Månedens karriereprofil: Bjørn Jensen, Rygaard Transport

Transportdisponent Bjørn Jensen fra Rygaard Transport & Logistic er glad for dynamikken og den konstante udvikling i branchen og ser lyst på fremtiden og de muligheder, der vil opstå inden for eksempelvis byggelogistikken.

03.04.2018

Anders Kampmann, SCM.dk

Bjørn Jensen, transportdisponent, Rygaard Transport & Logistic.

Hvorfor har du valgt du SCM-vejen?
Efter gymnasiet og et kort ophold i England havde jeg forestillet min en fremtid indenfor økonomi eller landbrug - gerne en kombination af begge. Derfor begyndte jeg på økonomistudiet på Aalborg Universitet. Efter to år kom jeg i tvivl om, hvorvidt nationaløkonomiretningen var den rigtige, og jeg valgte derfor at tage en pause på et år. Jeg tog kørekort til lastbil og fik ansættelse som eksportchauffør, hvor jeg kørte til Norge og Sverige.

Efter noget tid blev jeg, i 2003, tilbudt job som disponent hos Schenker i Århus, hvilket jeg takkede ja til. Jeg så det som en spændende udfordring og jeg fik mulighed for at bruge nogle af mine kvalifikationer, samtidig med jeg kunne lære noget nyt. Jeg blev grebet af det meget dynamiske arbejdsklima og den holdånd, der herskede i virksomheden. Det sammenholdt med de udviklingsmuligheder og jobfunktioner, som findes i branchen gjorde, at jeg hængte ved.

Hvad er det bedste ved at arbejde inden for branchen?
Branchen er i konstant udvikling. Kunderne får nye behov, love og regler skal implementeres og konkurrencen er hård. Det er spændende at være en del af. I Rygaard Transport & Logistic sælger vi et kvalitetsprodukt, hvor vi hele tiden skal forsøge at være et hestehoved foran vores konkurrenter og have fokus på kundernes behov, samtidig med priserne skal holdes nede i et konkurrencedygtigt niveau.

Det er især udviklingen af og arbejdet med processerne, som tiltaler mig. Det er spændende og udfordrende at arbejde med produktionsomkostninger og optimering, uden det går ud over kvaliteten. Samtidig med vi skal være omkostningsbevidste, skal vi være attraktive i forhold til at fastholde nuværende medarbejdere og tiltrække nye. Det er også en spændende udfordring, som vi har klaret godt indtil videre og som vi skal arbejde videre med i fremtiden.

Jeg ser mange spændende opgaver i fremtiden, bl.a. indenfor byggelogistik, som er min primære beskæftigelse, og hvor jeg forventer at der vil ske mange ændringer, fx pga. den øgede urbanisering vi kommer til at se frem mod 2050. Det bliver en stor logistisk udfordring at få transporteret, deponeret og distribueret byggematerialer ind i storbyerne under hensyn til den øvrige trafik og miljøet i byen. Der ligger en stor opgave for myndighederne, transportkøberne og transportørerne i at modernisere og tilpasse den måde, vi arbejder på i dag.

Hvilket job har du om fem år?
Jeg håber stadig, jeg er en del at branchen om fem år. Mange af de ting jeg tror fremtiden vil bringe, glæder jeg mig allerede til at komme i gang med. Særligt udviklingen indenfor byggelogistik og distribution til storbyerne i det hele taget, bliver spændende at følge, da jeg forventer nogle ændringer i forhold til den måde, vi arbejder på i dag. Byggebranchen vil også møde højere krav til miljø og kvalitet end vi oplever i dag, hvilket sandsynligvis medfører øget digitalisering og bedre processtyring i transportbranchen. Også udviklingen af eldrevne og førerløse lastbiler håber jeg at blive en del af.

Hvad er dit bedste karriereråd?
Udviklingen og konsolideringen i store dele af transport- og logistikbranchen har medført et massivt indtog af amerikanske stillingsbetegnelser og ledelsesfilosofier, som i værste fald kan være misvisende og forvirrende i en organisation, som primært lever af at opbevare eller transportere varer. Man skal nok forsøge at holde fokus på kerneopgaverne og se sig selv som en håndværker, som leverer et anstændigt stykke arbejde eller en serviceydelse til en kunde, efter kundens ønsker og behov.

Om Bjørn

Uddannelse:
Samfundsvidenskabelig basisuddannelse, Aalborg Universitet

Tidligere job:
Kørselsleder, KA Transport, Speditør, Uni-way A/S, transport, Schenker Logistics

Man skal først og fremmest lytte til kunderne og være klar med en løsning og gerne inden kundens behov opstår. Man skal aldrig undervurdere konkurrenterne, da det ikke et patenteret produkt man sælger. Man skal søge at eliminere overflødige eller ikke-værdiskabende processer i virksomheden og tage aktiv del i virksomhedernes fremtid ved selv at tage nogle udfordringer op. Så er det en branche med et hav af muligheder. I dag tilbydes der også flere uddannelser på et højere teoretisk niveau, end det har været tilfældet for bare få år siden, hvilket sikkert vil gøre diversiteten og professionalismen i branchen større. Så fremtiden ser lys ud.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

30.03.2026SCM.dk

Containerrederi: Krigen øger omkostninger med 325 millioner om ugen

26.03.2026SCM.dk

Dansk techprofil skal drive IFS’ Industrial AI-strategi

SCM.dk

Tre ud af fire SMV’er mangler AI i hverdagen

SCM.dk

Hormuzstrædet: Beskeden stigning i antallet af gennemsejlinger

20.03.2026SCM.dk

Mange ledige har urealistiske forventninger til løn

17.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Industri 5.0, hvad betyder det for materialehåndtering?

17.03.2026SCM.dk

Det Danske Cyberlandshold vandt hovedprisen ved Cyber Security Awards 2026

12.03.2026SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

12.03.2026SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

11.03.2026SCM.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online