London bliver smartere i stort IoT-forsøg

I 2017 skal London danne kulisse for det store Internet of Things-projekt, Things Connected.

London bliver fra starten af 2017 endnu mere forbundet end den engelske storby allerede er - et nyt IoT-forsøg skal nemlig bane vej for innovative tiltag. .

22.12.2016

SCM.dk

Fra begyndelsen af det nye år går et stort Internet of Things-forsøg (IoT) i luften i London, skriver Ingeniøren.

Det drejer sig om projektet Things Connected, der giver Londons virksomheder og iværksættere mulighed for at koble sig på et fælles, lavenerginetværk kaldet LPWAN, og dermed teste hvilke muligheder IoT kan rumme.

Læs også: Industri 4.0 – vi er bagud, men mulighederne er der

Det er organisationsnetværket Digital Catapult, der står bag projektet, og det vil være gratis at benytte det vidtrækkende LPWAN-netværk og deltage i forsøget, hvis blot man er registreret. Formålet er, at give virksomhederne de rette rammer til at udvikle og innovere potentialet i IoT.

Digital Catapult forestiller sig, at udviklingen blandt andet kunne resultere i vejkort, der oplyser, hvor det er sikrest at bevæge sig rundt, som blød trafikant. Eller en særlig specifik vejrudsigt, der kan hjælpe allergi-ramte med, hvornår de skal gribe efter medicinen.

-CHM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

16.03.2026SCM.dk

AI og automatisering ændrer spilleregler for ledelse af forsyningskæden

13.03.2026SCM.dk

AI flytter COO-rollen fra driftschef til strategisk arkitekt

Annonce

SCM.dk

Iran truer med total lukning af Hormuz-strædet

SCM.dk

Fra affald til værdi: Nyt projekt skal gøre Danmark til foregangsland for cirkulær elektronik

10.03.2026SCM.dk

Iran-krigen rammer både sø, luft og energi

04.03.2026Implement Consulting Group

Sponseret

Circularity is a competitive edge. Period.

04.03.2026SCM.dk

Ligestilling på arbejdsmarkedet står bomstille

03.03.2026SCM.dk

Supply chain 2026: Nu handler det om at skabe strategisk forspring

02.03.2026SCM.dk

Lederne spiller vigtig rolle i et stærkt totalberedskab

26.02.2026Descartes

Sponseret

Europa under pres fra toldkaos og geopolitik

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus (Engelsk)

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

24.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Production Part Approval Process (PPAP)

PPAP er et værktøj bestående af en arbejdsform og en række dokumenter, som tilsammen sikrer, at leverandøren har forstået kundens design- og specifikationskrav, og at leverandøren har opbygget de rette produktionsprocesser, som sikrer ret kvalitet fra produktionsstart.

Dato

24.03.2026

Sted

Fredericia

SSI SCHÄFER
Messe
SSI SCHAEFER på LogiMAT

Agil intralogistik drevet af mobile robotter og AI: SSI SCHAEFER på LogiMAT 2026.

Dato

24.03.2026

Sted

Stuttgart, Germany

Dematic
Messe
LogiMAT 2026

LogiMAT - International Trade Show for Intralogistics Solutions

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Stuttgart

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

25.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 55001 Intern Auditor

Formålet med ISO 55001 Intern Auditor kurset er at give dig forståelse for et procesorienteret ledelsessystem, auditprocessen og din rolle som intern auditor. Du bliver introduceret for værktøjer til auditering og bliver i stand til at planlægge, udføre og afrapportere interne audits af dit asset management ledelsessystem med henblik på at sikre optimalt udbytte for din virksomhed.

Dato

25.03.2026

Sted

Vejle