Combilift

Sponseret

Outgrowing Capacity: Hira Industries Solves Space Constraints with Vertical Warehouse Expansion, Creating One of the GCC’s Largest Facilities

28.09.2026Apport Systems A/S

Sponseret

Syv tegn på, at dit lager ikke kan følge med

28.09.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Teknologi alene skaber ikke succes – derfor er forandringsledelse afgørende for automatiseringsprojekter

28.09.2026Apport Systems A/S

Sponseret

Automatisér de rigtige processer - ikke bare lageret

28.09.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Fra manuel drift til automatisering – derfor er skalerbarhed nøglen til fremtidens lager

25.09.2026SCM.dk

Maersk overtager driften af Pumas amerikanske distributionsnetværk

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell, Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Context& A/S
Webinar
Webinar: Bedre digitalt samarbejde med dine kunder

Se, hvordan kundeportaler, B2B e-commerce, selvbetjening og AI kan forbedre kundeoplevelsen og reducere manuelle opgaver.

Dato

06.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams