Logistikkens Dag vækker unges interesse for transportbranchen

For tredje år i træk løb Logistikkens Dag af stablen i Odense den 3. februar. Interessen var større end nogensinde før. Det skaber optimisme for uddannelser og virksomheder inden for logistik og transport i forhold til at få flere til at vælge branchen som levevej.

De mange nysgerrige deltagere prøvede kræfter med en virtuel truck-simulator, elløfter, kraner og kodning og alt derimellem. Og interessen for Logistikkens Dag er vokset markant, siden den blev afholdt første gang i 2023. Foto: Cecilie Frost, Transportens Udviklingsfond

07.02.2025

SCM.dk

14 af de største transport- og logistikvirksomheder på Fyn og Syddansk Erhvervsskole slog mandag den 3. februar dørene op til Logistikkens Dag i Odense. Ambitionen var at vise bredden af karrieremuligheder inden for logistik og transport, som har stort behov for nye dygtige medarbejder både nu og i fremtiden.

De mange nysgerrige deltagere prøvede kræfter med en virtuel truck-simulator, elløfter, kraner og kodning og alt derimellem. Og interessen for Logistikkens Dag er vokset markant, siden den blev afholdt første gang i 2023.

I 2023 gæstede fire virksomheder og omkring 75 deltagere arrangementet, mens arrangementet i dag var fyldt med 14 virksomheder og flere end 300 glade unge mennesker.

Derfor har Jens Hansen, der er HR-chef i transportvirksomheden Alex Andersen Ølund A/S og formand for det lokale uddannelsesudvalg, også svært ved at få armene ned.

”Formålet med Logistikkens Dag har fra starten været at skabe en fed dag for de unge mennesker, hvor de får en på opleveren og får øjnene op for, hvor mange muligheder og sjove arbejdsopgaver der er i vores branche. Og det må man bare sige, at de har taget fantastisk imod”, siger Jens Hansen.

Langt de fleste deltagere var elever fra skoler på Fyn, men der kom også elever hele vejen fra Ørstedskolen på Langeland.

Kampagnen Job i Transport deltog også på Logistikkens Dag med deres truck-simulator, der gennem tiden har gæstet over 1.000 skoler og uddannelsesinstitutioner og givet mulighed for at sidde bag rattet på en lastbil.

Læs også: Månedens udfordring: Usikre tider åbner op for nye muligheder

”Dagen igennem havde vi rigtig mange elever forbi lastbilen, som var nysgerrige på at høre mere om uddannelses- og arbejdsforholdene i branchen og selv prøve at sidde bag rattet i en lastbil”, fortæller Heiko Bjørn, der er udviklings- og driftschef i Job i Transport, som 3F og arbejdsgiverorganisationerne ATL (Dansk Industri) og DTL-A (Dansk Erhverv) står bag.

De mange deltagere og store smil til Logistikkens Dag viser med al tydelighed, at man har fat i den lange ende på Fyn, og Heiko Bjørn sender også store roser til arrangørerne.

”Os, der kender branchen, kan tale og skrive nok så meget om, hvorfor unge bør vælge karrierevej inden for transporten. Men hvis det virkelig skal batte noget, er vi nødt til at give de unge mulighed for selv at se, høre og mærke, hvad et job i branchen er for noget. Og på det felt er Logistikkens Dag noget ganske særligt”, siger han.

Kilde: Transportens Udviklingsfond

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

18.11.2025N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

17.11.2025SCM.dk

Suez-kanalen melder om stigende aktivitet

12.11.2025SCM.dk

Nu begynder der igen at ske noget i Suezkanalen

12.11.2025SCM.dk

PostNord gør klar til rekordtravl julehandel under Black Week

07.11.2025SCM.dk

Polen investerer 16 milliarder i ny kæmpestor containerterminal

07.11.2025SCM.dk

Bring sender sin første elektriske lastbil på tværs af landegrænse

06.11.2025SCM.dk

Maersk opjusterer forventninger til årsresultat

06.11.2025SCM.dk

Bæredygtigt banebyggeri viser vejen mod grønnere råstofforbrug

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Roima Intelligence
Seminar
Supply Chain Sessions 2025: Fremtidens forsyningskæde - Hurtigere, skarpere og drevet af AI

Mød andre ledere inden for supply chain og få inspiration til at gøre din virksomhed mere agil og effektiv.

Dato

18.11.2025

Tid

12:00

Sted

Scandic Kolding og Tivoli Hotel & Congress Center i København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

19.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

19.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Global AGV
Messe
Kom til Automationsdag hos BILA A/S

Inspiration, networking og hands-on demoer - Kom med d. 19. november 🚀

Dato

19.11.2025

Tid

09:00

Sted

BILA A/S, Industrivej 8, 7900 Nykøbing Mors

Consafe Logistics
Webinar
Smarter Warehouse Automation - Lessons from a global Retailer

In this webinar, you’ll discover how a leading global retailer joined forces with AutoStore and Consafe Logistics to overcome these challenges. We’ll explore how the combination of automation and smart orchestration enhanced efficiency, quality, and scalability—laying the groundwork for sustainable future growth.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Live online webinar