Mærsks jernbane-eventyr når ny milepæl

Med sin AE19-service vil Mærsk forbinde Asien og Europa gennem et samspil mellem sø- og jernbanefragt. Nu har Mærsk for første gang transporteret et ’block train’ fra Japan til Storbritannien over den transsibiriske jernbane. På den måde opliver transportvirksomheden gamle transportruter.

I starten af marts opnåede Mærsks AE19-service en milepæl ved ankomsten af første block train fra Japan over Rusland. Foto: Mærsk. .

07.04.2021

SCM.dk

Siden 2019 har Mærsk gået efter at styrke forbindelsen mellem Asien og Europa, men denne gang er det ved jernbanefragt i stedet for rederiets typiske skibsfragt. Ved hjælp af den transsibiriske jernbane får nordlige Østasiatiske lande et alternativ til den lange vej gennem Suez-kanalen, når deres varer skal til Europa.

Fra Vostochniy Havn, der ligger ud til Det Japanske Hav, blev det første block train fra Japan sendt afsted på ruten, som krydser Rusland, til Skt. Petersborg, hvorfra Mærsk sejler godset videre. Nu er de 40 40-fods containere så ankommet i Storbritannien, og Mærsk kan markere en milepæl for deres AE19-service.

”Det er første gang siden opstarten for to år siden, at vores AE19-service transporterer et fyldt containertog lastet udelukkende med varer Japan. Transit fra Asien til Europe via Rusland er et tiltagende attraktivt alternativ til Suez-kanalen – selv for landene som Japan og Storbritannien omgivet af hav. Vi er sikre på, at de fremskridt vi gjorde sidste år indenfor transsibirisk transit sammen med Russian Railways og vores partner Modul vil fortsætte i 2021”, forklarer Zsolt Katona, chef for Mærsk Eastern Europe i en pressemeddelelse.

Læs også: Brændstof – ikke skibsbyggeri – er den største hæmsko for Mærsks grønne eventyr

Der er tale om en genoplivning af gamle transitruter, når Mærsk bringer den transsibiriske jernbane i spil. For 30 år siden var den ruten nemlig mest populære transitrute for gods mellem Japan og Europa.

”At tilbyde løsning som AE19 til vores japanske kunder viser de muligheder Mærsk kan tilbyde indenfor en række transportmetoder. Jeg er meget glad for at se vores kunders opbakning, og jeg ser frem til at gøre dette til et reelt valg for flere og flere kunder”, tilføjer Toru Nishiyama, der er Area Managing Director for det nordøstlige Asien i Mærsk.

Indtilvidere tilbyder AE19 tre ugentlige afgange mellem det nordøstlige Asien og Nordeuropa, og Mærsk forventer at udvide servicen i løbet af 2021.

- KCP

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

27.10.2026SCM.dk

Der er drøn på logistikejendomsmarkedet i det østjydske. Men det gælder også tomgangen

26.10.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Eliminering af løft af fustager hos Dugges Bryggeri

SCM.dk

USA vil forlænge pause i ekstra havneafgifter for Kina

SCM.dk

Salling Group prioriterer kritiske varer i beredskabslagre

20.10.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Aalborg Portland udskifter diesel med el i tung cementlogistik

20.10.2026SCM.dk

Logistikrobotter dominerer globalt marked for servicerobotter

20.10.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Lad automation reducere de manuelle transportopgaver i fryselagre

19.10.2026Antalis A/S

Sponseret

Byg din pakkeproces til mere vækst med semiautomatiske pakkemaskiner

15.10.2026SCM.dk

GLS bygger sit første automatiserede lagerhotel i Kolding

13.10.2026Swisslog

Sponseret

Nowaste Logistics, Sweden: Warehouse automation built on close collaboration and a true partnership

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

29.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

29.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

29.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online