Månedens udfordring: Resiliens og bæredygtighed kræver stærke relationer

Forsynings- og leveringssikkerhed samt bæredygtighed kræver masser af data og avancerede digitale systemer. Men det kræver først og fremmest relationer og tillid. Synkronisering i forsyningskæden sker først helt rigtigt, når mennesker mødes og opbygger en fælles forståelse. Data gør det ikke alene, lyder det fra Mads Lind, Chr. Hansen.

”Hvis alle parter tænker ’kunden først’ og ikke ’min funktion først’, så er grunden for store resultater lagt”, fortæller Mads Y. Lind. Foto: Chr. Hansen..

17.03.2023

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

”I ly af corona foretog Chr. Hansen et større opkøb i USA. De første halvandet år efter opkøbet kunne vi ikke besøge hinanden på grund af rejserestriktioner. Det faktum at vi ikke kunne mødes fysisk, gjorde integrationen og synkroniseringen vanskelig. Det var tydeligt for os. Det var først efter, at vi havde mulighed for at rejse frem og tilbage, at vi for alvor fik synkroniseret og afstemt arbejdsgange på tværs af denne værdikæde. Det fysiske møde gør en afgørende forskel”, fortæller Mads Yding Lind, der er ansvarlig for den globale forsyningskæde hos Chr. Hansen. Det omfatter logistik, S&OP, sourcing, contract manufacturing og strategudvikling.

Læs også: Månedens udfordring: Det digitale, det bæredygtige og det fleksible

Han fortæller om, at Chr. Hansens supply chain lige som mange andre virksomheder står over for en udfordring med at rekruttere medarbejdere, sikre robusthed og ikke mindst udvikle bæredygtighed. Han fremhæver i den sammenhæng, at de ’dybe personlige relationer’ er helt afgørende for både at skabe forsynings- og leveringssikkerhed samt udvikle bæredygtighed.

Værdikædetænkning er konge
”Stærke partnerskaber, fælles forståelse og tillid er helt centrale, når vi skal udvikle en resilient og bæredygtig forsyningskæde. 80 procent af vores klimaaftryk foregår for eksempel i scope 3 – altså blandt vores leverandører. Så vi kommer ikke udenom at sætte os sammen med de væsentligste leverandører og i fællesskab skabe løsninger. Vi har ikke ’buying power’ nok til, at vi bare kan sige til vores leverandører, at sådan her skal de gøre. Den eneste vej frem er samarbejde, dialog og fælles værdikædetænkning”, fortæller han.

Om Mads Y. Lind

• Aktuel position: Vice president, Global Supply Chain & Strategy, Chr. Hansen.
• Uddannelse: MBA fra CBS og en række forløb i ledelse og strategi på IMD, INSEAD og London Business School.
• Erhvervserfaring: 3 års erfaring fra Chr. Hansen og 12 års erfaring med ledelse, strategi og supply chain i Novo Nordisk.

Han fortæller, at Chr. Hansen har udvalgt 50 ud af deres mange leverandører, som indgår i et projekt, hvor Chr. Hansen undersøger, hvordan de sammen med leverandørerne kan reducere klimaaftrykket.

”Det er meget forskelligt, hvordan leverandørerne reagerer, og hvordan løsningerne kan se ud. Vi har forpligtet os på Science Based Taget Initiative, og bare det at blive enige om præcist, hvordan vi måler og overvåger CO2-udledningen sammen med leverandørerne, er en udfordring – en udfordring som vi kun løse ved at indgå i tæt dialog og samarbejde”, fortæller Mads Yding Lind.

Den velsmurte kæde
”Min vigtigste opgave er at bidrage til at smøre tandhjulene i både den interne og eksterne værdikæde. Vores forsyningskædearbejde skal være baseret på data og it. Men det, der virkelig skaber værdi og får værdikæden til at skabe store resultater, er det konstruktive og tillidsbaserede samarbejde og værdikædetænkning hos alle parter på tværs af fagområder og virksomheder”, fortæller han og tilføjer: ”Hvis alle parter tænker ’kunden først’ og ikke ’min funktion først’, så er grunden for store resultater lagt”.

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

09.09.2026SCM.dk

FDE Fonden åbner for transportprojekter

08.09.2026GS1 Denmark

Sponseret

Nu kan du gøre PPWR-dokumentationen lettere med en automatisk DoC

SCM.dk

Tænk sammenhæng når I automatiserer på lageret

SCM.dk

Maersk skruer op for trafikken gennem Suez

08.09.2026SCM.dk

Nordiske virksomheder ser fysisk AI som en stor hjælp til de ansatte

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Stærk ledelse skaber stærkere virksomheder

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Styrk dine kompetencer i projektledelse

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

16.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

16.09.2026

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

16.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn