Maersk i markant fremgang i 3. kvartal

Maersk havde i 3. kvartal et driftsoverkud (EBIT) på 3,3 milliarder dollar mod 0,65 milliarder i samme kvartal sidste år. Omsætningen steg til 15,8 milliarder dollar mod 12,1 milliarder dollar i 3. kvartal 2023.

Foto: Maersk

31.10.2024

SCM.dk

 ”I tredje kvartal har vi fastholdt et skarpt fokus på profitabel vækst og optimering af driften gennem omkostningsstyring, produktivitetsforbedringer og effektiv udnyttelse af vores aktiver, hvilket afspejles i resultaterne på tværs af forretningen”, siger Vincent Clerc, administrerende direktør i A.P. Møller – Mærsk.

“I Logistics & Services førte vores målrettede indsats til løbende forbedret margin og genvundet vækstmomentum. I vores havneforretning har vi yderligere løftet en allerede stærk performance, og ved at udnytte vores hub-terminaler og investere i øget kapacitet håndterede vores Ocean-team de massive forstyrrelser i ocean-netværket og formåede samtidig at optimere omkostningerne”, siger Vincent Clerc.

Maersk havde i 3. kvartal vækst på tværs af sine forretninger og finansielle resultater væsentligt over det foregående års, primært drevet af Ocean, mens både Logistics & Services og Terminals også bidrog gennem forbedret indtjening. 

På baggrund af det stærke kvartal kombineret med robust containermarkedsefterspørgsel og fortsættelsen af ​​Rødehavssituationen opjusterede Mærsk den 21. oktober sine forventninger for helåret 2024 og forventer nu et underliggende driftsresultat (EBIT) på 5,2 til 5,7 milliarder dollar, mod tidligere 3 til 5 milliarder dollar.

Oceans forbedring af rentabiliteten var drevet af de højere fragtrater samt positiv volumenvækst, der kulminerede med en stigning på 41 procent i omsætningen. 

Netværksomlægningen syd for Kap det Gode Håb forblev en væsentlig drivkraft for vores omkostningsbase, hvilket påvirkede bunkerforbruget og de samlede driftsomkostninger. Dette omkostningspres blev stort set opvejet af effektiv operationel udførelse, hvilket resulterede i en EBIT-stigning på 2,9 milliarder dollar..

Logistics & Services leverede et stærkt tredje kvartal med en omsætningsvækst på 11 procent år-til-år på grund af øgede volumener på tværs af de fleste produkter. Rentabiliteten fortsatte sin bedring og landede på en EBIT på 200 millioner dollar, en stigning på 64 mio. dollar år-til-år, primært fra profitabel vækst i Lead Logistics og Air, hvilket resulterede i en EBIT-margin på 5,1 procent.

Terminals fortsatte med at levere stærk omsætningsvækst, især i Nordamerika. Omsætning pr. flytning nåede rekordhøje i kvartalet drevet af højere volumener, forbedrede tariffer og produktmix. Terminals opnåede derfor sit bedste EBITDA siden 1. kvartal 2022 på 424 millioner dollar.
-mauh

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

19.03.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

19.03.2026SCM.dk

Iran-krigen er den største trussel mod globale forsyningskæder siden covid-19

Annonce

SCM.dk

Fællesskab driver den grønne udvikling

SCM.dk

AI-revolution i cyberkriminalitet: Hackere dropper kvalitet for kvantitet

17.03.2026SCM.dk

Hverken NATO eller EU vil sejle Trump til undsætning

16.03.2026SCM.dk

Trump kræver NATO-hjælp i Hormuz

16.03.2026WITRON Group

Sponseret

Axfood and WITRON realize another full-range distribution center

13.03.2026SCM.dk

FDE Fonden åbner for støtte til fremtidens vejgodstransport

13.03.2026SCM.dk

Grande Svezia sætter ny standard for grøn maritim logistik

11.03.2026SCM.dk

Maersk har ti skibe fanget i konflikt

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Brother Nordic A/S
Messe
Foodexpo

Kom og mød os på Nordens største fødevaremesse d. 22-24 marts 2026 i MCH Messecenter Herning

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

Vardevej 1, 7400 Herning

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Advanced Product Quality Planning & Control Plan (APQP)

APQP er en proaktiv metode som anvendes i den automotive industri i forbindelse med udvikling af produkter og fremstillingsprocesser. APQP omfatter et sæt af procedurer og teknikker, som dels styrker selve udviklingsprocesserne, men også kommunikationen mellem interne/eksterne leverandører og kunder i forhold til produkt- og procesfrembringelse, samtidig med at APQP angiver en fælles referenceramme for at udveksle resultater mellem leverandør og kunde, herunder grundlaget for PPAP.

Dato

23.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus (Engelsk)

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

24.03.2026

Sted

Odense

SSI SCHÄFER
Messe
SSI SCHAEFER på LogiMAT

Agil intralogistik drevet af mobile robotter og AI: SSI SCHAEFER på LogiMAT 2026.

Dato

24.03.2026

Sted

Stuttgart, Germany