Maersk i milliard-stor opjustering af forventningerne til 2024

A.P. Møller - Maersk forventer ikke længere et negativt driftsresultat for hele året. Fragtraterne for containere får Maersk til at skrue markant op for forventningerne til hele året.

Foto: Maritime Danmark

04.06.2024

SCM.dk

A.P. Møller - Maersk forventer nu, at resultatet af den primære drift (EBITDA) for hele året bliver 3 mia. dollar bedre end tidligere forventet og lander på 7 til 9 mia. dollar mod tildligere 4-6 mia. dollar.

Resultatet før renter og skat (EBIT) opjusteres ligeledes med 3 mia. dollar til mellem 1 og 3 mia. dollar mod tidligere -2 mia. dollar til 0 mia. dollar, fremgår det af en meddelelse fra selskabet.

Om baggrunden for opjusteringen skriver Maersk:

“På baggrund af den stigende efterspørgsel i containermarkedet og forstyrrelserne forårsaget af situationen i Det Røde Hav, ser A.P. Møller - Mærsk A/S  nu ligeledes et øget pres på terminalerne, særligt i Asien og Mellemøsten, samt yderligere stigninger i containerfragtrater. Udviklingen sker gradvist og forventes at bidrage til et bedre finansielt resultat i andet halvår af 2024.”

Maersk understreger dog, at markedet “stadig (er) underlagt en volatilitet,  der er højere end sædvanlig, på grund af den uforudsigelige situation i Det Røde Hav samt usikkerhed om udbud- og efterspørgsel i fremtiden.”

-emte

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.01.2026SCM.dk

IBF satser tungt med fire nye fuldt elektriske betonlastbiler

19.01.2026SCM.dk

2025 er et historisk år for eldrevne køretøjer

19.01.2026SCM.dk

Nyt samarbejde skaber større datatransparens i værdikæden

16.01.2026SCM.dk

Maersks første skridt mod Suez-trafik kan presse raterne

16.01.2026SCM.dk

Blue Water Shipping overtager postvæsens speditionsaktiviteter

16.01.2026SCM.dk

Billund Lufthavn investerer 80 millioner kroner i nyt logistikanlæg

15.01.2026SCM.dk

Shanghai er igen igen verdens travleste containerhavn

15.01.2026SCM.dk

Mærsk vil undersøge ethanol som grønt brændstof og mindske afhængighed af Kina

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle