Lastbiler tester solceller

I et nyt projekt testes solceller på lastbilers førerhuse. Formålet er både at reducere udgifter og miljøpåvirkning.

Ifølge ITD har foreløbige test har allerede vist, at der kan spares penge ved at kombinere transport og solenergi. .

30.10.2015

SCM.dk

Lastbiler med solceller på førerhuset kan blive en udbredt realitet i fremtiden. I hvert fald hvis kombinationen af solceller og transport viser sig at være den succes, som ILT Innovation, Innovation Center for Logitics & Transport, håber på. Det kan nemlig både give færre udgifter og nedsætte miljøpåvirkningen, mener innovationscentret. 

Læs også: Ny teknologi vil revolutionere fremtidens logistik

Derfor er ILT i færd med endnu et testforløb, hvor bl.a. to lastbiler fra transport og logistikvirksomheden Contino Holding i de kommende måneder skal udstyres med solceller på førerhuset, skriver ITD, Brancheorganisation for den danske vejgodstransport, på sin hjemmeside.

Ifølge ITD har foreløbige test har allerede vist, at der kan spares penge ved at kombinere transport og solenergi. Energien fra solcellerne kan blandt andet bruges til lastbilens øvrige elektroniske apparater, herunder aircondition, TV, PC, køleskab. Det kan aflaste dieselgeneratoren, der hidtil har været standardløsningen.

”Vi ser enorme perspektiver i denne type teknologi, og med de solcelletyper, der i dag er på markedet, kan vi stort set tilpasse dem, så de passer til den enkelte bil. Vi har derfor store forventninger til resultaterne af disse tests, og interessen fra branchen er så stor, at vi dagligt kontaktes vedrørende mulighederne på området”, siger Poul Bruun, innovationsdirektør i ILT.

Foruden Contino Holding har MAN Truck & Bus Danmark også valgt at deltage i et testforløbet, hvor solcellepanelerne placeres direkte på førerhuset. Testforløbet slutter med udgangen af februar 2016. Her forventes der svar på, hvor solcellepanelerne placeres bedst, og om de kan generere nok strøm til bilens øvrige elektroniske apparater, samt om de kan oplade lastbilens batterier med de sidste 25 procent, så de altid er fuldt opladt. 

Læs også: Modulvogntog er en miljøgevinst

ILT hører under vejgodstransportens brancheorganisation ITD.

-SSM

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

06.10.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Rudi Kjeldsen til Partner

01.10.2026SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

SCM.dk

DHL tredobler fragtkapacitet i Shenzhen

SCM.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb - for blandt andet at skubbe den grønne omstilling

21.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen 2026 samler supply chain-profiler fra produktion- og handelsvirksomheder

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

TOPmanager A/S
Kursus
Kursus Intern Auditor – ISO 9001:2026

i samarbejde med Lasse Ahm Consult ApS er vi medarrangør på dette kursus. Kurset henvender sig til ledere og medarbejdere, som fremover skal planlægge og gennemføre interne audits i virksomheder med et kvalitetsledelsessystem. Kurset kræver ingen forudgående kendskab til ISO 9001 eller andre ledelsesstandarder.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lasse Ahm Consult ApS