VELUX Gruppen forbereder sig på fremtiden med ny operations direktør

Barnabas Szabo er ansat som ny Executive Vice President for Operations & Supply i VELUX Gruppen. Han har det overordnede ansvar for at udvikle og lede en række teams på området. Målet er, at VELUX Gruppen også i fremtiden skal være konkurrencedygtig og relevant, levere værdi til partnere og kunder samt opfylde sine bæredygtighedsmål.

Barnabas Szabo har ansvaret for cirka 6.000 medarbejdere. Hans opgave er at styrke konkurrenceevnen og relevans samt skabe værdi for kunderne. Barnabas Szabo udtalte inden sin tiltræden: “Jeg ser virkelig frem til at blive en del af VELUX. Jeg følte kemien med det samme, og vores mindset og tanker om rollen stemmer overens, herunder betydningen af at sikre, at Operations & Supply er fuldt integreret med andre funktioner for at være mest effektive”. Foto: VELUX Group

12.09.2024

SCM.dk

Barnabas Szabo kommer fra en stilling som Executive Vice President & Head of Global Operations – Lighting Business Group i den internationale billeverandør HELLA GmbH (en del af Forvia siden 2022). Her var han ansvarlig for et globalt netværk bestående af 15 fabrikker i tre regioner med en samlet omsætning på 3,5 milliarder euro. Barnabas Szabo har desuden haft ansvar for HELLA North Americas kommercielle og operationelle aktiviteter i en periode. Han blev ansat i HELLA Electronics Business Group i Shanghai i 2015.

“Operations & Supply er afgørende for, at vi i VELUX får succes med vores strategiske ambitioner. Det er den operationelle rygrad og et nøgleelement i vores ambitioner inden for konkurrenceevne og bæredygtighed. Barnabas Szabo kommer med vigtig erfaring og er et fremragende match til stillingen og VELUX, og han får nu ansvaret for at lede og guide os på Operations & Supply-rejsen, så vi leverer på vores strategiske målsætninger”, siger Lars Petersson, CEO i VELUX Gruppen. 

Barnabas Szabo har ansvaret for cirka 6.000 medarbejdere. Hans opgave er at styrke konkurrenceevnen og relevans samt skabe værdi for kunderne. Barnabas Szabo udtalte inden sin tiltræden: 

“Jeg ser virkelig frem til at blive en del af VELUX. Jeg følte kemien med det samme, og vores mindset og tanker om rollen stemmer overens, herunder betydningen af at sikre, at Operations & Supply er fuldt integreret med andre funktioner for at være mest effektive”.
”Jeg er også tiltrukket af den positive udfordring i at sikre, at vi tilpasser produktionen til mere automatisering, digitalisering, standardisering og driving performance både operationelt og økonomisk for at understøtte konkurrenceevne og vækst. Det er en meget kompleks opgave, men også noget, jeg har haft succes med før på global skala og i forskellige regioner. Det er en spændende rejse, som jeg ser frem til”.

Læs også: Stena har overtaget fuldt ejerskab af NTEX

Barnabas Szabo er uddannet maskiningeniør og har stor erfaring fra hele værdikæden inden for operations. Før HELLA arbejdede han i virksomhederne C.Rob Hammerstein og LEONI i 15 år. Han har boet 13 år i Kina og bor i dag nær Budapest i Ungarn sammen med sin kone og deres to børn. 

Kilde: VELUX Group

/ PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.05.2026SCM.dk

Lexit Group styrker nordisk position med NPT-opkøb

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

SCM.dk

Forskning skal løfte SMV’ers cybersikkerhed

SCM.dk

Sådan kvalitetssikrer I temperaturfølsomme varer under transport

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Slimstock Nordic
Konference
Invitation: Supply Chain Club – København | 22. maj 2026

Vi gentager succesen og inviterer til årets første Supply Chain Club i København.

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Clarion Hotel & Congress Copenhagen Airport

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.05.2026

Sted

Comwell, Odense

TECSYS A/S
Konference
Kom til Lagerkonference 2026

Bliv opdateret på det nyeste hardware og få konkrete løsninger til lageret

Dato

27.05.2026

Tid

09:00

Sted

Trinity Hotel & Konference, Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense