Køb af konkursbo betyder fortsat produktion af pakke- og palleteringsanlæg

BILA Group køber den overvejende del af aktiviteterne fra konkursboet efter Sealing System og sikrer den fortsatte produktion af de komplette pakke- og palleteringsanlæg. Ny direktør skal stå i spidsen for videreførelsen af Sealing System, og handlen sikrer mere end 120 arbejdspladser.

”Det er trist, når en hæderkronet virksomhed som Sealing System går konkurs. En virksomhed, som i branchen nyder respekt for fremragende pakke- og palleteringsanlæg, dygtige medarbejdere og loyale kunder. Det fortjener en fremtid. Derfor har vi hos BILA Group købt en stor del af aktiviteterne i Sealing System”, siger CEO og medejer af BILA Group, Jan Bisgaard Sørensen. Foto: BILA Group

17.09.2024

SCM.dk

BILA Group, som er kendt og anerkendt for produktionsoptimering gennem mere end 30 år, har netop købt den overvejende del af aktiviteterne fra Sealing System. 

”Det er trist, når en hæderkronet virksomhed som Sealing System går konkurs. En virksomhed, som i branchen nyder respekt for fremragende pakke- og palleteringsanlæg, dygtige medarbejdere og loyale kunder. Det fortjener en fremtid. Derfor har vi hos BILA Group købt en stor del af aktiviteterne i Sealing System”, siger CEO og medejer af BILA Group, Jan Bisgaard Sørensen.

Hos BILA Group ser man fremad. Planen er, at Sealing System – ovenpå konkursen og under nyt ejerskab – fortsat skal producere de komplette pakke- og palleteringsanlæg. Sealing System fastholder sit navn, logo, sin placering i Grindsted og sin stærke kultur.

”BILA Group er en stærk ejer for fremtiden, fordi der er et naturligt og godt match mellem os – både med hensyn til teknologi og markedsfokus. Opkøbet bidrager til vores ambition om at skabe en endnu stærkere dansk aktør på det internationale marked for industriel automation”, forklarer Jan Bisgaard Sørensen.

BILA Group sætter en ny direktør i spidsen for det selskab, der skal videreføre en del af aktiviteterne fra konkursboet. Det er er Stephan Heessels, som har sagt ja til at blive CEO for Sealing System. Han har tung viden om logistiksystemer og kommer senest fra en stilling som divisionsdirektør fra Beumers Head of Centre of Competence Logistic Systems.

BILA Group sikrer job for mere end 120 af medarbejderne fra Sealing System. De skal basalt set løse de samme arbejdsopgaver i morgen, som de gjorde før konkursen. 
Stephan Heessels og Jan Bisgaard Sørensen har fuld forståelse for, at der er mange spørgsmål, som mange gerne vil have svar på lige nu. 

”Men det er desværre ikke alle svar, vi kan levere med det samme. Det er en hektisk og komprimeret proces at overtage en virksomhed, der er konkurs. Det gælder alt: arbejdsopgaver, medarbejdere, kunder, projekter og meget andet, som man i første omgang må forholde sig til på papiret frem for i virkeligheden. Det er først nu, vi i praksis skal kigge rigtigt ned i ’maskinrummet’”, siger Jan Bisgaard Sørensen.

Læs også: Ikke-vestlig arbejdskraft løfter lokalsamfund

Stephan Heessels fortsætter: 
”Vi ved, at velfungerende pakke- og palleteringsanlæg er forretningskritiske for mange kunder. Derfor har det høj prioritet hos os i den nye ledelse hurtigt at komme i dialog med de berørte kunder og få lavet en god plan sammen med dem. Vi har sat et helt team på netop den opgave”.

Kilde: BILA Group

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

SCM.dk

SMV’er glemmer cybersikkerhed hos leverandørerne. Det skaber store sårbarheder

SCM.dk

Maersk-overskud falder - men mindre end forventet

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

30.03.2026SCM.dk

Containerrederi: Krigen øger omkostninger med 325 millioner om ugen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

12.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

12.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart