Stena har overtaget fuldt ejerskab af NTEX

Stena, som tidligere ejede 75 procent af aktierne i transport- og logistikvirksomheden NTEX, har købt yderligere 25 procent af aktierne og er dermed blevet eneejer af virksomheden.

"NTEX er en fantastisk virksomhed, som er veletableret inden for både transport og logistik og tilbyder en komplet løsning til sine kunder”, siger Niclas Mårtensson, CEO for Stena Line og bestyrelsesformand i NTEX. Foto: Stena Line

06.09.2024

SCM.dk

NTEX, en af Sveriges hurtigst voksende transportvirksomheder med 20 kontorer fordelt på 12 europæiske lande, over 1.000 ansatte og en årlig omsætning på cirka 4 milliarder SEK, er nu fuldt ejet af Stena. Med en flåde på omkring 1.500 lastbiler og 16 egne terminaler og lagre har NTEX etableret sig som en central aktør i transport- og logistiksektoren. 

"NTEX er en fantastisk virksomhed, som er veletableret inden for både transport og logistik og tilbyder en komplet løsning til sine kunder”, siger Niclas Mårtensson, CEO for Stena Line og bestyrelsesformand i NTEX.

Læs også: Erhvervslivet kan se lys for enden af tunnelen

"Hovedårsagen til opkøbet er, at vi ønsker at opnå en større forståelse af, hvordan store transportvirksomheder opererer på forskellige markeder. Ved at eje og drive virksomheder øger vi vores forståelse af vores kunder og hvor markedet er på vej hen, hvilket giver os mulighed for at optimere Stenas produktportefølje”, siger Niclas Mårtensson.

"Det er naturligvis med blandede følelser, at jeg sælger den resterende del af det, jeg startede og byggede op. Jeg vil gerne udtrykke min dybe taknemmelighed til alle medarbejdere. Det er en utrolig gruppe mennesker, som jeg har haft æren af at ansætte og arbejde med, og deres indsats har været afgørende for den succes, vi har opnået”, siger Thomas Ström, grundlægger og CEO i NTEX.

Kilde: Stena Line

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

SCM.dk

Lemvigh-Müller sætter fokus på forsyningssikkerhed

SCM.dk

Rekordmange virksomhedshandler trods global usikkerhed

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

24.06.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle