Mærsk indgår aftale med Rusland om blockchain-baseret platform

Rusland er nyeste deltager i Mærsk og IBMs blockchain-baserede platform TradeLens. I første omgang vil området omkring Skt. Petersborg blive brugt som pilot for lanceringen.

Skt. Petersborg-området skal bruges som pilot for lanceringen af Mærsks platform TradeLens..

13.06.2019

SCM.dk

Nu kan World Maritime News fortælle, at Mærsk ikke hviler på laurbærerne.

Det danske rederi har således underskrevet et aftalememorandum med det russiske transportministerium om platformens indtog i Rusland, hvor Skt. Petersborg-området skal bruges som pilot for lanceringen.

Skal skabe en øget transparens
“Vores forventning er, at hovedresultatet ved implementeringen af TradeLens bliver en øget transparens i den ordregivende procedure ved distributionen af information om udbud og efterspørgsel, forhold og operationer mellem mange parter i transport- og logistikprocesserne”, siger vicetransportminister Yuriy Tsvetkov ifølge World Maritime News.

Platformen sigter mod at lette interaktionen mellem rederier og forskellige lovgivningsmæssige og administrative organer i Rusland, der ultimativt skal øge hastigheden hvormed gods bevæger sig på tværs af grænser.

Læs også: Digitalt fokus skal gøre Mærsk større end nogensinde

Ifølge Mærsk håndterer TradeLens allerede for over ti millioner shippingevents og tusinder af dokumenter hver uge, der sikrer alle interessenter en fælles oversigt over transaktionerne.

- JMA

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

30.12.2025SCM.dk

Geopolitisk usikkerhed er for alvor rykket ind på direktionsgangene

30.12.2025RELEX Solutions

Sponseret

Europris opnår markant bedre prognosenøjagtighed med RELEX

29.12.2025SCM.dk

Finansiel ustabilitet truer verdenshandlen – udviklingslande rammes hårdest

22.12.2025SCM.dk

Forsvarsministeren afviser at producere fregatter i Danmark

22.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Glædelig jul & godt nytår fra SCANLOX teamet

19.12.2025SCM.dk

DMI åbner ny vejr-tidsmaskine til brug for grønne forretninger og klimatilpasning

18.12.2025SCM.dk

Dansk model skal samle et grønt europæisk energisystem

16.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

AMR er mere end bare en trend

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle