Landsdækkende verdensmålsturné med grøn transport i centrum

Hen over de næste måneder ruller turnéen ’Danmark for Målene’ ud i 48 kommuner for at øge kendskabet til FN’s Verdensmål blandt danskerne. Her er et af de helt store fokuspunkter bæredygtig transport. Finansministeren glæder sig over initiativet.

”Kampagnen er et virkelig godt initiativ, som jeg glæder mig til at følge", lyder det fra Finansminister, Kristian Jensen (V), der var med til lanceringen af kampagnen 'Danmark for Målene', der skal rejse rundt i landet og oplyse om bæredygtige muligheder. PR-foto..

01.05.2019

SCM.dk

”Kampagnen er et virkelig godt initiativ, som jeg glæder mig til at følge. Det er helt afgørende, at flere danskere lærer om verdensmålene og gerne med emner som cykling og sundhed, som gør de 17 mål konkrete i dagligdagen. For verdensmålene er en god vej til at koble mange danskeres handlinger i hverdagen til en international dagsorden for eksempel med mere fokus på madspild”, siger finansminister Kristian Jensen (V).

"Det er helt afgørende, at flere danskere lærer om verdensmålene og gerne med emner som cykling og sundhed, som gør de 17 mål konkrete i dagligdagen", sagde Finansminister, Kristian Jensen (V) til åbningen af 'Danmark For Målene'. PR-foto..

Fokus på bæredygtigt transport
Blandt de emner, der har berøring med flere af målene, er grøn transport. Derfor kan man til de forskellige events møde køretøjsproducenten Iveco, der også sponsorerer kampagnen, til en snak om, hvordan man med nutidens teknologi kan omstille transportsektoren til at reducere udledninger.

”I EU har man i forlængelse af verdensmålene fastsat reduktionsmål, der skal opfyldes senest i 2030, både når det gælder personbiler, varebiler og de tungere køretøjer. Men hvordan når vi i mål? Det gør vi blandt andet ved at omstille transportsektoren fra benzin og diesel til el og biogas”, siger Nordic Sustainability Manager, Morten Iversen, fra Iveco.

Virksomheden fremviser varebilen ’Iveco Daily Natural Power’, som blev kåret til Årets Varebil i 2018 og International Van of the Year i Europa samme år. Den er udstyret med 8-trins Hi-Matic-automatgearkasse og er markedets første varebil, der køre på biogas.

Biogas er bedst til tunge køretøjer
El er det mest fornuftige alternativ til benzin og diesel for personbilernes vedkommende, men det ser anderledes ud i de højere vægtklasser, forklarer Morten Iversen. Biogas som drivmiddel er den billigste og mest effektive måde at indfri CO2-reduktionsmålene på, når det gælder den tunge transport, viser flere ekspertanalyser gennem de senere år.

”Biogas fremstillet af husdyrgødning gavner både natur og landbrug, samtidig med at biogassen fortrænger de fossile brændsler. Det betyder, at vi i det samlede regnskab kan fjerne næsten to dieselkøretøjer for hvert eneste biogaskøretøj, der sendes ud på vejene”, siger han.

De seneste tal fra EU-direktivet fra december 2018, at kulstofudledningen i det grønne regnskab kan reduceres med 179 procent ved at skifte fra diesel til biogas.

Halvering af støjgener fra transport
Det er imidlertid ikke kun CO2-regnskabet, naturen og den grønne omstilling, der vil have gavn af, at der i langt højere grad bliver kørt på el og biogas frem for benzin og diesel. Også lydmiljøet i byerne bliver forbedret med de alternative drivmidler, hvilket er til gavn for sundheden, der er endnu et af fokuspunkterne fra FN’s Verdensmål.

”Motorstøjen fra biogas opleves som halveret i forhold til diesel, når vi konkret kigger på Iveco Daily Natural Power. Dermed vil en omstilling af transporten bidrage til flere af de opsatte mål, og vi håber derfor, at ”Danmark for Målene” får succes med at skubbe til udviklingen”, forklarer Morten Iversen.

Læs også: Tyske priser for bæredygtig transport til bl.a. Scania og Dachser

Kampagnen ’Danmark for Målene’ løber fra starten af maj til slutningen af september 2019.

- SDN

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

29.04.2025SCM.dk

Virksomheder frygter politisk vold og uro

28.04.2025SCM.dk

Toldkrig truer vækst – IMF nedjusterer globale prognoser

25.04.2025Global AGV

Sponseret

Mød Global AGV på ROBOTBRAG

24.04.2025SCM.dk

DTU-startups tiltrækker 1,8 milliarder i venturekapital i 2024

24.04.2025SCM.dk

Hg Capital opruster i IFS – værdi 112 milliarder kroner

23.04.2025SCM.dk

DSV styrker topledelsen før Schenker-overtagelse

23.04.2025SCM.dk

Dachser opruster søfragt i Norden med ny leder

18.04.2025SCM.dk

Dollaren vakler: Investorer flygter ikke længere mod USA i krisetider

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle