Kunder kan selv bestemme fragtpris

Fremover kan kunderne selv bestemme, hvad de vil betale for at få deres varer fragtet. Det er idéen med et nyt forretningskoncept fra Fragtbørs.dk.

Et nyt koncept fra Fragtbørs.dk betyder, at kunderne fremover selv sætter fragtprisen. .

15.09.2014

SCM.dk

Et nyt koncept fra webportalen Fragtbørs.dk gør det muligt for kunderne selv at bestemme, hvad de vil betale for transporten af eksempelvis pakker, møbler eller paller.

Læs også: Fri fragt kan sikre flere ordrer

Fragtbørs.dk udspringer af fagfolk i transportbranchen, som nu ønsker at vende markedet på hovedet og lade kunderne selv bestemme transportprisen. Kunderne indtaster selv, hvad de vil betale for en given transportopgave og bliver efterfølgende kontaktet af en transportør fra Fragtbørs.dk, der har accepteret prisen.

Vognmænd byder ind på prisen
”Kunderne skal fortælle os og vores mange selvstændige vognmænd, hvad de vil betale for en given transportopgave. Måske har man en sofa og seng, der skal transporteres fra Odense til København. En traditionel transportør vil måske tage 2.000 kroner for denne opgave. Men hos Fragtbørs.dk kan kunden lægge en pris ind på eksempelvis 450 kroner, som en lang række selvstændige vognmænd, der alligevel kører turen den pågældende dag, kan byde ind på. Det er smart, billigt og nemt for kunder såvel som for vores vognmænd”, siger Peter Hauge Jensen, direktør hos Fragtbørs.dk

Webportalen, der fungerer som en børs mellem kunden og en lang række forskellige vognmænd, har afprøvet konceptet de sidste seks måneder. Nu står den nye fragtbørs klar, hvor både private og erhvervskunder vil kunne hente store besparelser.

Fragtbørs.dk er et datterselskab under 3x34 Transport, men er et selvstændigt koncept, som er tilgængelig for alle kunder og vognmænd.

-SSM

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

16.12.2025SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

16.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

AMR er mere end bare en trend

16.12.2025SCM.dk

Her er Europas bedste supply chain leder 2025

15.12.2025SCM.dk

EU om grøn strøm: Nyt udspil skal sænke elregningen og styrke uafhængigheden

11.12.2025SCM.dk

ESG-rapportering: Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.2025SCM.dk

Global handel vokser fortsat trods masser af forstyrrelser

09.12.2025SCM.dk

Få det fulde overblik over forsyningskæden – direkte i din indbakke

09.12.2025SCM.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i ESG-rapportering

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle