Kvinderne rykker frem i IFS i Norden

IFS har netop ændret i den nordiske ledelse og har nu to kvinder i front for selskabet. 60 procent af topledelsen er kvinder i it-selskabet, som også får flere og flere kvinder i lederstillinger og blandt de ansatte i Norden.

Elni Kullmer, som siden starten af 2019 har været nordisk chef i IFS, har fået ansvar for Norden og Centraleuropa, og hun erstattes af en ny kvinde, Ann-Kristin Sander. Foto: IFS.

08.08.2022

SCM.dk

IFS har gennem en årrække arbejdet intenst på at tiltrække flere kvinder og dermed opnå en bedre kønsbalance. Det er især lykkedes i Norden og specielt på ledelsesniveau, hvor en ny rokade har resulteret i, at 60 procent af den nordiske topledelse i IFS Nordics nu er kvinder.  

Elni Kullmer, som siden starten af 2019 har været nordisk chef i IFS, har fået ansvar for Norden og Centraleuropa, og hun erstattes af en ny kvinde. Ny Nordisk chef i IFS er Ann-Kristin Sander, der indtræder i den nordiske topledelse, som nu består af syv kvinder og fem mænd.  

Også i den øvrige organisation er kvinderne stærkere og stærkere repræsenteret, selvom der endnu ikke er fuld kønsbalance. I alt beskæftiger IFS 562 medarbejdere i Norden, hvoraf 35 procent er kvinder. 33 procent af alle lederstillinger i IFS i Norden er besat af kvinder.  

Læs også: Uddannelsesgabet mellem kvinder og mænd øges

”Det er efterhånden velkendt og veldokumenteret, at virksomheder med diversitet i ledelsen klarer sig bedre end dem, hvor ledelsen består af ensartede profiler. Vi gør meget ud af at ansætte folk med forskellig baggrund, herunder også køn, fordi det skaber en større sikkerhed for perspektiv og modighed. Hvis organisationen og ledelsen er for ensartet, er der en stor risiko for rutinemæssige beslutninger, der fører til stagnation”, siger Elni Kullmer, der er Regional President for Nord- og Centraleuropa i IFS.  

IFS befinder sig på en stejl vækstkurve. På globalt plan har virksomheden haft tocifret vækst i de seneste fire regnskabsår, og også i Norden går det fremad med hastige skridt.

I Danmark har IFS haft betydeligt højere vækst end hovedkonkurrenterne Microsoft og SAP i de seneste tre år, og virksomheden opruster i øjeblikket på medarbejdersiden for at kunne indfri sit mål om at vokse 25 procent inden 2025. 

Derudover har analysefirmaet Gartner for nylig udpeget IFS som den stærkeste leverandør på Enterprise Asset Management-markedet, og virksomheden er netop kåret som et af Sverige mest værdifulde varemærker sammen med SAAB. 

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

17.03.2026SCM.dk

Det Danske Cyberlandshold vandt hovedprisen ved Cyber Security Awards 2026

12.03.2026SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

Annonce

SCM.dk

MIT og Mecalux lancerer AI-simulator til lageroptimering

SCM.dk

Hverken NATO eller EU vil sejle Trump til undsætning

10.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

I tvivl om jeres produktion er klar til mobil automatisering?

09.03.2026PALOMAT

Sponseret

NYHED | PALOMAT® AGV – revolutionerer pallehåndtering med AGVer

09.03.2026SCM.dk

Hæder til Jungheinrich for fremragende produktdesign

05.03.2026SCM.dk

Sammenhængskraft: Usynlig fødselar fylder 100 år

27.02.2026SCM.dk

Ingeniører og IT-specialister er i høj kurs for headhuntere

26.02.2026SCM.dk

Mangel på kollegaer presser danske medarbejdere

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Brother Nordic A/S
Messe
Foodexpo

Kom og mød os på Nordens største fødevaremesse d. 22-24 marts 2026 i MCH Messecenter Herning

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

Vardevej 1, 7400 Herning

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Advanced Product Quality Planning & Control Plan (APQP)

APQP er en proaktiv metode som anvendes i den automotive industri i forbindelse med udvikling af produkter og fremstillingsprocesser. APQP omfatter et sæt af procedurer og teknikker, som dels styrker selve udviklingsprocesserne, men også kommunikationen mellem interne/eksterne leverandører og kunder i forhold til produkt- og procesfrembringelse, samtidig med at APQP angiver en fælles referenceramme for at udveksle resultater mellem leverandør og kunde, herunder grundlaget for PPAP.

Dato

23.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

SSI SCHÄFER
Messe
SSI SCHAEFER på LogiMAT

Agil intralogistik drevet af mobile robotter og AI: SSI SCHAEFER på LogiMAT 2026.

Dato

24.03.2026

Sted

Stuttgart, Germany