Krisen i Det Røde Hav sender fortsat CO2-udledning og rater op

Efter seks ugers nedtur for rateindekset Shanghai Containerized Freight Index stiger det nu for anden uge i træk på grund af den fortsatte krise i Det Røde Hav, der sender skibe i snesevis syd om Afrika. Og det koster også dyrt på klimaregnskabet.

Foto: Arkiv

15.04.2024

SCM.dk

Da Houthi-militsen begyndte at angribe skibe i Det Røde Hav i slutningen af 2023 førte det til mere end en fordobling af raterne i SCFI-indekset fra omkring 1000 til et niveau omkring 2250.

Det ene rederi efter det andet begyndte at sende deres skibe på den lange tur syd om Afrika, hvilket også førte til øgede brændstofudgifter og udledning.

Ifølge Lars Jensen fra Vespucci Maritime betyder omvejen, at skibsfarten udleder 200.000 tons ekstra CO2 hver uge.

Raterne toppede i midten af februar og faldt derefter i seks uger i træk, men er nu steget lidt igen de sidste to uger. I den seneste uge steg SCFI med 0,7 pct. til 1757 point.

Indekset beregnes på baggrund af spotpriserne til en række udvalget destinationer verden over, hvor Vesteuropa vægter 20 pct., ruter til Middelhavet med 10 pct., mens ruter til den amerikanske vestkyst og østkyst vægter henholdsvis 20 pct. og 7,5 pct.

-emte

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.05.2026SCM.dk

Sådan kvalitetssikrer I temperaturfølsomme varer under transport

21.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Nyt asiatisk univers er åbnet i Rødovre Centrum

SCM.dk

AI-investeringer vokser markant i 2026

SCM.dk

Intelligent opladning skal aflaste elnettet

20.05.2026SCM.dk

Danske Fragtmænd bliver distributør for Lemvigh-Müller

18.05.2026SCM.dk

APM Terminals udfordrer lovligheden af havneudvidelse

15.05.2026SCM.dk

Det går godt for luftfragt i Billund

14.05.2026SCM.dk

Varetransport får dyrere faste aftaler

11.05.2026SCM.dk

Trump afviser Irans svar – usikkerhed om Hormuzstrædet fortsætter

07.05.2026SCM.dk

Maersk-overskud falder - men mindre end forventet

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle