Månedens udfordring: Usikre tider åbner op for nye muligheder

Markedet for transport er præget af stigende usikkerhed, og det åbner op for nye muligheder, som transportaktører skal være klar til at gribe. Det mener den nye administrerende direktør for DHL Freight Danmark Søren Vase. DHL Freight har ambitioner om at vækste 50 procent frem mod 2030. Læs hvordan det skal ske.

”Vi arbejder lige nu med modeller til, hvordan vi kan hjælpe vores vognmænd med de dyre investeringer. Vi kan ikke være mere konkrete på nuværende tidspunkt, men vi ønsker at tage et medansvar”, fortæller Søren Vase. Foto: DHL Freight

06.02.2025

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Geopolitiske spændinger, lurende toldkrig, stigende it-sikkerhedsmæssige trusler, klimatrusler og tilhørende stigende krav til ESG-rapportering, hyppige og store markedsudsving, ustabile efterspørgselsmønstre og så videre. Der er nok at holde øje med, hvis man arbejder med transport, logistik og SCM.

Mængden af usikkerhedselementer er både høj og stigende, og det er en situation, vi må acceptere er kommet for at blive. Usikkerhed er den nye normal

Søren Vase

”Mængden af usikkerhedselementer er både høj og stigende, og det er en situation, vi må acceptere er kommet for at blive. Usikkerhed er den nye normal. Det gode er, at det også åbner op for nye muligheder for en stor og etableret aktør som DHL Freight”, fortæller Søren Vase og supplerer:

”Vi har en erklæret målsætning om at vækste vores forretning med 50 procent inden 2030, og det vil vi gøre ved at positionere os som kundens foretrukne transport- og logistikpartner med det stærkeste road netværk i Europa og Norden”.

Han uddyber ved at pege på fire eksempler på tiltag:

  • TMS og data.
  • People.
  • Customer.
  • Costs.

Gennemsigtighed baner vejen 

DHL Freight i Danmark har gennem 2023/2024 implementeret et nyt egenudviklet TMS (transport management system). ”Vores opgave nu er at blive endnu dygtigere til at udnytte det avancerede system til at optimere vores drift, administration og skabe transparens for både medarbejdere, vognmænd, kunder og kunders kunder. Vi er i gang med en stor indsats for at udnytte data til at forbedre vores performance, ligesom vi arbejder på at udbygge og forbedre vores rapporteringsstruktur, så alle er klar over, hvad der sker hvornår og hvordan. Vi har fokus på anvendelsen af Power BI og øvrige rapporter til at skabe gennemsigtighed og ensartethed i alle processer”, fortæller Søren Vase

Om Søren Vase

Aktuel position: CEO, DHL Freight.

Uddannelse: MBA fra Aarhus Universitet og en række uddannelser og kurser i ledelse, lean, strategi med mere.

Erhvervserfaring: Mere end 20 års erfaring fra transportvirksomheder som PostNord, Bring, Tricolore samt Bendix Transport A/S.

Tydelige ansvarsfordelinger 

DHL Freight fokuserer også på at skabe tydelige ansvarsfordelinger på tværs af hele organisationen, så alle kender deres præcise opgave. ”Vi er meget optagede af, at vores medarbejdere er glade og tilfredse. Det kræver ikke mindst træning af kompetencer for både eksisterende og nye medarbejdere, så alle er klædt godt på til opgaven og anvendelsen af vores system. Det er en væsentlig del af vores kultur, at medarbejderne skal føle sig godt tilpas i deres rolle, men også vide hvad der forventes af dem”, fortæller Søren Vase.

Læs også: Månedens udfordring: Vi skal være klar til at reagere – til enhver tid

Tæt på kunderne

”Vi skal have blikket stift rettet mod at skabe værdi for vores kunder i alt, hvad vi foretager os. Det betyder først og fremmest, at vi skal være tæt på kunderne, så vi hele tiden har fingeren på pulsen, hvad angår kundernes vilkår og behov. Vi skal danne partnerskaber med vores kunder, hvor det giver mening. Og vi skal samarbejde med kunderne om at danne de bedst mulige prognoser for, hvad den nærmeste fremtid byder på af transportflow”, fortæller Søren Vase.

Data skal trække omkostninger ud

Nøglen til løbende at reducere omkostninger for DHL Freight er ifølge Søren Vase at gøre brug af data fra TMS, som gennem en række rapporter og Power BI bliver præsenteret for organisationen.. Det handler om kapacitetsudnyttelse, kvalitet og transparens. ”Jo flere og bedre data, vi har på forhånd om morgendagens transport, jo bedre kan vi undgå tom luft i vores lastbiler, bedre ruteplanlægning og højere kvalitet i leveringer. Det kommer både os og vores kunder til gode”, fortæller Søren Vase og tillføjer:

”Det er også et spørgsmål om bæredygtighed. Jo bedre kapacitetsudnyttelse jo mindre CO2-udledninger. Vi er en asset light forretning, hvor vi gør brug af et stærkt netværk af vognmænd. Vi kigger på en række områder, men en af de vigtigste komponenter i omstillingen til grøn transport er investering i blandt andet ellastbiler. Det er dyrt, og vi arbejder lige nu med modeller til, hvordan vi kan hjælpe vores vognmænd med de dyre investeringer. Vi kan ikke være mere konkrete på nuværende tidspunkt, men vi ønsker at tage et medansvar”.

Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen sætter fokus på optimering af Supply Chain og WMS

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

14.06.2025SCM.dk

Frygt for lukning af Hormuz-strædet

13.06.2025SCM.dk

Skibsfarten holder vejret efter angreb

12.06.2025SCM.dk

Roima styrker globale forsyningskæder med opkøb af australske TilliT

12.06.2025SCM.dk

Globale fragtkæder er ramt af usikkerheder på mange fronter

11.06.2025SCM.dk

Nyt digitalt importsystem skaber bekymring blandt speditører

06.06.2025SCM.dk

DHL tager 30 elektriske lastbiler i brug som transport-as-a-service

05.06.2025SCM.dk

Clarksons: Skibsfartens grønne omstilling fortsætter trods geopolitiske rystelser

03.06.2025SCM.dk

EREV-teknologien forlænger rækkevidde for den tunge transport

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 42001: 2023 Artificial Intelligence Management System Foundation

This two-day course provides an overview of the ISO/IEC 42001 standard and essential knowledge required for the establishment, implementation, maintenance, and continuous improvement of a responsible Artificial Intelligence Management System (AIMS).

Dato

16.06.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.06.2025

Sted

Copenhagen

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.06.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.06.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

16.06.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Forstå hvad en dansk Azure-region betyder for din virksomhed

Microsofts nye datacenterregion består af tre lokationer i Roskilde, Køge og Høje Taastrup. Her opbevares data lokalt i overensstemmelse med både danske og europæiske regler.

Dato

16.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online