Legepladsproducent modtager pris for miljøarbejde i den samlede værdikæde

Producenten af legepladser og udendørs fitnessredskaber, KOMPAN, har vundet den prestigefyldte Environment Award 2024. Prisen uddeles af Dansk Erhverv og EY til den virksomhed, der bevidst arbejder på at minimere påvirkningen af klimaet.

Legeplads- og fitnessproducenten KOMPAN's direktør Mikael Bjørnskov og resten af kollegaerne i Odense-virksomheden har modtaget den eftertragtede Environment Award ved Dansk Erhverv og EY's store prisuddeling Sustainability Awards. Foto: EY & Dansk Erhverv

23.09.2024

SCM.dk

Legeplads- og fitnessproducenten KOMPAN's direktør Mikael Bjørnskov og resten af kollegaerne i Odense-virksomheden har modtaget den eftertragtede Environment Award ved Dansk Erhverv og EY's store prisuddeling Sustainability Awards. 

I begrundelsen har juryen, der blandt andet består af tidligere minister Kristian Jensen og Coloplast-bestyrelsesformand Lars Rasmussen, lagt vægt på, at KOMPAN demonstrerer en forbilledlig tilgang til dokumentation og ambitioner. Blandt andet virksomhedens arbejde med SCOPE 3 imponerer.

”Sustainability Awards hylder de største danske virksomheder, der går forrest med initiativer og nytænkning på tværs af ESG. Med prisen Environment Award har vi fokus på konkrete miljøtiltag, der giver målbare resultater. Juryen har blandt andet begrundet valget af KOMPAN som årets vinder med, at de tager fat i helheden inden for deres produkter og sætter en ny standard for genbrug af materialer. Og at de er med til at transformere en branche, hvor man bliver mødt med mange krav”, forklarer Jan C. Olsen, der er CEO hos EY i Danmark.

Det glæder Mikael Bjørnskov, der er direktør for KOMPAN Danmark, at virksomheden er valgt som vinder:

”At modtage den her pris er et stort skulderklap for KOMPAN og alle vores dygtige kollegaer, der hver dag gør en stor indsats for, at vores klimaaftryk bliver minimeret mest muligt på legepladserne. Når omverdenen anerkender et seriøst arbejde med at minimere klimaaftrykket, er det med til at få os til at fortsætte i det grønne spor.

Cirka 80 procent af Kompans CO2-udledning stammer fra de råmaterialer, virksomheden bruger. Kompan har over de senere år udviklet nye, innovative komponenter baseret på genbrugsmaterialer med lavere klimaaftryk.

”Vi har arbejdet på i højere grad at kunne anvende genbrugsmaterialer og har udviklet dem til samme kvalitet og holdbarhed som øvrige materialer. Fra i år er de genanvendte materialer og komponenter rullet ud på tværs af vores produktsortiment. Det betyder blandt andet, at paneler og klatrereb er med 95 procent genanvendt forbrugerplast”, fortæller Mikael Bjørnskov.

Læs også: Logistikaktør lægger emissions-kortene på bordet

Blandt de genbrugsmaterialer, som KOMPAN i dag bruger til materialer, er fiskenet, gamle tekstiler og udtjente plastikposer. Ifølge Mikael Bjørnskov er det vigtigt for industrien hele tiden at tænke på miljøaftrykket. Og for en markedsleder som KOMPAN er det naturligt at gå forrest. Til fordel for miljøet, men også fordi det giver god forretningsmæssig mening.

”Flere og flere kommuner, entreprenører, boligselskaber og tegnestuer skubber stærkt på en mere grøn dagsorden i vores industri med dokumenteret CO2-udslip på vores leverancer. Vi har valgt at gå forrest og vise vejen for resten af industrien, så alle danske og internationale legepladser kan produceres i recirkulerede materialer”, forklarer KOMPAN-direktøren. 

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

SCM.dk

USA har angrebet iransk-flaget containerskib

SCM.dk

Flere skibe beskudt i Hormuzstrædet

26.03.2026SCM.dk

Dansk techprofil skal drive IFS’ Industrial AI-strategi

24.03.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Live Copenhagen 2026

20.03.2026SCM.dk

Mange ledige har urealistiske forventninger til løn

17.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Industri 5.0, hvad betyder det for materialehåndtering?

17.03.2026SCM.dk

Det Danske Cyberlandshold vandt hovedprisen ved Cyber Security Awards 2026

12.03.2026SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Roima Intelligence
Seminar
Supply Chain Sessions: Intelligent Operations

From Shop Floor to Top Floor.

Dato

21.04.2026

Tid

12:00

Sted

VIA University Horsens

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne kvalitetsfolk

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i kommuner - vejen til compliance med afsæt i ISO 27001

På dette todages kursus klæder vi kommunale ledere og nøglemedarbejdere på til at forstå, planlægge og realisere arbejdet med NIS 2-compliance. Vi giver indblik i, hvordan arbejdet kan inspireres af ISO/IEC 27001, og hvordan en pragmatisk tilgang gør det muligt at opnå højere sikkerhed, der er forankret i driften.

Dato

22.04.2026

Sted

Comwell, Aarhus