Ikke-vestlig arbejdskraft løfter lokalsamfund

Ikke-vestlige indvandrere kommer i job som aldrig før. Det viser en ny analyse fra SMVdanmark. I otte kommuner er flere mænd med ikke-vestlig indvandrerbaggrund nu i job sammenlignet med etnisk danske mænd. Særligt i områder udenfor de store byer spiller indvandringen en helt afgørende rolle, viser analysen.

"Gruppen af ikke-vestlige indvandrere har desværre tidligere generelt haft en svag arbejdsmarkedstilknytning. Men de seneste år er der sket en ændring, hvor beskæftigelsen for denne gruppe er steget markant. Det er virkelig positivt. Udviklingen betyder også, at vi nu i en række kommuner som noget helt nyt kan se, at flere mænd med ikke-vestlig baggrund end danske mænd er i job”, siger Thomas Gress, der er seniorøkonom i SMVdanmark. Foto: SMVdanmark

13.09.2024

SCM.dk

En ny analyse fra SMVdanmark sætter tal på, hvordan beskæftigelsen for personer med ikke-vestlig indvandrerbaggrund har udviklet sig over de seneste år. Analysen viser en markant positiv udvikling både på landsplan og på kommunalt niveau. 

Fremgangen kommer blandt andet til udtryk i, at der nu er otte kommuner, hvor flere mænd med ikke-vestlig indvandrerbaggrund end etnisk danske mænd er i job. Det drejer sig om Langeland, Lolland, Morsø, Rebild, Bornholm, Vordingborg, Vesthimmerland og Fanø. 

"Gruppen af ikke-vestlige indvandrere har desværre tidligere generelt haft en svag arbejdsmarkedstilknytning. Men de seneste år er der sket en ændring, hvor beskæftigelsen for denne gruppe er steget markant. Det er virkelig positivt. Udviklingen betyder også, at vi nu i en række kommuner som noget helt nyt kan se, at flere mænd med ikke-vestlig baggrund end danske mænd er i job”, siger Thomas Gress, der er seniorøkonom i SMVdanmark.

Generelt er beskæftigelsen steget i det danske samfund de seneste 10 år. SMVdanmarks analyse viser, at en stor del af den fremgang skyldes, at personer med ikke-vestligbaggrund kommer i job. 

Fra 2014 til 2024 er andelen af ikke-vestlige indvandrermænd, som er i job, steget fra knap 42 procent til godt 59,1 procent. En fremgang på 17,1 procentpoint. For ikke-vestlige indvandrerkvinder har der været en udvikling i beskæftigelsen fra 33,4 procent-point i 2014 til 48 procent i 2024 - en stigning på 14,6 procentpoint. Ikke-vestlige indvandrere er således den befolkningsgruppe, der har haft den kraftigste beskæftigelsesfremgang. 

Læs også: VELUX Gruppen forbereder sig på fremtiden med ny topleder

Analysen viser også, at der er flere kommuner, hvor ikke-vestlige indvandrere har været med til at holde hånden under kommunernes økonomi og sikre virksomhederne arbejdskraft. Særligt i kommunerne Thisted, Vesthimmerland og Hjørring trækker ikke-vestlige indvandrere beskæftigelsen op i en tid, hvor folketal og beskæftigelse ellers samlet set går tilbage. For eksempel er beskæftigelsen i Hjørring faldet med 108 fuldtidspersoner fra 2014 til 2024, mens der er samtidig kommet 550 ikke-vestlige indvandrere i job i perioden. 

"Uden ikke-vestlig indvandring ville mange kommuner have stået overfor at skulle håndtere en voldsom tilbagegang i beskæftigelsen. Særligt i flere udkantsområder gør det sig gældende. Ikke-vestlig indvandring er i dag en helt afgørende forudsætning for vækst og udvikling i lokalsamfund uden for de større byer. Nu er der en vigtig opgave for kommunerne og for samfundet som helhed i at fastholde denne gruppe på arbejdsmarkedet og naturligvis gerne løfte beskæftigelsesgraden yderligere”, siger Thomas Gress fra SMVdanmark.

Kilde: SMVdanmark

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

SCM.dk

Hormuz-krise rammer verdens fattigste lande hårdt

SCM.dk

Maersk-skib eskorteret gennem Hormuz

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

30.03.2026SCM.dk

Containerrederi: Krigen øger omkostninger med 325 millioner om ugen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Functionel safety - ISO 13849

Dette kursus handler om konstruktion af sikkerhedsrelaterede styresystemer i henhold til ISO 13849-1.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

AGR
Webinar
AGR Inventory Summit 2026

Resilience in the Modern Supply Chain

Dato

07.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

12.05.2026

Sted

Odense