Maersk i markant fremgang i 3. kvartal

Maersk havde i 3. kvartal et driftsoverkud (EBIT) på 3,3 milliarder dollar mod 0,65 milliarder i samme kvartal sidste år. Omsætningen steg til 15,8 milliarder dollar mod 12,1 milliarder dollar i 3. kvartal 2023.

Foto: Maersk

31.10.2024

SCM.dk

 ”I tredje kvartal har vi fastholdt et skarpt fokus på profitabel vækst og optimering af driften gennem omkostningsstyring, produktivitetsforbedringer og effektiv udnyttelse af vores aktiver, hvilket afspejles i resultaterne på tværs af forretningen”, siger Vincent Clerc, administrerende direktør i A.P. Møller – Mærsk.

“I Logistics & Services førte vores målrettede indsats til løbende forbedret margin og genvundet vækstmomentum. I vores havneforretning har vi yderligere løftet en allerede stærk performance, og ved at udnytte vores hub-terminaler og investere i øget kapacitet håndterede vores Ocean-team de massive forstyrrelser i ocean-netværket og formåede samtidig at optimere omkostningerne”, siger Vincent Clerc.

Maersk havde i 3. kvartal vækst på tværs af sine forretninger og finansielle resultater væsentligt over det foregående års, primært drevet af Ocean, mens både Logistics & Services og Terminals også bidrog gennem forbedret indtjening. 

På baggrund af det stærke kvartal kombineret med robust containermarkedsefterspørgsel og fortsættelsen af ​​Rødehavssituationen opjusterede Mærsk den 21. oktober sine forventninger for helåret 2024 og forventer nu et underliggende driftsresultat (EBIT) på 5,2 til 5,7 milliarder dollar, mod tidligere 3 til 5 milliarder dollar.

Oceans forbedring af rentabiliteten var drevet af de højere fragtrater samt positiv volumenvækst, der kulminerede med en stigning på 41 procent i omsætningen. 

Netværksomlægningen syd for Kap det Gode Håb forblev en væsentlig drivkraft for vores omkostningsbase, hvilket påvirkede bunkerforbruget og de samlede driftsomkostninger. Dette omkostningspres blev stort set opvejet af effektiv operationel udførelse, hvilket resulterede i en EBIT-stigning på 2,9 milliarder dollar..

Logistics & Services leverede et stærkt tredje kvartal med en omsætningsvækst på 11 procent år-til-år på grund af øgede volumener på tværs af de fleste produkter. Rentabiliteten fortsatte sin bedring og landede på en EBIT på 200 millioner dollar, en stigning på 64 mio. dollar år-til-år, primært fra profitabel vækst i Lead Logistics og Air, hvilket resulterede i en EBIT-margin på 5,1 procent.

Terminals fortsatte med at levere stærk omsætningsvækst, især i Nordamerika. Omsætning pr. flytning nåede rekordhøje i kvartalet drevet af højere volumener, forbedrede tariffer og produktmix. Terminals opnåede derfor sit bedste EBITDA siden 1. kvartal 2022 på 424 millioner dollar.
-mauh

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.06.2026SCM.dk

USA og Iran er enige om åbning af Hormuzstrædet

12.06.2026SCM.dk

Dansk logistikvirksomhed åbner kontor i Hamborg

SCM.dk

Hollandsk AI-startup vinder europæisk SCM-pris

SCM.dk

Brancheorganisation vil styrke iværksætteres overlevelse

08.06.2026SCM.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

08.06.2026SCM.dk

Laura Mærsk bunkrer ethanol i Rotterdam

08.06.2026Bring

Sponseret

Bring leverer pakker 100 procent elektrisk i hele Danmark

06.06.2026SCM.dk

Fragt-succes årsag til Fjord Lines' opkøb af speditør

05.06.2026SCM.dk

Spotrater på containerfragt eksploderer

05.06.2026SCM.dk

Billund Lufthavn styrker robusthed med rekordoverskud

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Implement Consulting Group
Konference
The Future of Planning Conference - Keynote by Implement Consulting Group

How will supply chain planning look in the future and how will the development with AI and other technologies impact how we work with planning?

Dato

18.06.2026

Tid

12:00

Sted

IDA Conference Kalvebod Brygge 31-33 1780 København V